Maahan tulleet valittavat miten Suomi on niin rasistinen maa.
Millä mittarilla hyvänsä Suomalaiset ovat maailman suvaitsevaisimpia ihmisiä.
os Suomi olisi niin rasistinen kuin väitetään luulisi maahantulleiden palkenevat takaisin.
Mutta kun rahaa ja elintasoa saa tekemättä mitään kannattaa vaikka haukkua isäntiä.
Se tunnetusti tuottaa hyvää tulosta silla Suomalaiset uskovat olevansa ja pelkäävät rasistin leimaa.
Sillä hinnalla maahan muuttajan kannattaa hiukan sietää ja kerätä hillot.
Sillä vaihtoehto on jotain taloudellisesti aivan muuta.
Miksi Suomem rasismi on niin kauheaa.
20
213
Vastaukset
- Anonyymi
Muutama kirotusvirhe jotta Moktar Guptallakin olisi asiasta mielipide.
- Anonyymi
Rasism loppuu kun mamut muuttaa oikein kauas. Jos minä koen rasismia minä muutan pois hyvin helppoa. Mutta eihän vajakki mamut sitä ymmärrä.
- Anonyymi
Englantikin on kuulema rasitinen: Tutkimus: Brittinuoret pitävät maataan rasistisena – vain joka kymmenes olisi valmis sotimaan maansa puolesta:
https://www.suomenuutiset.fi/tutkimus-brittinuoret-pitavat-maataan-rasistisena-vain-joka-kymmenes-olisi-valmis-sotimaan-maansa-puolesta/- Anonyymi
Vain joka kymmenes on enää alkuperäisiä brittejä. Ne mamut ei taatusti taistele minkään maan puolesta ja ihmettelen jos kantiksetkaan enää viitsii.
- Anonyymi
Hyvä lypsylehmä tuo rasismi. Mutta ei siitä syyttlely toimi muualla kuin Suomessa.
- Anonyymi
Mutta kun...
https://x.com/SebastianTyne/status/1890109935893246293
- Anonyymi
Suomi on rasistinen maa suomalaisille, siis kantaväestölle, joka maksaa verot , tekee työt, ja hoitaa että palvelut toimivat. Vain yksi viidestä kymmenestä elintaso siirtolaisista tuo jotain yhteiseen kassaan, eli kaikki loput kuluttavat tulonsiirtoja ja rasittavat palveluja. Suurissa kaupungeissa yli puolet sosiaalitukia maksetaan maahanmuuttajille. Yritystoiminnassa , kun käytät maahanmuuttaja yritysten tuotteita tai palveluja luultavasti tuet harmaata taloutta, tämän voit päätellä esim parturin hintatasosta , pizzan tai kebabin hinnasta jne.
Kun hinnat ovat halpoja, niin varmastikin on puutteita veronmaksamisessa jne. Eli juurikin siinä millä palvelut tuotetaan.
Kannattaa siis miettiä mitä maahanmuuttajat hyödyttää vai rasittaa.
Syyrialaiset voisivat jo palata koteihinsa, samoin irakilaiset, afgaanit jne. Myös somalit, jotka toivotetaan varmasti rakentamaan kotimaataan. - Anonyymi
ei kun rasismi kortti on kuin jokeri , sillä saa lisää etuja !
- Anonyymi
Venäläiset ulos täältä ensimmäisenä
- Anonyymi
<<Millä mittarilla hyvänsä Suomalaiset ovat maailman suvaitsevaisimpia ihmisiä.>>
Tuo ei ole asia josta kannattaa olla ylpeä.- Anonyymi
Kysyttaessä keltä hyvänsä LGBTQ+ ihmiseltä he rakastavat suvaitsevaisia, siis Suomalaisia.
Olen samaa mieltä. Täytyy olla riittävän suvaitsematon muuten joutuu hyväuskoisuuttaan vedetyksi kölin alta tai heitetyksi rekan alle.
Valitettavasti asialla on kolmaskin puoli ja se on välipitämättömyys.
Suvaisevat vetelevät sekä hyväyskoisia että välinpitättömiä jällen kölin ali.
Juuri siitä johtuukin yhteiskunnan ahdasmielisyys, nimittäin suvaitsevaiset laativat sääntöjä joilla kaikki heidän vastaiset mielipteensä tulee kieltää ja sallia vain hyviksien mieliteet.
Itse olen xenofobinen, homofobinen, skeptinen epäluuloinen ennenkaikkeaa vahvasti intoleranttinen
Valtaosa ihmisistä on jossain suhteessa suvaitsemattomia ja se on erinomainen ominaisuus
- Anonyymi
Poliisin tietoon tulleiden seksuaalirikosten määrä on kasvanut Suomessa viime vuosina merkittävästi.
IS selvitti, ketkä niitä tekevät.
Tietyt kansalaisuudet ovat tilastoissa yliedustettuina siihen nähden, kuinka paljon heitä Suomessa on. Tässä jutussa esitelty tilasto paljastaa tuoreen tilanteen.
Asiantuntija kertoo myös huolestuttavasta seksuaalirikoksen muodosta.
Näiden tiettyjen kansalaisten EI pitäisi olla täällä, ainoa oikea ratkaisu on karkoitus sinne, mistä ovat tänne ryömineet.
Piste.- Anonyymi
Pitääkö nämä jättää rankaisematta ja vaan karkottaa?
- Anonyymi
Mitä Somalia tarjoaa suomalaiselle? Ryöstön ja puukotuksen.
- Anonyymi
Rasismi on kuin vakavat tapaturmat työpaikoilla. Ainoa hyväksyttävä tapahtumien määrä on nolla.
- Anonyymi
Meillä on täällä 100 000 venäläistä lypsämässä Kelaa. Siinä on maahantunkeutujia jo ihan tarpeeksi.
- Anonyymi
Saisivat todella muuttaa Siperiaan poroja paimentamaan, tekisivät edes jotain hyödyllistä kurjassa elämässään..
- Anonyymi
Jep ja muut notkujat päällle.
Tush keissi. - Anonyymi
Niin ei luulisi Suomella olevan mitään tarvetta otta vastaan enää muualta, kunhan selviäisi entistenkin elättämisestä.
- Anonyymi
Kuitenkin Suomeen tulleet turistit kehuvat suomalaisia positiivisilla sanoilla, toisin kun he jotka tulevat arveluttavin perustein eläteiksi Suomeen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2152821
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,1122017Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää2171681Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta141585Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!2831436Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita471227- 471176
- 1051014
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan56948- 85895