Heippa kaikki köyheliinit

Mikä valkoviini mielestänne sopisi parhaiten blinien ja homejuuston kera?

Entäpä mikä punaviini sopisi parhaiten grillatun villisian poskilihojen kanssa?
34228
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 34

Vanhimmat

Kannattaako tuollaista meiltä edes kysyä.
Luulisi sinun tietävän kun näköjään olet gourmet ihmisiä.

Äänestä
  • Purra ainakin itki jouluna itutustaan laadukkailla punaviineillä, kannattaa kysellä minkä ääressä Saksi-Riikka itkeskelee nyt.

    Äänestä

Ei vassarit osaa tuollaisia asioita pohtia. Ne istuu apaattisina talon ulkorappusilla, suupielet kiljuhiivasta karheana ja toivovat, että "tulisipa jokin lakko".

Äänestä
  • Myönnetään. Emme me ole samalla viivalla ökyhintaisia eliittiviinejä tissuttelevien persujen kanssa.

    Äänestä

Riesling

J. P. Chenet Cabernet Chyrah

Äänestä

Valkoviiniksi Bruichladdich the Classic Laddie

Punaviiniksi Kilchoman Port Cask Matured 2024

Äänestä

Koskis on parasta minkä kanssa tahansa.

Äänestä
  • Vodka kuuluu asiaan blinien kanssa, ja punainen port viini juuston kanssa.

    Äänestä

pirkan keppana molemmille

Äänestä
  • En nyt Pirkan keppanalla lätisi. Olut on silti oiva valinta kunhan valitsee oikean tyyppisen. Itse pyydän ravintolalta olutsuosituksen ruualle kun vielä hieman kokematon niiden suhteen.

    Äänestä

Minusta se valkoviinipullo sopisi hyvin sinun hanuriisi. Oli niin huono provo.

Äänestä
  • Totta.

    Äänestä

Ne lipittää viinejä, jotka pystyy niitä juomaan. Itse en edes pientä lasillista pysty juomaan, kroppa ei tykkää tanniineista. Säästyy rahaa, kun ei voi juoda.

Äänestä

Jos osaat kypsentää oikein grillilihan niin sen kanssa edullinen Mazzei Siepi 2021 sopii pullonhinta muistaakseni oli 125e eli ei ihan alimmalta hyllyltä kuitenkaan

Äänestä

Vieläkö joku juo hienoihin etiketteihin pullotettuja myrkkyjä.

Äänestä

Hain leipomosta mansikka täytekakun ja Alkosta kalleimman rose viinin.
Meinaamme nauttia päiväkahvilla.

Äänestä

On sulla eväät.

Äänestä

Klinikalla valmistellaan maksaleikkausta alkoholistille.

Äänestä

Kyllä kateeksi käy. Olen vihervassari eikä minulla ole varaa syödä tuollaisia herkkuja kun veronmaksajat ovat niin pihejä eivätkä maksa minulle riittävästi tulonsiirtoja.

Onko muuten vihervasemmistolaisuuden päävamma syntyperäistä vai onko vanhemmat tiputtaneet minut päälleni lapsena ?

Äänestä
  • Yleensä kätilön pudottamista tulee vassareita.

    Äänestä

  • Surke porvariprovo.

    Äänestä

RD Bollingeria join eilen viimeksi täällä Itävallan kesäasunnollani parvekkeella...

Äänestä
  • Talvella kesäasunnolla?

    Äänestä

Pilaantunutta vettä vihreässä pullossa. Ihan sama mikä etiketti.

t. musu

Äänestä

En blinejä ja homejuusto syö yhtä aikaa

Äänestä
  • Entä mitä kuohuviiniä tai shampanjaa ottelisin nautiskellessani alkuhärän rasvassa haudutettuja villisian sisämyksiä ? (René Goscinny) Ne rustoiset poskilihakset oli joku onneksi jo vienyt Stocmannin läskitiskistä. Luulin että koiralleen, mutta se olikin niin tarkka herkuistaan että näyttää suunnittelevan syödä ne itse.
    Possun poskareiden kanssa sopii juomaksi Vedemecum.

    Äänestä

Jos juo viisi pulloa Gambinaa, niin sitten jo unohtaa koko syömisen.

Äänestä

Semmosta skeidaa on nuo ruoat, että parempi juoda niin paljon ihan mitä tahansa, että sammuu ennenkuin ruoka on valmista

Äänestä

Kovia maksanmarinoitsijoita. Alkoholi tappaa kotona ja puutarhassa.

Äänestä

Rahalla ei saa rakkautta, vaikka blinejä ja juustoja saisikin, viiniä vielä kyytipojaksi.
Aloittaja ei taida olla ihan viisaimmasta päästä, kun halveksii köyheliinejä, ei kelpaisi ainakaan minun köyhään seuraan tuollaisella asenteella.
Fiksumpi ihminen arvostaa toista ihmistä, ei niinkään rahaa ja omaisuutta.

Äänestä
  • Minä saan rakkautta ainoastaan rahalla. Vaasankadulta.
    Vassari Rane puukäpylästä.

    Äänestä

Litran tölkki Lissua, sinulle.

Äänestä

Mul rahha kun roskaa.
Mut silti tänään söin ite tehtyä peruna muussia ja ite tehtyjä lihapullia.
Kylmä rasvaton piimä juomaksi suoraan purkista.

Äänestä
  • Mä paistoin lättyjä tänään.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Mikä valkoviini mielestänne sopisi parhaiten blinien ja homejuuston kera?

Entäpä mikä punaviini sopisi parhaiten grillatun villisian poskilihojen kanssa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu