Stubb vaatii ryhtiä

Ryhti, tahti ja kädenheilunta!
16167
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Kylläpä nyt pikkuriikkisen Suomen isolla egolla varustetut oikeiso johtajat Stubb, Orpo, Häkkänen ja Valtonen kilpaa latelevat neuvoja EUn muille johtajille. Suomen johtajilla on jokaisella , ainakin omasta mielestään , vähintäänkolme pointtia joka pitää tehdä ja joka ratkaisee asiat. Yksi yhteinen piirre näissä kaikissa ” suuremmoisissa suunnitelmissa” on että ne jokaikinen tulevat maksamaan Suomelle ja paljon, siis todella paljon RAHAA.

Äänestä

Yhtäkkiä Stubbi on kovasti sitä mieltä, että Euroopan pitääkin neuvotella Putinin kanssa. Vielä vuosi sitten olisi lyönyt luurin korvaan.

Äänestä
  • Anonyymi
    2025-02-15 19:20:41

    Eikös tilanne ole mielestäsi mitenkään muuttunut vuodentakaiseen nähden? 🤣

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Anonyymi
    2025-02-15 19:20:41

    Eikös tilanne ole mielestäsi mitenkään muuttunut vuodentakaiseen nähden? 🤣

    Ei ole muuttunut.

    Äänestä

  • Stubb nuolee ketä vain, jotta voi itse oleskella ja esitellä kolmea tyhjää pointtia.

    Äänestä

Saako käsi heilahtaa 45 astetta etuviistoon?

Äänestä

:DDD

Äänestä

Stubbis odottaa vaan kahvikutsuja ja ilmaisia lounaita ei muuta.

Äänestä

Selkä suorana esnahkaa eteen taakse eteen taakse ja ampu tulee.

Äänestä

VOI OLLA JA ON JOPA TODENNÄKÖISTÄ, ETTÄ… MAAILMAN RIKKAIMMAN IHMISEN TITTELI VAIHTAA PIAN OMISTAJAA.

Ukrainan luonnonvaroista on piakkoin tulossa yhden miehen omaisuutta ainakin 500 miljardin dollarin arvosta. Todennäköisemmin enemmän.

Sama mies käyttää maansa mahtiasemaa henkilökohtaisen varallisuuden kartuttamiseen samantyyppisillä ”valloitussopimuksilla” ns. vapaaehtoista pakkoa motivointina käyttäen. Pelauttamalla eri maat uhkakuvien alle, tarjotaan siihen lääkettä, jonka vain tuo mies voi antaa. Kaikkialla, missä imperialismin peto pyrkii alistamaan naapurinsa ovat maat mahdollista johdatella tuon miehen vallan alle. Se prosessi voi olla alku ns. antikristuksen näennäisen hyväntahdon ilmentymälle.


Se tilanne muistuttaa Odysseuksen retkien merenneitotarinaa. Nekin näyttivät merimiesten silmissä ensin kauniilta. Mutta sitten niiden oikea olemus paljastui. Julmat kasvot, joista Niinistökin puhui Venäjän aloittaman Ukrainan sodan alkuaikoina. ”Seireeni” vetää uhrinsa syvyyksiin.

Eräs ukrainalainen päätoimittaja luonnehti: Venäjä tuhoaa sydämemme, USA sielumme. Hän oli taistellut ”kynänsä” voimalla jo 21 vuotta Ukrainan itsenäisyyden eteen.


Näemme vielä järkyttäviä asioita tapahtuvan. Anteeksi, että kerron tuon.
Kaikki ei ole kuitenkaan niin synkkää, kuin pahimmissa skenarioissa sadistin kynsissä voisi kuvitella olevan. Trump ja Macron tapasivat ja … -no, näkeehän ja ymmärtäähän tuon, mutta kaikesta ei voi täällä kirjoittaa. Ja on käynyt täysin selväksi, että sekä Trumpilla, että Macronilla on myös ”sydän”, joka sykkii myös velvollisuuden, vastuun, suojelun ja rakkauden puolesta.

Täällä ei voi kirjoittaa kaikesta, mitä kommenteista kuulee, näkee, päättelee ja ymmärtää.
Kuten Macron sanoi, kaikki olennaiset hyvätkin pyrkimykset voivat vielä toteutua. Trump on myös niissä skenarioissa yksi keskeinen, tärkeä toimija ja päättäjä.

Telegraph: Ranska valmis käyttämään ydinaseitaan Euroopan turvaamisessa
01:06

Ranskan presidentti Emmanuel Macron korjasi Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpia, kun tämä väitti EU:n saavan Ukrainalta annetut avustusrahat takaisin REUTERS
• Brittilehti Telegraphin mukaan Ranska olisi valmis sen turvaamaan sen ydinaseilla Eurooppaa.
• Eurooppa-neuvoston puheenjohtaja António Costa ilmoitti uudesta Ukraina-kokouksesta.
Uusi hätäkokous Ukrainasta
Eurooppa-neuvoston puheenjohtaja António Costa ilmoittaa järjestävänsä keskiviikkona uuden Ukraina-kokouksen.
Costan kutsu koskee kaikkia Eurooppa-neuvoston jäseniä eli jäsenmaiden johtajia. Kokous järjestetään videoyhteyden avulla.
Costan mukaan kokous on tarpeen Ranskan presidentin Emmanuel MacroninYhdysvaltain-vierailun jälkeen. Kokouksessa käydään läpi Macronin ja Donald Trumpin tapaamisen antia.
Trumpin viimeviikkoisten lausuntojen jälkeen Eurooppa on ollut huolissaan Yhdysvaltain sitoutumisesta Ukrainan tukemiseen ja laajemmin Euroopan turvallisuuteen.

Äänestä

Stubb on hieno mies.

Äänestä
  • Harmi ettei Suomessa ole aatelia.

    Äänestä

Eli kolme pointtia🤣🤣🤣

Äänestä

Ja laulua kolmannella.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ryhti, tahti ja kädenheilunta!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu