Pitäisikö uskonnot luokitella salaliittoreorioiksi?

Anonyymi-ap

Osa ääriuskonnollisuudesta (kuten vaikka kreationismi) on selvästi salaliittoteorioiden puolella, mutta entä "normiuskovaisuus" (mitä se tarkoittaakaan)?

Uskonnothan ovat todeksi väitettyjä, mutta kuitenkin ilman mitään perusteita ja todisteita esitettyä käsityksiä - kuten salaliittoteoriatkin. Salakiittoterorioiden mukaan kaiken takana on piilossa pysyttelevä taho. Eikö Jumala arkkienkeleineen sun muine demoneineen ole lähelä sitä mitä Illuminaatti? Kristinuskossa on Illuminaattia johtavan JUmalan lisäksi "anti-illuminaatti" eli Saatana riivaajineen.

Salaliittoteoria pyrkii usein perustelemaan merkittäviä ja traagisia tapahtumia, jonkun "salaisen tahon" aikaansaamiksi. Uskovaiset ovat näkevinään "Jumalan johdatusta" (tai -rangaistuksen) milloin missäkin. Esimerkiksi HIV oli muka Jumalan kosto homoille, Trumpin pelastuminen salamurhayritykseltä oli "Jumalan anssiota" jne. Asiat eivät ole sitä miltä ne rationaalisesti arvioiden näyttää, vaan takana on "jotain muuta".

Oma lukunsa on uskonnollisuuteen perustuva tiede-denialismi (johon alussa mainittu kreationismikin liittyy). Jos tuntee tieteen menetelmän, niin se, että tiede varta vasten tuottaisi esim kristinuskon vastaisia tuloksia vaatisi käytännössä valtavan laajaa satojen ("näennäisesti" keskenään kilpailevien) yliopistojen ja tutkimuslaitosten salaliittoa.

Sopisiko uskonnot salaliittoteorioiden alalajiksi?

10

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ufot on niitä

    • Anonyymi

      Jeesus ei riitä

    • Anonyymi

      Riittävällä tarkkuudella ne niitä ovatkin.

    • Anonyymi

      Kreationismi on paremminkin mielenterveysongelma kuin salaliittoteoria.

      • Anonyymi

        Onko olemassa ihan täyspäisiä salaliittoteoreetikoitakaan?


    • Anonyymi

      Olen pohtinut täysin samaa pari vuotta sitten. Minusta uskonnot ovat enemmänkin kokoelma eri salaliittoteorioita. Vahva uskonnollisuus on pohja kaiken maailman hömpän uskomiseen.

      • Anonyymi

        Niinpä.

        Uskonnoissa järki asetetaan pelkääjän paikalle ja ohjaajaksi siirtyy tunne ja mutu-fiilikset. Sillä metodilla voi päätyä uskomaan vaikka mihin,


    • Anonyymi

      uskonnot pitää luokitella käärmeöljykauppiaiksi !

      • Anonyymi

        Luottamus Jumalaan saa aikaan hasssuja ilmiöitä.

        Trump sanoi, että Jumala pelasti hänet salamurhaajan luodilta. Seuraavssa vaalitilaisuudessa hän oli luodinkestävän lasin takana. Eli ei se Jumala niin luotettava ollutkaan.


    • Anonyymi

      Jotkut osat ovatkin salaliittoteorioita.

      Nuoren maan kreationismi, älykäs suunnittelu, rokote vastaisuus ja litteä maa taitavat olla EU listalla salaliittoteorioita.

      Näissä kaikissa uskotaan "jonkun tuntemattoman" tahon hallitsevan maailmaa ja valehtelevan Jumalan kieltämiseksi. Vaikka valtaosa uskonnon edustajistakin pitää noita vain hörhöinä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      182
      2128
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      164
      1846
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      46
      1816
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      123
      1523
    5. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      171
      1341
    6. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      62
      1338
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      76
      1166
    8. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      1001
    9. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      29
      987
    10. Tämä Kuhmon valtuusto

      Pöh, sanon minä.
      Kuhmo
      15
      939
    Aihe