"Puheenjohtajilta kysyttiin, pitäisikö heidän mielestään määritellä iän ja terveyden perusteella, ketä tulee hoitaa ja ketä ei.
– Tämä on täysin välttämätöntä, Riikka Purra sanoi."
Että tällaista perussuomalaisilta suomalaisille. Ilkeys senkuin lisääntyy.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/b93cd163-6543-4c3a-adca-1cf1da0c349f
– Tämä on täysin välttämätöntä, Riikka Purra sanoi."
Että tällaista perussuomalaisilta suomalaisille. Ilkeys senkuin lisääntyy.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/b93cd163-6543-4c3a-adca-1cf1da0c349f
Vastaukset 87
Vanhimmat
Ei kai tuo yllätys enää nykyään kenellekään ole. Perussuomalaisessa Suomessa vain varakkaammilla on oikeus saada hoitoa.
Kun ihmiset maksavat sairasvakuutusmaksua nion silloin kuuluu saada hoitoa. Eläkeläisten sairasvakuutusmaksu on suurempi kuin palkansaajilla.
Totta.
Elämää seuranneena ikäihmisenä voin sanoa, että voi toteutua vanha sananlasku: "Joka toiselle kuoppaa kaivaa , niin se itse siihen vielä lankeaa. "
Purra on varmaan viisas matematiikassa, mutta se, mitä hänestä ulospäin on ilmi julkisuudessa tullut, niin jotain puuttuu luonteessa, inhimillisyys ja empatiakyky, ne on vajavaisia. Kylmyys hohkaa... Kaipa hän itsensä takia saattaa (itsesäälistä) joskus kyyneleen pirauttaa, mutta...
Ei haittaisi jos Purra menisi joskus hoitamaan vanhuksia ja pitkäaikaissairaita johonkin vanhainkotiin tai sairaskotiin, ehkä ymmärrys ja myötätunto lisääntyisi siitä , että Purra ei ole Jumalan asemassa määräämässä, kenen ihmisen elämä pitää lopettaa ja kuka tarvitsee hoitoa, kuka ei. Tämä sopisi kyllä monelle muullekin kylmäluonteiselle, kovalle ihmiselle. Vaikka kaikki ei varmaan siitä ehkä mitään oppisikaan...
Eikä Petterikään sano mitään, vaikka on samoja asioita hoitelemassa.
Iän ja terveyden perusteella tehtävää priorisointia on tehty jo vuosia,,,
Yksi tärkeimmistä kriteereistä on kustannusvaikuttavuuden huomioon ottaminen hoitopäätöksissä!
Juurikin näin.
Edes vatsavammaa, joka tuli tapaturmaisesti kaatuessa, ei tutkita kunnolla. Verikokeet katsottiin ja se siitä.
Täytyy kuulemma mennä uudestaan, jos ei parane.
On silti iso ero siinä, että valtion rahojen päällä istuva ministeri edellyttää sitä. Se tarkoittaa sitä, että asiasta päättävä aivan kirkkain silmin ja tietoisesti vaatii, että osan kansalaisista nyt on vain kuoltava, koska on tärkeämpää säästää.
Toimet osoittavat, että rima pistetään hyvinkin matalalle, sillä sote-alueita kuristetaan säästöpakolla, terveydenhuoltoa karsitaan ja kansalaisia ajetaan jopa asunnottomiksi aivan määrätietoisesti ja järjestelmällisesti. Toimeentulotuen asiakkailta viedään monin tavoin välttämätön viimeinen toimeentulo pois.
Ketkä meistä karsitaan? Kuinka suuri määrä pitää tappaa pois alta?
Tekisivät sen sitten nopeasti eikä hitaasti kiduttamalla, sen verran voisivat antaa ihmisille arvoa.
Ei persut tunne ihmisarvoa muuta kuin itselleen!! Tämä on tosiasia!
Ei jokaisen suu ole syntyjään väärä kuitenkaan. Pitipä zattua mimmille kusisesti.
Aika raaka mimmi. Natsiainesta. Laskee hinnan ihmiselle ja kysyy, maksaisitko tästä?
Mutta kuka maksais Purran pojista mitään, jotka ei osaa edes avata adventtikalenteria tai siivota kämppäänsä? Aika kädettömiä? Entäs se uikuttava vässykkä mies, joka yrittää rahastaa kirjoittamalla Purrasta? Ei ainakaan veronmaksajat. Ei opiskelutukia, ei apurahoja, jonoon vaan työkkääriin koko perhe!
