Moottori: Sähköauto tulee samanikäistä bensaa halvemmaksi vasta 30tkm vuosittaisella ajolla

Anonyymi-ap

Moottori vertaili käytettyjä mutta myös uusia autoja. Mukana oli mm bensa-Corollat vuosilta 2003, 2008, 2013 ja itselataava vuodelta 2020. Käytettyinä sähköautoina Tesla 3 2020 ja VW ID3 2021. Uusina sähköautoina mm Skoda Elroq ja MG 4.

Uusi sähköauto tuli aina kalliimmaksi jopa 30tkm/v ajolla. Tosin mukana ei ollut uusia bensa-autoja eli se vertailu jäi puuttumaan

Vuosimallien 2003, 2008 ja 2013 bensa-Corollat tulivat aina halvimmaksi jopa 30tkm/v ajolla. Tietenkin koska hankintahinta pieni.

Jos vertaillaan samanikäisiä, eli 2020 itselataava Corolla vs Tesla 3 ja VW ID3, niin 30tkm/v ajolla sähköautot tuli halvemmaksi, mutta vielä 20tkm ajolla itselataava bensa tuli halvemmaksi.

Kustannuksissa huomioitiin mm arvonalenema, bensan ja sähkön hinta (ei kuitenkaan pikalatausten hintaa), vakutuksia, huoltoja ja rengaskuluja.

Moottori-lehti 1-2/2025

18

302

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mielenkiinnosta olisivat kyllä saaneet ottaa uuden polttisautonkin mukaan testiin, veikkaan että sekin olisi vielä 20tkm/v ajolla tullut halvemmaksi. Sähköauto mahdollisesti halvempi vasta 30tkm/v.

      • Anonyymi

        Nykyään ei kannata ostaa kuin sähköauto tai bensa-auto (joihin luetaan myös itselataavat) vuosittaisista ajokilometreistä riippuen. Uusia dieseleitä kalliine käyttövoimaveroineen ym. päästölaitteineen ei ole enää kenkään järkevää ostaa. Niiden ekologisen lokeron ovat vieneet sähköautot.


    • Anonyymi

      Onhan se aina selvää, että vanhalla autolla ajaminen on halvempaa jos siihen ei tule kalliita vikoja ja uudessa autossa pääomakulut on aina suuret. Asiaahan ei ole mitenkään järkevää verrata noin, vaan autojen tulisi olla saman ikäisiä ja muutenkin vastaavan kaltaisia.

      • Anonyymi

        Mielenkiintoista kuitenkin että itselataava bensa-Corolla halvempi vielä 20tkm/v ajolla kuin samanikäinen sähköauto.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mielenkiintoista kuitenkin että itselataava bensa-Corolla halvempi vielä 20tkm/v ajolla kuin samanikäinen sähköauto.

        Tuohan ei pidä paikkaansa. Uusi MG maksaa 25ke ja Corolla enemmän.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuohan ei pidä paikkaansa. Uusi MG maksaa 25ke ja Corolla enemmän.

        Tuossa oli ID3 ja Tesla 3 samanikäisinä verrokkeina.

        Ei Corollaa voi verrata johkin MG halpiskuraan.


    • Anonyymi

      Mitenkähän tilanne muuttuu jos verrokkeina olisi esim. 7000 euroa maksa Leaf ja uusi bensa Corolla?

      • Anonyymi

        Ketään ei kiinnosta joku Leaf jonka matkavauhti talvella oli Honda Monkey tossumopon luokkaa Moottorin aiemmassa testissä. Akku ei siis latautunut kunnolla talvella ja toimintamatka umpisurkea. Syystäkin halpoja.


    • Anonyymi

      Sähköautot lyövät kunnolla läpi vasta kun "Fiat Punto" luokkaan saadaan sähköautoja joiden hinta on alle 15 000€ ja range Rooman talvessa 450 km.
      Silloin sähköistymiseltä poistuu lähes viimeinenkin este ja se este kattaa käytännössä noin 50% euroopan autokannasta. Renault Sandero oli syystä Euroopan myydyin auto viime vuonna ja Renault Clio 3. myydyin. Kaupunkilaiset tarvitsevat pieniä halpoja autoja, joissa parkkipaikkakuhmutkaan eivät paljon haittaa, mutta rangea pitää olla koska harvalla kaupunkilaisella on kunnollista kotilatausmahdollisuutta tai työpaikkalatausmahdollisuutta.

      • Anonyymi

        Pitäähän se nopea latauskin olla, ei voi mennä pari kertaa viikossa tuntikausiksi johkin huoltsikalle odottelemaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pitäähän se nopea latauskin olla, ei voi mennä pari kertaa viikossa tuntikausiksi johkin huoltsikalle odottelemaan.

