Trumpille tulkattiin englantia englanniksi

Trump tarvitsee selkoversion. Ei muuten ymmärrä,

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/77259637-6a88-45ea-a817-d42620af0422
8120
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Sanna prse on hyvä.

Äänestä

Ei Englannin kieli ole mikään yksi kieli. Siinä on paljon erilaisia murteita.

Minullakin oli aikanaan kaksi englanninkielistä opettajaa joista toinen oli kotoisin USA,n Mainesta ja toinen Britanian Wales,ista. Heillä oli jo keskenään vaikeuksia ymmärtää toisiaan jokaisessa asiassa.
Minäkin olen opiskellut 12 vuotta englannin kieltä ja en tahdo ymmärtää mitä Trump sanookoska hänen aksenttinsa ja ääntämyksensä on niin sekavaa suhinaa ja mongerrusta, että sanat eivät tahdo tulla selville.

Jos toinen osapuoli on intialainen ja toinen sössöttävä jenkki niin eihän siitä mitään hyvää keitosta synny.

USAn sisälläkin, kuten New Yorkin mustilla asuma-alueilla ja Detroitin slummikortteleissa puhutaan jo monessa sukupolvessa sellaista alati huononevaa englannin mongerrusta että nuo gangstat tarvitsevat tulkin puhuessaan Poliisin tai oikeuden tuomarin ja asianajajan kanssa.

Ihme, että Zelenskyi kykenee puhumaan suoraan tuon tötterösuu honottajan kanssa.

Äänestä

Trumppi olisi pitänyt lisäksi kääntää Intiaksi.

Äänestä
  • Trump pitäisi kääntää " sisäpuoli ulos" tyylisesti niin maailma olisi paljon parempi paikka.

    Äänestä

Käännös taapero kielelle jota trumppi jotenkin ymmärtää. Tosin se on pikkusen liikaa sanottu että ymmärtää. Huomenna se ei enää muista koska dementtia.

Äänestä

Suomestakin löytyy alueita ja ihmisiä joiden puhetta ainakaan minä en ymmärrä pätkääkään.

Telkkarista näkee silloin tällöin kun joku karjalasta oleva ukko puhuu narisevassa kiikkustuolissa jotain " zzzppa tuossa eile ssspiozz karhuva jahatti zzzttrrto karkuu,,,"
Mutta kyllähän tuo omasta mielestään suomen kieltä puhuu.

Äänestä
  • Trmp on tarkka, että saa puheen oikeissa muodoissa kuultavaksi. Mitä kummaa tuossa on.

    Äänestä

Täällä Vuosaaressa on terveydenhoitajia ja sairaanhoitajia ja pari lääkäriäkin jotka eivät ymmärrä mitä heille puhutaan vaikka itse väittävät puhuvansa suomen kieltä. Ja kun sitten puhuu niin harakoille menee koko puhe.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Trump tarvitsee selkoversion. Ei muuten ymmärrä,

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/77259637-6a88-45ea-a817-d42620af0422

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu