Naton joukkoja sijoitetaan Rovaniemelle ja Sodankylään

https://yle.fi/a/74-20143613

"Yle kertoi FLF-joukkojen sijoittamisesta Rovaniemelle ja Sodankylään syyskuussa."

Historiasta kannattaa ottaa opiksi.
Viimeksi kun Lappiin sijoitettiin vierasmaalaisia sotilaita pystyyn jäivät vain savupiiput.
Ottakaa nyt vierasmaalaisilta edes tulitikut pois.
Ettei historia toistaisi ainakaan tuolta osin itseään.
Muutenhan tämä menee saman kaavan mukaisesti.
Uhitellaan, tapellaan, otetaan turpiin, ajetaan aseveli evakkoon, maksetaan sotakorvaukset, rauhoitutaan muutamiksi vuosikymmeniksi, otetaan revanssi, sijoitetaan vieraita joukkoja Lappiin jne....
13190
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Juuri kuvaamallasi tavalla on käynyt kaikissa niissä Nato-maissa, joihin on sijoitettu Naton joukkoja.

Mutta eihän Suomi mitään opi. Hakkaa vain päätään seinään.

Äänestä
  • Huumoria olla pitää! 🤣

    Äänestä

Todella hienoa, että saamme tänne niitä demokraattisten maiden joukkoja joita haluamme, jotta tänne ei pyrkisi niitä veridiktatuurien joukkoja joita emme halua.🫡🤝

Äänestä

Tiltun raivo ja epätoivo paistaa kauas!🤡👏🤪😂🤣😅😀👏

Äänestä

Mitä virkaa on 4 - 5 000:lla kylmänaralla solttupojalla Lapin hakkuuaukeilla jos tai kun sota saadaan provosoitua?
Sanonko mää?
No, mää sanon.
Ei vitunkarvankaan virkaa.

Venäjä on jo siirtänyt Kaliningradiin hypersoonisia ohjuksiaan ilmeisesti tuhatmäärin.
Noilla ohjuksilla Venäjä kykenee tuhoamaan kaikki Euroopan Natotukikohdat muutamassa minuutissa.
Kaikkein suurimpiin kalusto- ja miehityskeskittymiin Venäjä lähettää asialle Mr. Oreshkinit, joita niitäkin olisi jenkkien tietojen mukaan jo siirretty Kaliningradiin.
Vajaassa seitsemässä minuutissa kaikki Naton tukikohdat Euroopan alueella ovat tuhoutuneet kun laukaisusta on päätetty. Osa aiemmin, brittien tukikohdat hieman myöhemmin.
Ruotsi ja Suomikin ovat olleet hyvin huolestuneita Venäjän toimista Kaliningradissa.
On ehkä hieman syytäkin.

No, meillä rustataan aidantapaista itärajalle, joka ei näköjään pidattele edes teini-ikäisiä saatikka Ukrainassa marinoituneita tappokoneita.
Jalkaväkimiinakeskustelu tyrehtyi kun havaittiin, ettei niistä ole mitään hyötyä nykyisessä sodankäynnissä, joka viheltelee ilmojen teillä.
Syyksi tyrehtymiselle kerrottiin, että ei niitä kansainvälisiä sopimuksia noin vaan mennä purkamaan, vaikka vielä viime syksynä se oli kuulemma täysin mahdollista.
Naurettavaahan tuo touhu olikin, kuten on aitojen näpertelykin.

Nyt on avattu uusi huumorisivu tässä tahattomien koomisten tapausten pitkässä ketjussa kun ylpeillään muutaman tuhannen olosuhteisiin täysin soveltumattomien ja motiiveiltaan lahjattomien sotilaan sijoittamisen Rovaniemen ja Sodankylän yöelämää elävöittämään ja sukupuolitautien yllättävien esiintymisten räjähdysmäistä kasvua eskaloimaan ja mukamas jotakin uhkaa idän suunnalta torjumaan.
Kuulemma nyt Suomi panostaa oikein kunnolla puolustukseensa.
Voe helevettiläinen.
Muualla Euroopassa täristään peloissaan venäläisohjuksia odotellessa.

Suomen kerrotaan olevan Natossa turvallisuuden tuottaja.
Ihan pokkana sellaista tarinoivat meidän päättäjämme ja asiantuntijamme, vaikka nyt viimeistään pitäisi olla selvää, että Suomi Natomaana on Ukrainan jälkeen se suurin uhka Euroopan turvallisuudelle.

Mutta huoli pois.
Kun Ukraina on taputeltu on vuorossa Suomi.
Tai ne molemmat, Ukraina sekä Suomi, käsitellään samalla kertaa.
Suomelta ei kysellä, ei liioin Euroopalta, ei Ukrainalta.
Joulukuussa 2021 Venäjä antoi siihen mahdollisuuden, ei kelvannut.
Toista tilaisuutta ei tarjota.
Putin ja Trump sopivat keskenään miten Ukrainan kaivannaiset jaetaan tulevina vuosikymmeninä.
Eurooppa järjestää huippareita, protestoi ja pulisee, iskee ihan nyrkkiä pöytään-
Taputellaan toisiaan selkään, kehutaan jämäköiksi, arvopohjia esitellään.
Ei paljon auta hampaattomien luita järsiä.

Me ollaan pojat hävitty tämä sota!
Kaikilla mahdollisilla sektoreilla ja mittareilla.

Äänestä
  • On se sinun suuri ja mahtava isänmaasi vaan melkoinen maailmanmahti, todellinen supervalta.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    On se sinun suuri ja mahtava isänmaasi vaan melkoinen maailmanmahti, todellinen supervalta.

    Niinhän sitä sanotaan, että Suomi on kokoaan suurempi.
    Asiassa kuin asiassa.
    Saahan sitä sanoa..
    Tekoja puuttuu.

    Vai tarkoititko suurella ja mahtavalla isänmaallani USA:ta?
    Minä en ole vielä tarpeeksi suomettunut enkä rähmälläni, että julistautuisin amerikkalaiseksi.
    Minun isänmaani on ollut Suomi, jota olen ollut valmis puolustamaan vaikka hengelläni.
    Siis on ollut, enää en tunnista sitä samaa Suomea, jolle sotilasvalani yli 50 vuotta sitten vannoin.
    Onneksi olen jo siinä iässä, että minulla ei ole tarvetta tehdä valintaa lähdenkö proxysotaan jenkkien puolesta.
    Jenkithän eivät itse ainakaan Trumpin kaudella sodi oman maansa ulkopuolella.

    Äänestä

TiltuLOIS mode sätkii tuskissaan😁👍✌️

Äänestä
  • Tämäkin kommentti on liikaa mode tiltulle, ja se poistuu😁👍✌️

    Äänestä

Putin uskoo vain voimaan.
Sopimukset sotarikollisen kanssa on ajan hukkaa. Trump ei tuota vielä tajua.

Äänestä
  • Niin se Putin tekee.
    Uskoo voimaan.
    Ja sillähän sitä piisaa.
    Kuten nähty on.

    Äänestä

Naton joukkoja sijoitetaan Rovaniemelle ja Sodankylään, Saamenmaan eteläpuolelle.

Äänestä

Niinhän se on. Tyhmä toistaa itseään. Viisas ottaa opikseen ja astuu askelen eteenpäin. Tunne itsesi ja lue filosofiasi uudelleen. Niin monta kertaa että ymmärrät ihmismielen paheet. Siinä ei ole juutalaista eikä kreikkalaista, kaikilla meistä on samat paheet.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

https://yle.fi/a/74-20143613

"Yle kertoi FLF-joukkojen sijoittamisesta Rovaniemelle ja Sodankylään syyskuussa."

Historiasta kannattaa ottaa opiksi.
Viimeksi kun Lappiin sijoitettiin vierasmaalaisia sotilaita pystyyn jäivät vain savupiiput.
Ottakaa nyt vierasmaalaisilta edes tulitikut pois.
Ettei historia toistaisi ainakaan tuolta osin itseään.
Muutenhan tämä menee saman kaavan mukaisesti.
Uhitellaan, tapellaan, otetaan turpiin, ajetaan aseveli evakkoon, maksetaan sotakorvaukset, rauhoitutaan muutamiksi vuosikymmeniksi, otetaan revanssi, sijoitetaan vieraita joukkoja Lappiin jne....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu