Verkkouutiset:
"
Pieni tulipalo amerikkalaisessa ydinvoimalassa
STT-HJ, 28.6.2005
Floridassa sijaitsevassa ydinvoimalassa syttyi maanantaina pienehkö tulipalo, kertoivat Yhdysvaltain viranomaiset.
Onnettomuus sattui Turkey Pointin voimalassa, noin 40 kilometriä etelään Miamista, kun yksi sen muuntajista syttyi tuntemattomasta syystä tuleen.
...
"
http://www.verkkouutiset.fi/juttu.php?id=74372
"
Pieni tulipalo amerikkalaisessa ydinvoimalassa
STT-HJ, 28.6.2005
Floridassa sijaitsevassa ydinvoimalassa syttyi maanantaina pienehkö tulipalo, kertoivat Yhdysvaltain viranomaiset.
Onnettomuus sattui Turkey Pointin voimalassa, noin 40 kilometriä etelään Miamista, kun yksi sen muuntajista syttyi tuntemattomasta syystä tuleen.
...
"
http://www.verkkouutiset.fi/juttu.php?id=74372
Vastaukset 7
Vanhimmat
"Onnettomuus sattui Turkey Pointin voimalassa, noin 40 kilometriä etelään Miamista, kun yksi sen muuntajista syttyi tuntemattomasta syystä tuleen. "
Voi miten kiinnostavaa, muuntaja syttyi tuleen!!! Kyllä varmaan oli suuronnettomuus lähellä. Ihme ettei samalla se ydinkattilakin räjähtänyt.
Kyllä nyt taas päivitetään pahimpien ydinvoimaloissa sattuneiden onnettomuuksien listoja.
Niin oliko tässä aiheessa jotain keskusteltavaakin? Paskaajalla taitaa olla linkit loppuneet kun pitää muuntajapaloistakin ruveta jo juttua vääntämään.
Jos päämuuntaja syttyy palamaan, ovat vitsit vähissä. Siinä kun on muutama sata tonnia öljyä sisällä, on roihukin melkoinen.
Onhan Suomessakin parin sadan MW:n muuntajia palanut. Sataa metriä lähemmäs ei ole ollut ilman suojavarústeita menemistä.
"Jos päämuuntaja syttyy palamaan, ovat vitsit vähissä. Siinä kun on muutama sata tonnia öljyä sisällä, on roihukin melkoinen. "
Juu, onhan isossa muuntajassa paljon öljyä, ja kun on paljon öljyä voi siitä tulla vaikka iso palo... Mutta entä sitten?
Öljyä pidetään myös suurissa säiliöissä, nekin voivat syttyä tuleen.
Useiden tehtaiden pihoilla on myös helevetin isoja nestekaasusäiliöitä, nekin saattavat syttyä tuleen, tai sitten putket saattavat vuotaa, ja melkoinen roihu siitäkin syntyy. Jos roihu on itse säiliön lähellä, niin sitten se koko pömpeli saattaa jopa räjähtääkin.
Kemikaalijunakin saattaa syttyä tuleen ja räjähtää...
Ja nuo ovat todellisia uhkia kaikki.
Mitä seuraavaksi? Onko seuraava "ydinonnettomuus" kenties höyryvuoto?
Noissa öljy ym. -säiliöissä ei kulje hirmuinen sähkövirta ihan öljyn vieressä.
Työskentelen itse ydinvoimalassa ja tiedän, mitä päämuuntajapalo merkitsisi. Jos turpiinihalli ei menisi siinä samalla, seisoisi koko laitos kuitenkin kauan.
Epäilemättä muuntajapalon taloudelliset vaikutukset olisivat suuria, etenkin jos se tarkoittaa käytännössä sitä että miljardien arvoisia koneita joudutaan seisottamaan pitempiäkin aikoja.
Mutta onnetomuus olisi kuitenkin "vain" tulipalo, lähinnä teollisuus onnettomuus jonka taloudelliset vaikutukset suuria, mutta ei mitään sellaista millä ydinhysteerikot pelottelevat tavallisia ihmisiä.
Vai olenko nyt ihan väärässä?
Ruohikkopalo Espoossa. Miksi et tätä viestittänyt?