Totta. Ihme porukkaa sen mieskin, kun ei pysty kotiasioista huolehtimaan sillä välin, kun emäntä on töissä eduskunnassa. Ehkä heillä ei ole nöpönuukaa onko koti siisti ja onko joulua valmisteltu ajoissa.
Purra on kuin arjalaismuija ulkonäöltään ja luonteeltaan, kylmä ja sydämetön henkilö, ei kykene empatiaan muita kohtaan. Vähättelee etujen leikkauksista johtuvista asioita, kuten köyhyyden lisääntymistä ja asunnottomien määrän kasvua. Syyttää ikäihmisiä sote-kulujen kasvusta, kai hänen mielestään vanhukset eivät tarvi hoitoa, eikä huolenpitoakaan, ovat turhaa menoerää niinkuin myös köyhätkin.
Vihreitten Linkolakin oli tuota mieltä niin kauan kun itse sairastui, sitten hoito kyllä kelpasi hänellekin.
Orpokin alkaa olla niin vanha, että sydänvaivat voi jättää hoitamatta.
Niinpä, kenellekään ei ikinä mitään ikävää toivoisi, mutta aina se voi kolahtaa omalle kohdalle, myös noilla päättäjillä. Ns. osuu omaan nilkkaan.
Orpohan sai julkisella puolella hoitoa, kun oli sydänkohtauksen saanut, pääsi pallolaajennukseen, eipä ole kiitollisuutta osoittanut saamastaan avusta ja hoidosta,
Niin. Persutkin kannattaa Trumpia intohimoisesti, kunnes Trump heittää Suomen Putinille.
Mutta persuythan onkin tyhmiä. Ei ne tätäkään tajua.
onhan hänellä säästit millä hoidattaa itseäns.
Noin on joku muukin sanonut, mutta äkkiäkös se yksityinen puoli saa säästötkin vietyä.
Vielä jonnekin yksityiseen hoitolaitokseen, niin äkkiä menee tilit miinukselle.
Ylimielisyyttään ei kannata kovin keveästi hukata.
Sieltä voi pudota kovaa ja korkealta, jos on liian ylimielinen. Voi ihan itsekin yllättyä.
Tekisi hyvää se putoaminen, vois kasvaa ihmisenä, oppis nöyremmäksi. Jokainen tippuu välillä polvilleen, se kuuluu elämään, on osa kasvuprosessia.
Olen kyllä ihan samaa mieltä.
Joitain ainoastaan huvittaa, jos sanoo, että elämänkoulu on paras koulu, mutta niin se vain on. Se, jos mikä, opettaa nöyryyttä.
Toki opiskellessa saa tietoa, taitoa, oppii monia asioita, mutta elämänkoulu opettaa elämään, saa kokea, mitä kaikkea elämässä tapahtuu, jopa senkin, että pahaakin voi tapahtua, sekä sen, ettei aina pääse kaikesta helpoimmalla.
Kun tuolle eliitille tavikset kertovat kokemiaan asioita esim. terveydenhuollossa, tai missä tahansa, eivät he voi uskoa, eihän niin kenellekään käy, ei kenelläkään mene noin, ei voi mennä, jne.
Jospa he itse joskus menisivät julkiseen terveydenhuoltoon, seuraisivat vaikkapa kodittomien elämää aivan viereltä, kävisivät tutustumassa ja keskustelemassa lähiökapakoissa istuvien yhteiskunnan mukamas " pohjasakan, tai jopa puskajuoppojen luona, pyörähtelisivät piritorilla katselemassa ja juttelemassa, jne.
Tutustuisivat elämään, muuhunkin kuin siihen, mitä rahalla saa, ja tajuaisivat mitä kaikkea ei saa ilman rahaa.
Aukeaisikohan silmät edes siinä vaiheessa ?
Sairaaloissa tehdään (on tehty jo monta vuotta) koko ajan priorisointia sen suhteen että ketä hoidetaan ja ketkä joutuu tyytymään saattohoitoon!
Eihän tämä tietenkään koske kuin vaikeimpia sairauksia ja fyysisesti heikkoja ja/tai vanhoja ihmisiä MUTTA ihmettelen suuresti että miksi jotkut näkevät asian niin että tämänkaltaiset päätökset voidaan tehdä sairaala/lääkäri kohtaisesti! Tämähän tarkoittaa sitä että jos satut asumaan "väärässä" paikassa tai joudut "väärään" sairaalaan niin saattaa olla että jäät ilman hoitoa KUIN toisessa kunnassa/sairaalassa saisitkin sairauteesi hoitoa!
Kyllä minä ainakin haluan että asiasta käydään julkinen keskustelu ja niin kuin Purra moneen kertaan painotti niin päätökset tulee tehdä asiantuntijoiden keskuudessa ja nämä ovat sitten "valtakunnalliset kriteerit" joiden mukaan mennään, eli jokainen potilas TIETÄÄ pelisäännöt ennakkoon EIKÄ NIIN kuin nyt mennään "case by case".
Tämäkin on taas sellainen asia että "pois silmistä pois mielestä" eli pää pensaaseen ja ikävän tosiasian kertoja saa vihat niskaan! Tuskin menee montaakaan vuotta kun muutkin puolueet ovat samoilla linjoilla, niin kuin on käynyt monen muunkin asian suhteen!
Purra on väläyttänyt myös eutanasian käyttöönottoa. Haluaa varmaan itse päättää ketkä lopetetaan.
Katsokaa ketä äänestätte kevään vaaleissa.
Ei ihminen alkuun edes ole vaikeasti sairas tai huonokuntoinen, mutta kun ei hoitoa saa, niin siihen se ajan kanssa menee.
Sitten valitellaan, kun tulee niin kamalan kalliiksi hoitaa. Puuttuisivat ja välittäisivät ajoissa.
Kyllähän siitä ajoissa aloitetusta hoidosta, tutkimuksista, ym. puhutaan, mutta puheeksi se on jäänytkin, toteutus on se, joka puuttuu.
Eutanasia pitää saada pian Suomessa lailliseksi. Tosi outoa että ihminen ei saa päättää omasta elämästään!
Nehän on meinannut jo sitäkin ett syöpäseulontoja pitäis vähentää kalleuden takia. Hullua hommaa, niillä on voitu löytää syöpä hyvissä ajoin, paranemisennuste ollut parempi ja hoidot eivät ole tulleet niin kalliiksi.
Itsellä ollut kyse eri asiasta kuin syöpä, aikoinaan lääkäri ei ottanut tosissaan mun vaivoja, vähätteli asiaa. En saanut apua, enkä jaksanut uusiksi mennä kerjäämään apua, yritin pärjätä vaivan kans ja pärjäsinkin muutamia vuosia ennenkuin meni pahemmaksi, oli pakko mennä lääkäriin. Onneks sattui parempi lääkäri, joka otti tosissaan, pisti kuvauksiin, jossa paljastui selässä oleva vika, jouduin leikkausjonoon, pääsin leikkuriin jne. Mutt jäi pysyvämpi vaiva jalkaan, joka ei parane, pitää pärjätä sen kans. Jos olis sattunut aikoinaan parempi lääkäri kohdalle, joka ei ollut tympääntyneen oloinen, kun joutui potilasjonoja purkamaan, minä viimeisenä asiakkaana, niin ehkä ei tarvitsisi lenkata loppuiän.
"MUTTA ihmettelen suuresti että miksi jotkut näkevät asian niin että tämänkaltaiset päätökset voidaan tehdä sairaala/lääkäri kohtaisesti!"
No voi pyhä yksinkertaisuus!🥱 TIETENKIN SIKSI ETTÄ VAIN HOITAVA LÄÄKÄRI TIETÄÄ POTILAAN SELVIYTYMISMAHDOLLISUUDET. Suomi ei ole antiikin Rooman Colosseum, jossa kansalaiset tai poliitikot päättävät peukuttamalla elämästä ja kuolemasta!!!
Se on vähän kaksipiippuinen juttu tuo koko eutanasia. Hyvät puolet, ja huonot puolet.
Esim. masentuneiden ihmisten kanssa voi tulla jonkinlaisia ongelmia, kun monet olisivat vaatimassa sitä " viimeistä piikkiä ".
Kun sitten taas oikeasti sairaat, jotka kipujen kanssa joutuvat sinnittelemään kiinni elämässä, vaikka ehkä olisi jopa parempi päästä pois, kun elämässä ei olisi enää mitään, ei paluuta parempaan, tms. , niin siinä kohtaa eutanasia olisi ihan asiaa, helpotus monille.
