EU hätäkokouksesta

tuli pannukakku, kaikki päättäjät on osaamattomia.
36286
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 36

Vanhimmat

:DDD

Äänestä
  • Avaaja lisää
    Eikös se ollut
    DDR?

    Äänestä

  • Musta enkeli vei päivän sankarin.

    Äänestä

Tuliko yllätyksenä?

Äänestä

Mitä ne nyt vielä mitään isommin voi päättää kun kamut Putin ja Trump ei vielä ole rauhan suunnitelmaa tehneet .

Äänestä

Eu on turhake, samanlainen kuin tämä YK kallispalkkaisen tunarien yhteenliityymä paljon puheita vähän villoja.

Äänestä
  • Suojatyöpaikka entisille poliitikoille.

    Äänestä

  • YK ja EU maailman suurimmat suojatyöpaikka byrokraatit nauttii meidän rahoilla.

    Äänestä

Pelkästään se, että kutsujana oli Ranskassa pahasti lokaan painettu ja poliittisen valtansa menettänyt Macron, niin se jo ennakoi, että mitään ei saada "hätäkokouksessa" sovittua. Eikä ole tarkoituskaan saada sovittua.

Pienikasvuonen Macron sai kuvansa muutamiin Le Figaro-päivälehden sivuille isännöityään "hätäkokousta" Elysee -palatsissa.

Äänestä

Eurooppa tulee raskaasti katumaan, kun Venäjä napsii maan kerrallaan ja syöttää miehet rintamilleen. Olisi ollut mahdollisuus pysäyttää tämä hulluus alkutekijöihinsä. Nyt Eurooppa herää vasta, kun omat lapset joutuvat rintamalle ja taloudet kaatuvat jatkuvaan sodankäyntiin. Eivät vieläkään usko, että Eurooppa on jo sodassa. Sitten kun jäljellä on enää Ranska, Britannia ja Saksa, porukka uskoo, että Venäjä havittelee koko Eurooppaa valtaansa. Nyt, kun se on vielä heikoilla, olisi mahdollisuus lopettaa hulluus. Mutta mitäpä ns. kansanedustajat välittävät kuin omasta tilipussistaan. Tulee sekin köyhtymään ja turvallisuus katoaa, kun kaikki tarvitsevat turvamiehet kotiin ja matkalle. Heitähän tästä on syyttäminen, Venäjän tukemisesta silkalla laiskuudella.

Äänestä

EUn johtajat elää aivan oudoissa illuusioissa.
Ne ovat kuunnelleet niin paljon valheita ettei ne osaa enää kulkea oikein mihinkään suuntaan.

Ehkä ne aivopestiin luulemaan että "Ukraina sotii koko euroopan turvallisuuden puolesta" ja siksi ne pelkää rauhaa. Onhan sekin jonkinlainen "vakaus ja turvallisuus" kun pommitetaan koko ajan samaa aluetta itäukrainassa.

Afrikan eläimistä oppii hirveästi asioita. Kun leijona syö knu-antilooppia niin muut antiloopit vain katselee rauhallisesti sivusta koska ne tietää olevansa turvassa niin kauan kuin peto pysyy paikallaan syömässä yhtä uhria.

Äänestä
  • Ei niillä Afrikan leijonillakaan niin hääppöistä ole kuitenkaan loppupeleissä. Vanhemmiten hampaat putoavat, tulee luunmurtumia ja haavoja, ei enää pysty metsästämään. Lauma jättää tällaisen omillensa pärjäilemään.

    Lopulta hyeenalaumat repivät hengiltä ja syövät nämä tarpeettomat ja höperöät leijonavanhukset suihinsa. Vanhenevan Putinin kohtalo on hyvinkin tällaisen kaltainen.

    Äänestä

  • "Afrikan eläimistä oppii hirveästi asioita. Kun leijona syö knu-antilooppia niin muut antiloopit vain katselee rauhallisesti sivusta koska ne tietää olevansa turvassa niin kauan kuin peto pysyy paikallaan syömässä yhtä uhria."

