Hengellisen paimenen vastuu on valtavan suuri. Koen itse, että en voisi siihen alkaa. Olen liian syntinen ihminen. Ymmärrän toki, että me kaikki ollaan ihmisiä mutta siitä vastuusta mikä on pastorilla, sielunhoitajalla ja kaikilla hengellistä työtä tekivillä me emme pääse eroon. Eikä tämä koske vain adventisteja vaan kaikkia seurakuntia.
Nämä ovat minun omia ajatuksia, enkä halua näillä ketään syyllistää.
Kaikkien työ on tärkeää ja sen voi tehdä palvellen Jumalaa eikä pelkästään palkan eteen. Ajattelen esim. Opetus ja kasvatus työssä olevia. Kuinka suuren panoksen ja jäljen he yhteiskunta jättävät. Lapsista kasvaa seuraava sukupolvi joka ottaa ja täyttää paikkansa yhteiskunnassa. Meitä kaikkia tarvitaan!
Mutta mietin erityisesti hengellisen työn tekijöitä. Teidän työnanantajanne on Jumala ja teidän palkka maksetaan siitä mitä yksittäiset uskovat lahjoittavat Jumalalle. Te olette tilivelvollisia jokaisesta eurosta jonka saatte tuota työtä tehdessäne. Olemme kaikki vastuussa rahojemme käytöstä mutta teidän vastuu on suuri.
Pastorin vastuu!?
6
293
Vastaukset
- Anonyymi
Mitä mieltä tästä olette,niin jäsenet kuin palkan saajat?
- Anonyymi
Adventtikirkon evankeliointi on ollut niin heikkoa viimeiset vuosikymmenet, etten euroakaan voi antaa heille huonoon käyttöön.
- Anonyymi
Meillä pastoreilla on suuri vastuu löytää yksineläviä seurakuntiemme vanhuksia, joille sitten sapattina voimme käydä puhumassa siitä, kuinka tärkeää on lahjoittaa ja testamentata koko vanhuksen omaisuus meidän pastoreiden etuja ajatellen adventtikirkon nimiin. Onhan se vanhuksen taivaspaikkakin varmemmalla pohjalla silloin. Se työ on tehtävä ja se on tärkein työmme, koska siitä riippuu se, miten kukin saa toimia pastorin virassa jatkossa. Ellei pastori tuo rahaa reilusti yhteisömme kassaan, loppuu pastorin helppo työkin lyhyeen.
- Anonyymi
Pastoreillamme on rahaan sidottu tulosvastuu. 'Tulos tai ulos'. Ei muuta vastuuta.
Siksi pastoreidemme tulee kaikin keinoin saada seurakuntiemme jäsenet antamaan säännöllisesti rahaa runsain määrin ja tietysti kaikkein tärkein rahantulo ovat jäseniltämme hankitut testamentit ja lahjakirjat. Taivaspaikkoja ja niiden hankkimista voidaan edistää, kun jäsen antaa kaiken omaisuutensa yhteisöllemme. Se myös mahdollistaa sen, että pastoreidemme palkkataso säilyy ja voidaan suorittaa palkkojen korotukset sovitusti.
Pastorinne ja johtajanne Tampere.
- Anonyymi
Miten te seurakunnan työntekijät koette asian olevan?
- Anonyymi
Meillä pastoreilla ei ole muuta vastuuta kuin tulosvastuu.
Sillä, kuinka paljon kukin meistä saa tuotua rahaa adventtikirkon kassaan, on merkitystä myös siihen, mihin asemaan pääsemme kirkkokuntamme hallinnossa ja kuinka etenemme yhteisömme hierarkiassa.
Seurakuntiemme jäsenet ovat suuressa roolissa, kun kyse on rahasta ja siksi heidänkin arvottaminen on yksinomaan kiinni siitä, miten paljon he tuovat rahaa kassaan. Ne, jotka lahjoittavat hyvin vähän maallista hyvää, ovat meille ilmaa ja he saavat myös meiltä sen mukaisen kohtelun. Heitä käsitellään, kuten he olisivat pelkkää ilmaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/1961523Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1231278- 521042
- 72955
Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva52873- 58873
Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53840- 102824
- 82820
- 42804