En kunnioita purraa mutta sanoi toisaalta ääneen asian jota on jo tehty jo vuosia, prionisointia on jo tehty kauvan terveydenhoitoalalla!
Huom. Persaukisena jenkeissä se on vielä rankempaa tuo prionisointi, vain rahalla ja vakuutuksella sielä saa hoitoa,,,
Meillä kaikilla on sairasvakuutus. Se rahastetaan erikseen niinkuin työttömyysvakuutusmaksu. Niitä ei ole tarkoitettu esim. natsitaustaisen Meyer laivanvarustamon tukeen. Sille on valunut yli 11 miljardia jotta se voi palkata puolalaisia työntekijöitä.
Persut haluavat Suomeen samanlaisentilanteen.
PRIORISOINTIA on tehty aina TERVEYDELLISIN PERUSTEIN!! Elämää uhkaavat tilanteet ovat kaikkialla maailmassa etusijalla. Muut hoidetaan resurssien mukaan. Yksityiset vakuutukset ovat vapaaehtoisia. Vakavimmat sairaudet hoitaa Suomessa aina julkisen puolen erityissairaanhoito.
Taas paIstan oma tiivitaavi muuntelee ihan omaa tarinaansa, eikä yllättä, että "persua" oli taas päästävä hokemaan, ja kun ei tiivitaavi ymmärrä, että netissä valheen jäljet näkyy sekunneissa 😆
Todellisuudessa Purra totesi mm. Marinin hallituksenkin ryzzimän sotejärjestelmän surkeasta tilanteesta, jossa rahat ja palvelut ei riitä. Samaa mieltä on mm. Kaikkonen ja Orpo.
Vasujen tekemässä SOTE:ssa ei saatu YHTÄÄN uutta lääkäriä tai hoitajaa VAAN saatiin jokaiselle sote-alueelle uusi hallinnollinen kerros jotka palkkakustannuksillaan kuormittaa terveydenhoitojärjestelmää!
Ei mikään ihme että hallitus kaavailee "ostavansa" yli 65v vuotiaiden lääkäripalveluja yksityiseltä kun se alkaa jo tulemaan halvemmaksi kuin SOTE byrokratian ylläpitäminen!
Kukahan maassa kouluttaa lääkärit ja hoitohenkilökunnan, sairaalafyysikot,-kemistit ja biologit ja erikoislääkärit? Hammaslääkärit, eläinlääkärit ja muut?
Luuletko , että se on ilmaista?
Tiedätkö mihin yksityiset laittavat vaikeat potilaat, kroonikot ja vaikeavammaiset?
Tiedätkö montako yksityistä terveysjättiä päivystää 24/7 ja ottaa vastaan työtapaturmat, kolaripotilaat, tajuttomana löydetyt, sydänpotilaat, anafylaktiset shokit ja muut henkeä uhkaavat tilantaat? Ja millä rahalla? Onko ensihoitoyksiköissä lääkärit mukana? Onko ensihoitoyksikköjä? Onko edes ensiapuvalmiutta? Entä helikoptereissa?
Kukahan vastaa lääketieteen tutkimuksesta ja kehityksestä maassamme?
No, yksirattaisuus ei aina ole voimavara.
Sinä yksinkertainen ihminen et osaa laskea kuinka paljon maksoi kun hallinnollinen kerros oli 309 kunnassa. Hallinnollinen väki kutustettiin 21 sotealueeseen.
Orpo itse myönsi että Marinin hallitus sai aikaan raamit joita oli puitu jo 15 vuotta. Orpo sanoi että jatkokehittäminen ei ole onnistunut hänen hallitukseltaan. No ei kai kun Purra on keskittynyt koko soten alasajoon.
Onko oikein sekään että yli 65 yksityislääkärikokeilu rahoitetaan myymällä valtion omaisuutta? Kiittävätkö tulevat sukupolvet sitä että kaikki omaisuus on laitettu sileäksi.
Todellisuudessa joka ikinen hallitus on aina haukkunut edellistä hallitusta.
Tällä kertaa se on sujunut jopa todella ylitsevuotavasti, ja joskus vähän rumastikin.
Voi voi. Ja vanhuksilleko se yksi lääkärissä käynti kerta, mahdollisesti per vuosi, sitten riittää ?
Ja jos se yksityinen lääkäri laittaa lähetettä erikoissairaanhoitoon, niin taas ollaan siellä julkisella puolella.
