Viisauden hammas poistettava 2 viikon päästä. Mitenkäs nikotiinipussit? Onko hyvä jättää pois?

Anonyymi-ap

Mietin, että lisääkö tulehduriskiä? Kukaan ei ole maininnut mitään. Olisiko hyvä lopettaa jo ennen toimen pidettä.

2

237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuskin ennen poistoa mitään tehtävä, olisi muuten jo se kerrottu, mutta ainakaan operaation jälkeen ei kannata polttaa tai käyttää nikotiini/terva tuotteita useampaan päivään jälkeenpäin, varmaan turvallisin aika olisi se 3-4 päivää poistosta, riippuu varmaan paljon oireista, leikataanko vai vaan vedetään pois ja muusta paranemisesta, mutta vähintään 48h. Omega-3 kannattaisi ainakin jättää pois 2 viikkoa ennen verenvuotoriskin takia, mutta ei tätäkään missään etukäteen kerrota. Tulehdusriski on aina nikotiini/tervatuotteiden kanssa, pitää vain kestää hetki ilman niitä. Itse jälkihoito-ohjeessa minulle tehtynä toisenkin sairauden takia sain neuvon olla polttamatta tai käyttämättä nuuskaa viikkoon, samaan ohjeeseen nuo nikotiinipussit varmaan menee nuuskan kanssa, mutta kysy lääkäriltä, saat silloin viimeistään myös ohjeet jälkihoitoon.

      Tupakointi imemisen kautta voi irrottaa sen verihyytymän poiston jälkeen, siksi ei suositella sitäkään jälkeenpäin, ei myöskään vapea. Ja jos se hyytymä irtoaa, kipu on kamala, kokemusta on, toisella kertaa noin kävi, ja luulin jo kuopan parantuneen, kun ei muuta kuin "mätä" maku taas suussa, kuten muutenkin poistojen jälkeen, mutta ei verta tai kipuakaan (ja se mätä maku on kuulemma normaalia), mutta vasta viidentenä päivänä alkoi sitten kuin hermosärky, mitä oli ollut jo ennen poistoa (mutta syynä pysyvä hammas, jossa juurihoito epäonnistui, viisurit taas poistettu ja nopeasti niissä parantunut kuopatkin, kipu myös ollut lievää, samoin verenvuoto tyrehtynyt hyvin viisurien poistossa).

      Eli vasta poiston jälkeen pitää lopettaa se nikotiini hetkeksi eli vähintään pariksi päiväksi, jotta kuoppa paranee, mutta älä ainakaan siirry mihinkään imettäväänkään nikotiinittomaan versioon, voi irrottaa sen hyytymän.

    • Anonyymi

      Hampaan poisto ei vaikuta pusseihisi ollenkaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      40
      6933
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      3908
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      45
      3290
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      34
      2854
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      16
      2672
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2228
    7. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2176
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      41
      2113
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      48
      2057
    10. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      39
      1980
    Aihe