https://yle.fi/a/74-20142269?origin=rss
Juttu tiivistettynä
Uusi kotoutumislaki pakottaa kunnat panostamaan aiempaa enemmän maahanmuuttajien kotoutumiseen.
Kuntien on esimerkiksi tarjottava maahanmuuttajille tietoa heidän hyvin osaamalla kielellä.
Käytännössä kyse on laajasta perehdytysjaksosta, jossa käydään läpi suomalaisen yhteiskunnan arvoja ja lainsäädäntöä, työ- ja opiskelumahdollisuuksia sekä arjessa toimimista.
Kunnilla on erilaiset valmiudet vastata lain vaatimuksiin.
PS. syteen ja saveen taas?
Juttu tiivistettynä
Uusi kotoutumislaki pakottaa kunnat panostamaan aiempaa enemmän maahanmuuttajien kotoutumiseen.
Kuntien on esimerkiksi tarjottava maahanmuuttajille tietoa heidän hyvin osaamalla kielellä.
Käytännössä kyse on laajasta perehdytysjaksosta, jossa käydään läpi suomalaisen yhteiskunnan arvoja ja lainsäädäntöä, työ- ja opiskelumahdollisuuksia sekä arjessa toimimista.
Kunnilla on erilaiset valmiudet vastata lain vaatimuksiin.
PS. syteen ja saveen taas?
Vastaukset 33
Vanhimmat
eli mitä kela tukia kannattaa hakea , maksimoidakseen hyödyn ?
No kerropa se ? Kuulema saavat ilmasia autoja, hiihtovarusteita ja vähintään kymppitonnin kuussa käteen tekemättä mitään. Ja sitten vievät työpaikatkin. Ja persujen mielestä nämä kaksi asiaa on samaan aikaan totta. Mutta jos tosiaan kieltäosaamaton pakolainen vie persun työpaikan ,niin olisikohan syy jossain muualla kuin siinä pakolaisessa ?
Niinpä, vasuhallitus/kepulit antoi täysihoidon paperittomille eikä mitään velvoitteita, myös omavastuu ja yksityisille jonottamatta.
https://stm.fi/paperittomien-terveydenhuolto
Sinä ap se jaksat itsellesi kysymyksiä esittää mamuja halaillen vaikka edustat sinimustia..😁😁
ps. Ei nämä mamut vie persujen työpaikkoja. Tulevat Suomeen ilmaisen opiskelun takia minkää heille kustannat mm. sinä Suomalaisena veronmaksajana. Minkä jälkeen poistuvat Suomesta..
Persujen mielestä paperittomat voi levittää sairauksia ????
Ei missään tapauksessa lekuriin !!!
Sinimustaksi sinä olet kova poika mamuja halailemaan..🤣🤣
Vance
Niin toimi vasuhallitus, eu mafialle 8 miljardia toiminta avustusta, unohtuiko suomiköyhät ?
https://www.suomenuutiset.fi/eun-tukimiljardit-jattipotti-etela-euroopan-jarjestaytyneelle-rikollisuudelle-mafialla-edessaan-kissanpaivat/
sinun jokainen sivupersoona ap on samanlainen lehtijuttujen massapostaaja arkistoistasi. Riippumatta mitä poliittista leiriä kukin sivupersoonasi edustaa äärivasemmistoa tai -oikeistoa samat massapostaukset 365 valtavilla toistomäärillä.
Joko taas :)))))))))))))
Miten sinä persuista pihalle potkittu sinimustien somesaastevastaava onnistut tekemään kaikesta ongelman? Pitäisikö jatkaa vanhalla kaavalla missä esim. sinä veroillasi maksat tulkit mamuille vuosikymmeniksi koska ne eivät vaivaudu opettelemaan Suomen kieltä??
Tätä tapahtuu Suomessa petoSSsuomalaisten istuessa hallituksessa.
Muistakaa tämä aina, kun menette äänestyskoppiin.
