Olisin käynyt kahvila Hyväskässä mutta eihän sitä enää ollutkaan. Koska loppunut?
Sitten olisin käynyt pizzalla Ravintola Armaksessa mutta google ilmoitti ; SULJETTU PYSYVÄSTI.
Jotain sapuskaa piti saada joten ajattelin käydä Pizza Centerissä mutta eihän sekään ole auki kuin viikonloppuna. Samburgerin paskaa en viitsinyt ostaa joten oli sitten mentävä Katukokkiin siellä ainakin sai ison annoksen ja nälkä lähti.
Sitten olisin käynyt pizzalla Ravintola Armaksessa mutta google ilmoitti ; SULJETTU PYSYVÄSTI.
Jotain sapuskaa piti saada joten ajattelin käydä Pizza Centerissä mutta eihän sekään ole auki kuin viikonloppuna. Samburgerin paskaa en viitsinyt ostaa joten oli sitten mentävä Katukokkiin siellä ainakin sai ison annoksen ja nälkä lähti.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Juu u , Keskustaa Ei Enää Ole - !
Kyllä Jerikon grillillä nälkä aina lähtee!
Joo ja tuplahinnalla. Jeriko on sikamaisen kallis ja sapuska pahaa nykyään.
Ennen oli hyvä paikka.
Muistaa vaan pyytää ettei sitä Rouskusalaattia sinne änkee
Pihvi ei maistu miltään kuivan leivän välissä
Palvelut siirtyvät automarketeille ja ostoskeskuksiin. Enää ei ole tarve ajaa keskustaan, kun keskustan ulkopuolella on liikekeskuksia.
Mä menisi Amapoolaan, mutta taitaa olla kiinni.
No mikset käynyt Shiquanshimeissä, citypihalla. Ei oo toista näin hyvää kinkkipaikkaa lähimaillakaan. On sorttimenttia mistä valita, ei jää nälkä. Ja mavut on poka kohdillaan, jälkiruokineen päivineen. Saa mennä Helsinkiin asti että löytää vastaavaa.
Juntit ei ilmeisesti ymmärrä hyvän päälle, eikä uskalla maistaa sushia. Pitää olla pernamuusia tai makkaraperunaa, tai ihan junttiperunoita.
No syö sinä vaan sitä raakaa kalaa ja hommaa ittelles matoja.
Käyttäkää niitä palveluita siellä.keskustassa,.niin ei ne lopu, mutta ei niitä.kukaan kykene talkoilla pyörittämään!
Niin mitä palveluita?
Niin moni laittaaa sinne keskustaan firman eikä mainosta sitä tai korkeintaan kertoo avajaisista ja sitten jää ihmettelemään kun ei kukaan käy.
Just näin.
Keskusta autioitti keskustan.
Käyttäkää niitä keskustan palveluita, niin ne taatusti säilyvät, taatusti kaikki loppuu, jos Suomi 24 palstalla vaan kitistään!
Peejoella on rilli. Ja Nesteellä kahvia.
Peejoelta pitää illemmalla lähteä Seinäjoelle syömään.Tai voi lähteä Pyhäniemeen syömään Janin pitsoja jos nyt sattuu keittiö olla auki
Aloittaja, Etkö tosiaan löytäny kaffi tai pizzapaikkaa?.??
Abc on aina auki
Abc menee kiinni klo 24 ja pian suljetaan kokonaan.
Automarketit vievät ostovoiman keskustan ulkopuolelle. Ilmaiset parkit edesauttavat.
Mikä ostovoima? Ihmiset alkavat olemaan niin köyhiä, että eivät käy missään muualla, kuin ruokakaupassa.
Kahviot ja ruokapaikat ovat nykyään kauppakeskuksien yhteydessä.😁
Ei tarvi siirtyä kauaksi ruokahyllyiltä kun saa istua ruokapöytään puputtamaan.
Mikäs sen mukavampaa ja kahvitkin saa samalla kertaa.
Mitä siis valitatte, olisitte tyytyväisiä, kun pääsee vähemmällä askeltamisella.😐
Tangolauantaina torilla jäätelöllä,klo 15-17, vauhtiajotorstaina torilla klo 15-17 oluella. Torilla pavilijongissa ei mitää toimintaa .
Voisi olla jotain.
Into Seinäjoki ???
Viimeinen sammuttaa torilta lämmityksen.
Keskustan kuolonkorinat alkoi jo vuosikymmeniä sitten. Yksi paha isku oli parkkipaikkojen muuttuminen maksullisiksi ja yleinen autovihamielisyys. Kaupungissa missä julkinen liikenne on umpisurkea ei paljoa kannata autoilijoita kurittaa. Näkeehän sen nyt sokeakin, että rahaat liikkuu autojen kyydissä kohti prismaa, ideaparkkia ja päivölää. Minkäs teet. Nyt on liian myöhäistä. Onneksi ideaparkin alue kehittyy kovasti 👍🏻
Niinpäniin. Keskusta on kuollut. Päättäjien olisi nopeasti tehtävä jotain. Epstorin torikeskuksen elävyyttä nostettava.kauppatori on olematon lirvu.ei mitään. Ehdottaisin epstorin ja torikeskuksen yhdistämistä joko maanalaisen käytävän rakentamista ta kävelysiltaa maan päällä.torikeskus tulisi laajentaa niinkuin on suunniteltu. Toria voisi kattaa osittain ja yhdistää epstorin kanssa. Se katu jossa on kuin matto vois kattaa kokonaan siitä jatke torikeskukseen. Talvet ovat koviakin kattamisella saadaan mukavuutta talviaikaan. Vihreyttä huomattavasti lisää joka paikkaan
Keskustan kuolonkorinat alkoi jo vuosikymmeniä sitten. Yksi paha isku oli parkkipaikkojen muuttuminen maksullisiksi ja yleinen autovihamielisyys.
--------------------
Kaikki on aikapaljon yhden miehen syytä. Kaupungin liikennesuunnittelijaa
haastateltiin IPssä jokunen vuosi sitten ja kertoi olevansa fanaattinen pyöräilijä
ja inhoavansa autoja ja tavoitteenaan on autojen häätäminen keskustasta.
Siksi keskustaan viritellään koko ajan kaikenlaisia ansoja, tolppia, pylväitä,
jättikukkaruukkuja, betoniporsaita sun muuta ja vähennetään koko ajan
pysäköintipaikkoja.
Seuraavaksi on tarkoitus puolittaa parkkipaikkojen määrä Kauppakadulla ja
ja katkaista liikenne kokonaan Koulukadun kohdalta.
Missä Hyväskä on ollut. En ole kuullutkaan.
Hyväskä on näköjään ollut melkein 25 vuotta Keskustorilla mutta tarkempaa paikkaa en tiedä.
Ei tainnut koskaan itseään missään mainostaa joten ihmeen kauan pysy pystyssä.