Lissukoiden tekemistä itsemurhista puhutaan! Miksi ei muista itsemurhista?

Anonyymi-ap

Olen menettänyt 2 läheistä ihmistä itsemurhan kautta!
Toinen oli 32 vuotias jolla oli työpaikka ja oma asunto eli asioiden piti olla kunnossa

Toinen oli 57 vuotias eläkkeellä ollut MT ongelmainen henkilö

Minuun koskee pahasti kummankin kuolema!
Yhteiskunta ei kuitenkaan heistä puhu ja mieti miten nuo itsermurhat saadaan estettyä

Syy itsemurhiin on LÄHES AINA SAMA
Uhria on joillain tavoin AINA VAINOTTU!

Kuten on KIRJOITETTU
Vaino tähtää aina uhrin tekemään itsemurhaan!

Kuten Jasmin Voutilainen ja Miki Liukkonen jne.

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/poliisien-itsemurhat-puhuttavat-tragediat-ovat-johtaneet-tarkeaan-muutoksen-jos-jotain-hyvaa-halutaan-hakea/9099574

7

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nyt kovin tuho orpopurran aikana itsarit lisääntyy . Ps. Älkää ajako rekkaa päin .

    • Anonyymi

      Itsemurha on mielen sairastuminen. Siihen voi riittää syyksi vaikka kastuminen. Ei terve mieli voi ymmärtää sairaan mielen tuotoksia.

    • Anonyymi

      Jep. On pidellyt ilmoja.

    • Anonyymi

      Hullujahan ne ovat.

      • Anonyymi

        Kyse taitaa olla Lavstetuista itsemurhista.. Autoilessa voi sattua 2 rekkaa joista ensimmäinen ajautuu kaistallesi.. Rekkakuski 2 toteaa nauroi ja ajoi kaistalleni..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyse taitaa olla Lavstetuista itsemurhista.. Autoilessa voi sattua 2 rekkaa joista ensimmäinen ajautuu kaistallesi.. Rekkakuski 2 toteaa nauroi ja ajoi kaistalleni..

        Minkä maalainen kuski?


    • Hei kaikki, joilla itsellänne tai läheisellänne on itsetuhoisia ajatuksia,

      Itsetuhoisista ajatuksista kannattaisi keskustella ammattilaisen kanssa. On olemassa monia auttavia tahoja, joihin voi olla yhteydessä anonyymisti ja matalalla kynnyksellä. Ao. palveluista voi halutessaan saada tukea ja vinkkejä myös muuhun avun hakemiseen.

      - Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy mm. MIELI Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/

      Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.

      Joka viikko maanantaista keskiviikkoon klo 15-19 ja torstaina klo 15-21 on MIELI Kriisichat päivystys, jossa voi jutella kahden kesken päivystäjän kanssa. Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä.

      - MIELI Kriisipuhelin

      Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin Kriisipuhelin päivystää 24/7 numerossa 09 2525 0111.

      - Kriisikeskukset

      Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Osassa yksiköistä myös etävastaanotto on mahdollinen. Yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/

      Ystävällisin terveisin
      MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      50
      5455
    2. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      65
      2703
    3. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      18
      1834
    4. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      141
      1727
    5. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      1636
    6. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      18
      1530
    7. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1447
    8. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      27
      1409
    9. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1176
    10. Kalateltta ja Siipiteltta

      Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la
      Kuhmo
      14
      1153
    Aihe