Miten sinulle ap voi olla ongelma jopa se, että mamuja pyritään kotiuttamaan Suomeen????????
Yle tavoilleen uskollisena jätti jutustaan pois mm. sen, että mamut joutuu osallistumaan kotiuttamispalveluihin jos aikovat saada sos.tukia täysimääräisenä. Hakemaan töitä yms. kamalaa...
Persut hei! Oletteko huomanneet, se teidän nazahteleva peruSS-poppoo on hallituksessa?!
Ylen jutuksi siisti verrattuna esim. seuraavaan: https://areena.yle.fi/1-72691302
Persujen vika mm. se, ettei yritykset palkkaa mamuja kuten myös se, että Suomi ei vedä mamuja puoleensa jos se leikkaa sos.etuuksista yms. "laatujournalismia".
Taso tuli alas kun juontaja Sean Ricks nosti kytkintä. noin sitä Suomalaisten verovaroilla tehdään vassaripropagandaa persujen demonisointeineen. Ja väitteet puoleellisuudesta kielletään kerta toisensa jälkeen.
Korkeasti koulutettujen työttömyys tapissaan kantapeikkojenkin osalta ja ko. dokkarissa kerrotaan kuinka se on persujen vika, kun mamut ei saa töitä Suomesta korkeasta koulutuksesta huolimatta. Niiden jättäessä maan edelleen persujen takia. https://www.hs.fi/talous/art-2000010782457.html
Oletko sinä antipersukopiokone huomannut sitä, että niin olisitte te sinimustatkin hallituksessa jos ette olisi alkaneet natsahtelemaan lentäen sen takia persuista pihalle? 😁😁
TOUCHDOWN!
Kopiopersu ilmiselvästi viettänyt persujen homoteltalla yönsä?
järjenvastainen poliittinen itsari. Kuten myös siniset jne.
24/7-365vrk vuodessa... https://pbs.twimg.com/media/BpV9hnYIAAAASEb.jpg
Viittauksella edelliseen, milloin sinä hakeudut hoitoon tuon sinun homopakkomielteesi kanssa vai pitäisikö sinun etsiä poikakaveri itsellesi??
Persuista pihalle potkitun, sinimustia fanittavan ap:n kanssa väittely on sama kuin yrittäisi pelata shakkia pulun kanssa: Se kaataa nappulat, paskoo pitkin lautaa ja lopuksi vielä lentää laumansa luokse ja väittää voittaneensa.
Poistettuaan sitä ennen ylläpidon suojista viestit joissa hänelle s24 ammattitrollille fiksummat lyö jauhot suuhun,,,🤣🤣
Tuollaisia asioitako siellä persujen homoteltalla yöllä jauhettiin? Enemmän tunnetta Hommaan, kyllä se siittä!
Noin sitä mamuvastaisuutta ylläpidetään ja kasvatetaan. Marssittamalla kameroiden eteen mamuja kertomaan minkälaista valkoista roskasakkia Suomalaiset ovat. Yksi käsittämättömimmistä asioista joita vihervassarit harrastaa säännöllisesti.
kiitti ilmaisesta koulutuksesta ja sos.turvasta joka mahdollistaa loisimisen oli lupaa olla maassa tai ei mutta haistakaapa rasistinatsit vttu jne.
Viestin ollessa ylen toimesta taas se, että mamut poistuu suomesta muukalaisvihan takia, missähän mahtaa olla tämä onnella missä sitä ei esiinny??
Perujen homoteltalla kuulee aina tuollaisia huisin jänskiä juttuja. Sitten taas paritellaan PeruSSomalaisesti poikain kesken kaiken yötä. Pistetään Homma haisemaan.
hyssstre
mitä niistä piti pumpata rahaa valtiolta ja kun 3vuotta on kulunut niin ovat muuttaneet suuriin kaupunkeihin 🤣
mrrrrr
134