Mikä valkoviini mielestänne sopisi parhaiten blinien ja homejuuston kera?
Entäpä mikä punaviini sopisi parhaiten grillatun villisian poskilihojen kanssa?
Entäpä mikä punaviini sopisi parhaiten grillatun villisian poskilihojen kanssa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Kannattaako tuollaista meiltä edes kysyä.
Luulisi sinun tietävän kun näköjään olet gourmet ihmisiä.
Purra ainakin itki jouluna itutustaan laadukkailla punaviineillä, kannattaa kysellä minkä ääressä Saksi-Riikka itkeskelee nyt.
Ei vassarit osaa tuollaisia asioita pohtia. Ne istuu apaattisina talon ulkorappusilla, suupielet kiljuhiivasta karheana ja toivovat, että "tulisipa jokin lakko".
Myönnetään. Emme me ole samalla viivalla ökyhintaisia eliittiviinejä tissuttelevien persujen kanssa.
Riesling
J. P. Chenet Cabernet Chyrah
Valkoviiniksi Bruichladdich the Classic Laddie
Punaviiniksi Kilchoman Port Cask Matured 2024
Koskis on parasta minkä kanssa tahansa.
Vodka kuuluu asiaan blinien kanssa, ja punainen port viini juuston kanssa.
pirkan keppana molemmille
En nyt Pirkan keppanalla lätisi. Olut on silti oiva valinta kunhan valitsee oikean tyyppisen. Itse pyydän ravintolalta olutsuosituksen ruualle kun vielä hieman kokematon niiden suhteen.
Minusta se valkoviinipullo sopisi hyvin sinun hanuriisi. Oli niin huono provo.
Totta.
Ne lipittää viinejä, jotka pystyy niitä juomaan. Itse en edes pientä lasillista pysty juomaan, kroppa ei tykkää tanniineista. Säästyy rahaa, kun ei voi juoda.
Jos osaat kypsentää oikein grillilihan niin sen kanssa edullinen Mazzei Siepi 2021 sopii pullonhinta muistaakseni oli 125e eli ei ihan alimmalta hyllyltä kuitenkaan
Vieläkö joku juo hienoihin etiketteihin pullotettuja myrkkyjä.
Hain leipomosta mansikka täytekakun ja Alkosta kalleimman rose viinin.
Meinaamme nauttia päiväkahvilla.
On sulla eväät.
Klinikalla valmistellaan maksaleikkausta alkoholistille.
Kyllä kateeksi käy. Olen vihervassari eikä minulla ole varaa syödä tuollaisia herkkuja kun veronmaksajat ovat niin pihejä eivätkä maksa minulle riittävästi tulonsiirtoja.
Onko muuten vihervasemmistolaisuuden päävamma syntyperäistä vai onko vanhemmat tiputtaneet minut päälleni lapsena ?
Yleensä kätilön pudottamista tulee vassareita.
Surke porvariprovo.
RD Bollingeria join eilen viimeksi täällä Itävallan kesäasunnollani parvekkeella...
Talvella kesäasunnolla?
Pilaantunutta vettä vihreässä pullossa. Ihan sama mikä etiketti.
t. musu
En blinejä ja homejuusto syö yhtä aikaa
Entä mitä kuohuviiniä tai shampanjaa ottelisin nautiskellessani alkuhärän rasvassa haudutettuja villisian sisämyksiä ? (René Goscinny) Ne rustoiset poskilihakset oli joku onneksi jo vienyt Stocmannin läskitiskistä. Luulin että koiralleen, mutta se olikin niin tarkka herkuistaan että näyttää suunnittelevan syödä ne itse.
Possun poskareiden kanssa sopii juomaksi Vedemecum.
Jos juo viisi pulloa Gambinaa, niin sitten jo unohtaa koko syömisen.
Semmosta skeidaa on nuo ruoat, että parempi juoda niin paljon ihan mitä tahansa, että sammuu ennenkuin ruoka on valmista
Kovia maksanmarinoitsijoita. Alkoholi tappaa kotona ja puutarhassa.
Rahalla ei saa rakkautta, vaikka blinejä ja juustoja saisikin, viiniä vielä kyytipojaksi.
Aloittaja ei taida olla ihan viisaimmasta päästä, kun halveksii köyheliinejä, ei kelpaisi ainakaan minun köyhään seuraan tuollaisella asenteella.
Fiksumpi ihminen arvostaa toista ihmistä, ei niinkään rahaa ja omaisuutta.
Minä saan rakkautta ainoastaan rahalla. Vaasankadulta.
Vassari Rane puukäpylästä.
Litran tölkki Lissua, sinulle.
Mul rahha kun roskaa.
Mut silti tänään söin ite tehtyä peruna muussia ja ite tehtyjä lihapullia.
Kylmä rasvaton piimä juomaksi suoraan purkista.
Mä paistoin lättyjä tänään.