Osa ääriuskonnollisuudesta (kuten vaikka kreationismi) on selvästi salaliittoteorioiden puolella, mutta entä "normiuskovaisuus" (mitä se tarkoittaakaan)?
Uskonnothan ovat todeksi väitettyjä, mutta kuitenkin ilman mitään perusteita ja todisteita esitettyä käsityksiä - kuten salaliittoteoriatkin. Salakiittoterorioiden mukaan kaiken takana on piilossa pysyttelevä taho. Eikö Jumala arkkienkeleineen sun muine demoneineen ole lähelä sitä mitä Illuminaatti? Kristinuskossa on Illuminaattia johtavan JUmalan lisäksi "anti-illuminaatti" eli Saatana riivaajineen.
Salaliittoteoria pyrkii usein perustelemaan merkittäviä ja traagisia tapahtumia, jonkun "salaisen tahon" aikaansaamiksi. Uskovaiset ovat näkevinään "Jumalan johdatusta" (tai -rangaistuksen) milloin missäkin. Esimerkiksi HIV oli muka Jumalan kosto homoille, Trumpin pelastuminen salamurhayritykseltä oli "Jumalan anssiota" jne. Asiat eivät ole sitä miltä ne rationaalisesti arvioiden näyttää, vaan takana on "jotain muuta".
Oma lukunsa on uskonnollisuuteen perustuva tiede-denialismi (johon alussa mainittu kreationismikin liittyy). Jos tuntee tieteen menetelmän, niin se, että tiede varta vasten tuottaisi esim kristinuskon vastaisia tuloksia vaatisi käytännössä valtavan laajaa satojen ("näennäisesti" keskenään kilpailevien) yliopistojen ja tutkimuslaitosten salaliittoa.
Sopisiko uskonnot salaliittoteorioiden alalajiksi?
Pitäisikö uskonnot luokitella salaliittoreorioiksi?
10
132
Vastaukset
- Anonyymi
Ufot on niitä
- Anonyymi
Jeesus ei riitä
- Anonyymi
Riittävällä tarkkuudella ne niitä ovatkin.
- Anonyymi
Kreationismi on paremminkin mielenterveysongelma kuin salaliittoteoria.
- Anonyymi
Onko olemassa ihan täyspäisiä salaliittoteoreetikoitakaan?
- Anonyymi
Olen pohtinut täysin samaa pari vuotta sitten. Minusta uskonnot ovat enemmänkin kokoelma eri salaliittoteorioita. Vahva uskonnollisuus on pohja kaiken maailman hömpän uskomiseen.
- Anonyymi
Niinpä.
Uskonnoissa järki asetetaan pelkääjän paikalle ja ohjaajaksi siirtyy tunne ja mutu-fiilikset. Sillä metodilla voi päätyä uskomaan vaikka mihin,
- Anonyymi
uskonnot pitää luokitella käärmeöljykauppiaiksi !
- Anonyymi
Luottamus Jumalaan saa aikaan hasssuja ilmiöitä.
Trump sanoi, että Jumala pelasti hänet salamurhaajan luodilta. Seuraavssa vaalitilaisuudessa hän oli luodinkestävän lasin takana. Eli ei se Jumala niin luotettava ollutkaan.
- Anonyymi
Jotkut osat ovatkin salaliittoteorioita.
Nuoren maan kreationismi, älykäs suunnittelu, rokote vastaisuus ja litteä maa taitavat olla EU listalla salaliittoteorioita.
Näissä kaikissa uskotaan "jonkun tuntemattoman" tahon hallitsevan maailmaa ja valehtelevan Jumalan kieltämiseksi. Vaikka valtaosa uskonnon edustajistakin pitää noita vain hörhöinä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 732805
- 632694
- 681792
- 241637
- 201560
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä101525- 151412
- 481267
- 381243
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko91229