En oikein näe, miten tuolla tavalla suunnitellulla systeemillä mitään säästöä tulisi.
Kaikkosen puoluejanse vaati niin montaa sotealuetta, joten….
Vähän rumasti…..? Eihän persut muuta osaakaan kuintlisia haukkua ja moittia. Kokkareissa samaa vikaa. Ja namä toisia haukkuvat ovat sotkeneet Suomen adiat nyt kahdessa vuodessa täysin.
Pitääpä muistuttaa, ett Sipilän hallitus sen sote-sopan keittämisen aloitti ja Orpo oli siinäkin sopankeitossa mukana.
Yksityislääkäreitä tukemalla laitetaan miljoonia nuhan diagnosointiin. Kolmella käynnillä ja peruslabroilla ei mitään muuta hoideta. Yli 65-vuotiaissa on paljon monisairaita, joiden hoito vaatii monialaista yhteistyötä. Yksityislääkärit eivät heitä hoida.
Kaikkihan ne on olleet vuorollaan mukana kaikessa.
Ohhoh, nyt on saatu jo satoja kortistoon! Nyt on lopetettu kokonainen sairaalaverkko ja monenlaisia palveluita, erityisesti maakunnista. Terveiset vaan täältä kehitysmaasta!
Keröömme addressia YK;n lääkeavun toimittamiseskia!
Mistään ei löydy niin suurta rahamäärää että kaikkien ihmisten kaikki vaivat voitaisiin hoitaa. Täysi mahdottomuus.
Mistä niin päättelit?
Palkasta verotetaan sairasvakuutusmaksu. Se on tarkoitettu hoitoon sairastumisen sattuessa.
Sairauksien ennaltaehkäisy ja ajoissa havaitseminen säästäisivät paljon kuluja.
Purra vie mahdollisuuden terveelliseen ruokaan leikkauksillaan.
Hyvä kommentti.
Kun yhdeltä ihmiseltä ei hoideta yhtäkään vaivaa, niin kyllä siinäkin jokin mättää.
Sehän se on ehkä isoin ongelma, kun ei havaita ajoissa, tai jos havaitaan, siihen ei puututa, odotetaan, että sairaus menee " riittävän " pahaksi.
Sitten vain voivotellaan, kun tulee kalliiksi, jne. jne.
Kyllä sitä " löysää " rahaakin on. Eri asia on se, mihin sitä halutaan laittaa, se taitaa olla hallituksen tahtotilasta kiinni.
Näkee kyllä, mitä he pitävät tärkeänä, mitä eivät.
Eiköhän tuollainen Persu natsin paska ole aika heittää häkkiin ja siteisiin, että saa tuntea itse mitä suustaan päästelee.
Vaihdevuosissa hormonien myllerrys tekee joistakin naisista vielä kiukkuisempia. Eräs täyttää kesällä 48v.
Tykkäisin enemmän, jos ei päästelisi suustaan yhtään mitään.
Alkaa Purran jutut olla kovin läheisiä entisen 1000 vuoden valtakuntaa rakentanutta viiksisetää.
Kannattaa historiasta muistaa miten viiksisedälle kävi!
tappakaa purra ja orpo rikolliset eläkerosvot
Kuten aikoinaan Saksan keskitysleireillä, Riikka tulee itse henkilökohtaisesti valitsemaan kumpaan jonoon ihminen päätyy. Toiseen jonoon pääsevät saavat hoitioa, siihen toiseen jonoon päätyvät voivat mennä kotiin sairastaman ja kuolemaan. Sieg Heil!
Persujen unelma alkaa pikkuhiljaa toteutua. Köyhät ja sairaat tapetaan hoidon puutteen avulla pois vaivoista. Arjalainen unelma toteutuu. Seuraavaksi voivatkin perustaa propagandaministerin viran ja vapaat tiedotusvälineet kielletään. Lisäksi kaikki perusSS:n kanssa eri mieltä olevat putoilevat ikkunoista.
Perussuomalainen unelma lähenee toteutumistaan!!
Tietenkin. Purran mielestä vain persuilla on oikeus elää. Oliko se muka yllätys jollekkin ?
Johonkin se raja on pakko vetää. Yhden henkilön hoidot maksavat pahimmillaan satoja tuhansia euroja vuodessa. Se raha on monelta muulta pois
No sinä luonnollisesti jatkossa kieltäydyt hoidoista jos sellaista sattuisit tarvitsemaan? Kunnon persuhan näyttää tietenkin esimerkkiä? Mites jos vaikka sairastut syöpään?
