joka jatkuvasti kirjoittelee tuomioita jotka eivät ole lainvoimaisia ?
Nytkin Seinäjoen Härmän Häjyssä tapahtuneesta ammuskelutapauksesta kirjoitettiin tuomiot jotka eivät ole lainvoimaisia.
Kyllä tällä tavalla tuomioille hintaa tulee.
Nytkin Seinäjoen Härmän Häjyssä tapahtuneesta ammuskelutapauksesta kirjoitettiin tuomiot jotka eivät ole lainvoimaisia.
Kyllä tällä tavalla tuomioille hintaa tulee.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Samaa kerran ihmettelin mutta olin kuulemma sivistymätön.
Tuollaiset "oikeudet" ovat vain näytelmää.
Ihan voimassa olevan lain mukaan tuli tuomiot.
Jos lait koetaan vääriksi, liian lepsuisksi tai liian ankariksi, niin sitä varten on eduskunta, joka ne lait päättää. Oikeusistuin ei voi poiketa voimassa olevista laeista.
Voimassa olevien lakien suhteen valitukset voi osoittaa istuvan hallituksen kansanedustajille.
"Ihan voimassa olevan lain mukaan tuli tuomiot.".
Niin mutta kun ne eivät ole lainvoimaisia.
Mistä näitä oikein tulee ? Ilmeisesti ovat vielä lapsia, koska alkeetkaan eivät ole tiedossa. Tuomiot eivät ole heti lainvoimaisia siksi, koska tuomitulla on oikeus valittaa. Jos tuomittu tyytyy tuomioon, eikä valita määräajan kuluessa saa tuomio automaattisesti lainvoiman.
Näin ollen käräjäoikeus on hyödytön oikeusaste koska se kirjoittaa aina tuomioita jotka eivät ole laiinvoimaisia. Eikä välttämättä ole Hovioikeuskaan. Sielläkin voi valittaa tuomiosta ja sekään ei ole lainvoimainen. Viimeinen oikeusaste, eli korkein oikeus, ainoastaan voi kirjoittaa lainvoimaisia tuomioita.