        Ei vaan siihen tarvitaan sitä kohtuullisen hyvää rangea. Siksi tuo 450 km on ihan siellä haminoissa missä sen kaupunkiautossa pitäisi olla. Jos kaupunkilainen ajaa kodin ja työn väliä 10 km päivässä ja muita ajoja 50 km viikossa, niin laturilla ei tarvitsisi käydä edes kerran kuukaudessa. Sen 11 kertaa vuodessa tapahtuvan lataushetken löytää varmasti kaikki tarvittaessa ja sen päälle ehkä pari lomareissulatausta siihen päälle. Silloin ollaan riittävän lähellä polttomoottoriauton helppoutta kaupunkiautona. Ja jos hinta on sama 15 000€ niin sähköistyminen on siinä, vaikka "Rooman" kadunvarsiparkkeihin ei lataustolppia koskaan saataisikaan, eihän siellä ole bensapumppujakaan.


    • Anonyymi

      Missä vaiheessa ehtii edes ladata jos ajaa 30tkm vuodessa?

      • Anonyymi

        Nykyisellä sähköautojen hinnoittelurakenteella se kuitenkin vasta on se taloudellisen järkevyyden raja.
        Tosiasiassa sähköautot sopisivat kaikken parhaiten vähän ajettaviksi kaupunkiautoiksi, mutta silloin niiden hintatason pitäsi olla jotain ihan muuta kuin se on nyt.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nykyisellä sähköautojen hinnoittelurakenteella se kuitenkin vasta on se taloudellisen järkevyyden raja.
        Tosiasiassa sähköautot sopisivat kaikken parhaiten vähän ajettaviksi kaupunkiautoiksi, mutta silloin niiden hintatason pitäsi olla jotain ihan muuta kuin se on nyt.

        Kakkosautoksi sopisikin mutta tulee selvästi kalliimmaksi vähillä kilometreillä


    • Anonyymi

      Hauskoja nuo vertailut jossa yritetään ottaa monia asioita huomioon, mutta useimmiten niissä joku asia sakkaa.
      Verrokkeina pitäisi olla saman hintaiset ja samanlaiset eri voimalinjoilla olevat autot ja oikeasti ajaa niillä saman verran ja sittenkin asia kusee koska eri voimalinjojen jäännösarvo vaihtelee eri merkkien ja voimalinjojen välillä huimasti ja vertailusta ei voida vetää johtopäätös kuin vain näiden kahden autoyksilön välille.

      • Anonyymi

        "Väärin testattu!"

        Onhan tuossa aika lailla suosituimmat mallit hybridi-Corolla, Tesla3 ja ID3.


    • Anonyymi

      Verratkaa mitä vertaatte. Minun plugari vaihtuu pian sähköautoon. Käytetyn hinta luokkaa 30k€, range noin 450-500 km, eikä lataus ole ongelma. Parkkipaikalla on oma 11kW laturi, ja mökilläkin lataus onnistuu. Ei sitä tarvitse vieressä valvoa latautumista. Osaa auto sen itsekin.

    • Anonyymi

      Sähköauton kustannuksissa täytyy aina näkyä akuston vaihto kustannukset !!
      Koska se on edessä ennemmin tai myöhemmin !!!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. voitaisiinko unohtaa se sotku?

      Olisiko mahdollista aloittaa puhtaalta pöydältä vielä? Ikävä sua ****
      Ikävä
      73
      5091
    2. Oisko se tosi paha

      Jos haluaisinkin susta ennen kaikkea seksiä? Nainen
      Ikävä
      132
      3527
    3. Huomenta ja hyvää tiistaita

      Huomenta ja hyvää tiistaita. ❄️🐺☕❄️
      Ikävä
      98
      2295
    4. Milloin nainen saan sinut?

      Kanssani eroottisiin hetkiin? Tiedät ja tunnet kovan haluni, hellyyden myös. Onko vastauksesi edelleen, että en tiedä, e
      Ikävä
      20
      1945
    5. Ovatko persut tehneet jo päätöksen ulkopolitiikastaan?

      Persujen olisi hallituspuolueena syytä tehdä jo päätöksiä siitä, aikovatko he olla pro-Ukraina vai pro-Trump eli pro-Put
      Perussuomalaiset
      229
      1728
    6. Haluan että tiedät tämän

      Jos luet täällä. En ole sinulle vihainen, vaikka asiat menivät niinkuin menivät. Ajattelin, että et tykkää minusta, jonk
      Ikävä
      85
      1527
    7. Jee! Palsta toimii jälleen!

      Viestiarkisto näkyy ja kaikki pelittää. Tätä on odotettu, vaikka ei tässä mitään odotettavaa ole ollut.
      Sinkut
      25
      1387
    8. A, teksteistäni löydät itsesi

      jos luet tarkkaan. Vain epäsuorasti voin tunteeni myöntää, en halua minkään rikki menevän. Kaipaan sinua ja odotan näkem
      Ikävä
      26
      1367
    9. Mitä olen antanut sinulle?

      Mitä olet antanut minulle?
      Suhteet
      37
      1345
    10. Oletko sinä lähellä?

      Tutkassani väräjää siihen malliin, pitääkö poistua mestoilta?
      Ikävä
      15
      1265
    Aihe