Minulla on parantumaton syöpä ja tiedän, että jossakin vaiheessa hoidot tulevat olemaan turhia. Oliko muuta?
Todella ikävää.
Mutta ajatteletko sitten niin, että sinunkin hoitosi on monelta muulta pois ?
Sekään ei ole hyvä ajattelutapa.
Voimia sinulle!
VASUJEN tekemässä SOTE:ssa saatiin vain jokaiselle sote-alueelle uusi hallinnollinen kerros jotka palkkakustannuksillaan kuormittaa terveydenhoitojärjestelmää!
Tästä on kysymys ja koko aiheen puhumisen välttämisestä.
Vaihtoehtoja olisi, jos ne otettaisiin kunnolla tarkasteltavaksi.
Eutanasiat, halpatyövoima, pulahoitohenkilökunnasta ei ole kokototuus.
Milloin tulee aika vähentää tuota terveydenhoitojärjestelmän kuormittavinta väkeä?
Suomessa maksetaan sairasvakuutusmaksua tuloista. Se on tarkoitettu terveydenhoitoon jos ihminen sattuu sairastumaan. Kukaan ei parane kolmen kuukauden terveyskeskusjonossa. Päinvastoin potilaalla on suurempi todennäköisyys joutua kalliimman erikoissairaanhoidon piiriin. Suomen tärkein omaisuus on terveet ihmiset. Siihen pitää panostaa ennaltaehkäisyllä ja sillä että pääsee hoitoon riittävän nopeasti,
Tuo kuormittava väki on se joka tekee työtä sote-sektorilla. Jo nyt on tehty Purran leikkausten takia vähennyksiä, jotka vaarantavat ihmishenkiä. Pelastustoimen henkilöitä on jouduttu vähentämään, ambulansseja on vähemmän, päivystyksiä on vähennetty ym. Ihmisten terveys ja oikeus työpaikkaan on määritelty perustuslaissamme. Hallitus rikkoo tuota perustuslakia niissä asioissa ja siinä, että laikkaa liikaa ihmisten perusturvasta.
Yksinkertaisimmille ihmisille kaikkeen on lääkkeenä leikkaukset. Purrakin lupaili 100 000 työpaikkaa leikkauksillaan. Niitä vain ei tullut vaan tuli 170 000 uutta työtöntä Marinin hallitukselta jääneiden 156 000 päälle. Pitäisihän se ymmärtää, että kun kotimainen kysyntä vähenee, niin myös työntekijöitä ei tarvita niin paljoa. Kotitalousvähennysten raju leikkaaminen vie palvelualan työpaikat ja yritykset. Bruttokansantuote laskee hälyttävästi koko ajan.
Nykyisestä tilasta päästään vain bruttokansantuotetta lisäämällä. Silloin ei tarvita mitään leikkauksiakaan. Se on se, mihin hallituksen tulisi keskittyä. Väestönvaihtokin toteutuu noiden leikkausten takia. Perussuomalaisten mielestä on turhaa kouluttaa Suomessa ammattitaitoista väkeä. Opiskelijoilta leikataan ja oppilaitoksilta ja aikuiskoulutustukikin on lakkautettu. Perussuomalaisten mielestä on parempi hilata tänne ulkomaalaista jo valmiiksi koulutettua kielitaidotonta halpatyövoimaa. Tässä ei ajatella nenää pidemmälle. Hehän tulevat tänne perheineen jolloin yksi käy töissä ja loput elättää Purra.
Ei hoitavaa väkeä pitäisi vähentää, vaan johtotason isopalkkaisia porsaita.
Persu pettää aina
Persuporvari Purra on nihilisti.
Vihannekset kuuluvat HeVi-osastolle.
Syntyy aina älämölöä, kun joku sanoo totuuksia.
Nykyään näyttää syntyvän älämölöä, sanoo kuka tahansa mitä tahansa.
Onko ihmisillä mennyt hermostot sekaisin lopullisesti ?
En minä ainakaan täällä halua könytä jos olen niin vakavasti sairas että elämä on kärsimystä ja kuoleman odottelua. Ei todellakaan kiinnosta olla sänky tai tuolipotilaana tms ja persettä pyyhittävänä.
On se kumma kun eutanasiaa ei sallita vaan väkisin pidetään hengissä. Tuo on ihmusoikeus asia, jokainen voi vain itse päättää elämästään, ei lääkäri tai kristillisten poliitikko tai naapurin Tauno. Antakaa vaikka syanidipilleri vapaaehtoisille, sen tehosta on näyttöä.
Yleensä ne sukulaiset haluavat kuolemansairaan pysyvän hengissä, kun ei vät halua myöntää ja kohdata todellisuutta
Niin, kumpi sitten on loppujen lopuksi parempi ?
Irti päästäminen ja luopuminen, menetys, on aina vaikeaa, mutta joskus se on vain kohdattava ja hyväksyttävä.
Todellisuutta on sekin, ettei kukaan ole tullut tänne jäädäkseen, jokaisella on aikansa.
MINKÄ HELVETIN TAKIA TÄLLAISEN PÖLVÄSTIN ON OLTAVA MINISTERI.
Yhteisöveron keventäminen voisi vauhdittaa taloutta
Ministerit taitaa eniten välittää vain siitä omasta taloudestaan, muulla niin väliä....
Gää
Kerrankin joku politiikko uskaltaa sanoa totuuden. Elämä on rajallinen, ei sitä tarvitse jatkaa joidenkin huippukalliiden yksityis lääkäreiden toimesta. Tänne on luotu joku ihme jumal-oppi, jossa yksityislääkäri pelastaa meidät. Kaikille pitäisi takoa kalloon, ei meitä pelasta eurotohtori, vaan pappi mikä sanoo montun laidalla Amen!
Yli 65v vuotiaiden yksityislääkärikokeilu koskee vain yleislääkärin vastaanottoa ja siellä saa käydä vain kolme kertaa vuodessa. Vaikka se lääkärikäynti maksaisi 28 euroa potilaalle, niin päälle tulee toimistomaksu ja omakantaan kirjaamismaksu. Plus että tehtävät labrakokeet yksityislääkärillä on kalliita. Se 50% minkä kela niistä korvaa koskee vain perusverikokeita ja virtsakokeita sekä kuvantamista. Kalliimmat labrat niinkuin esim magneettikuvaus joutuu maksamaan itse.
Sen lisäksi on huomattava, että kokeiluun on varattu 600 miljoonaa euroa jotka saadaan valtion omaisuutta myymällä. Suomessa on kuitenkin yli miljoona yli 65 vuotiasta, joten rahaa ei riitä kaikille.
Suomessa on kuitenkin yli miljoona yli 65 vuotiasta, joten rahaa ei riitä kaikille....
Siispä jaotellaan eläkeläiset niin, että jolla on massia hoidattaa itsensä ei kuuluisi
siihen sakkiin jota tämä kokeili koskisi.
Die
Persut yrittävät ajaa mm. sitä että julkisessa terveydenhoidossa ei hoidettaisi "itse aiheutettuja" sairauksia. Vaikka tuollainen ajattelu voi olla hyvin houkuttelevaa, että kielletään tupakan polttajilta ja liikalihavilta oikeus julkiseen terveydenhoitoon, mutta ajatus kaatuu jo siihen mihin vedetään raja. Mikä on tarkkaan ottaen itse aiheutettu sairaus?
Ongelmana on että sairastuminen on monen tekijän summa. Joku voi polttaa tupakkaa koko elämänsä, eikä ikinä sairastu keuhkosyöpään. Toinen sairastuu keuhkosyöpään vaikka ei tupakoisikaan. Toinen syö jatkuvasti epäterveellisesti ja pysyy silti laihana ja toinen ei syö paljoakaan ja lihoo silti. Myös ihmisen perimä altistaa sairauksille eikä ne koskaan ole pelkästään itse aiheutettuj, vaan terkijöitä on muitakin.
Vielä mielenkiintoisemmaksi menee jos ollaan johdonmukaisia, julkinen terveydenhoito pitäisi kieltää myös niiltä jotka syövät punaista lihaa - tätä persut tuskin kuitenkaan kannattavat.
Lisätään tuohon itse aiheutettujen sairauksien listaan vaikkapa urheilukin.
Urheilukin voi olla tuhoisaa, voi tulla tuki- ja liikuntaelinvammoja ja sairauksia, nehän on sitten myös itse aiheutettuja.
Eli raja voi olla todella vaikea vetää.