    Tuo on ehkä typerin neuvo ikinä. Siis suosittelet että jätetään yksilö yksin ja jäädään odottamaan omaa kuolemaa sen jälkeen sen sijaan, että yhdessä puolustettaisiin jokaista jäsentä ja estettäisiin niin lajitoverien, kuin omakin kuolema.

    Olet 100% varmuudella venäläinen, koska kukaan normaalilla hoksottimilla varustettu henkilö ei päästäisi suustaan mitään noin typerää :)

    Äänestä

Miksi se on hätäkokous?
Mikä on se hätä?
Mitä tapahtuu jos ei äärimmäiellä kiireellä tehdä jotain tai tehdä jotain euroopanlaajuisia pelastustoimia?
Missä on jokin sellainen onnettomuus tai vaara, kuin hengenhätä tai nälänhätä, suuruusluokkaa koko Eurooppa, joknka ratkaisua Pariisiin kiirehdittiin ratkomaan?
Oliko Euroopalla jonkinlaista käytännöllistä suunnitelmaa edes jonka mukaan oltaisiin Ukrainan sota ratkaistu?
Hätä onkin nyt se että kymmenen vuotta jatkuneet turhat kokoukset ja esiintymiset loppuvat. Ja hätä on se, että Trump on pistänyt tapahtumaan viikossa enemmän kuin nämä klovnit koko Ukrainan kriisin aikana.
Se kiukuttaa ja pelottaa.
Voimaton kiukku joutumisesta syrjään on se hätä.

Äänestä

uLLATUS!!

Äänestä

Minkäläiset hädät tulee kysymykseen,mitä niitä on..
Wikisanakirja:
Substantiivi
hätä (10-F) (monikko hädät)
- tilanne jossa jonkun henki tai terveys on vakavassa vaarassa ja jossa tarvitaan viranomaisten tarjoamaa pelastuspalvelua tai poliisia
- (arkikieltä) tarve ulostaa tai virtsata
Iso hätä vai pieni hätä?
kakkahätä, kuolemanhätä, kusihätä, merihätä, nälänhätä, pisihätä, pissahätä, sielunhätä, synninhätä

Mutta listalta puuttuu EU-hätä.
Vai onko se sittenkintuo "Iso hätä"?

Äänestä

Kerrotaan että Emmanuel Macron, hätäkokouksen koolle kutsuja, on ottanut puhelun toisen kokouksen isännälle, Saudi Arabian Mohammad bin Salmanille, ja käskenyt tämän seuraamaan Yhdysvaltojen ja Venäjän välillä oikein keskustellaan.
Oui oui, sanoo MBS kun kerran Macron sanoo.
Tai sitten ei. Mutta suuri on pelko Euroopan mahtimiehillä jäädä sivuosaan ja aiheesta kyllä.

Äänestä

Mikä hätä EU:ssa oli, iso vai pieni.Pitkä matka mennä Pariisiin asti joukkohädälle :)

Äänestä

Sota on kestänyt vuosia eikä EU:n päättäjillä ole ollut lainkaan hätää, nyt kun toinen taho on aloittanut rauhan neeuvottelujen valmistelun hätääntyivät. Ukrainalaisten kärsimyksen lopettaminen on todella suotavaa, tehköön aloitteen kuka tahansa.

Äänestä

Suomalaiset hädästä uutisoivat, kokoomuspolitiikkaa.

Äänestä

Ullatus. Ensin pitää tehdä direktiivi jolla kuristetaan kansalaisia.

Äänestä

Jos länsi sallii Ukrainan pilkkomisen, kiroan totisesti sen johtajat.

Äänestä

Meni eilen niin hyvin kokous että päätettiin ottaa uusinta heti.
Macron kutsui porukan koolle tänään.
Suomen huiput, Stubb ja Orpo osallistuvat etänä.
Ei tarvi kenkiä lankata.

Äänestä

Tuli niin hyvä pannukakku että pitää tehdä toinen.

Äänestä

Parasta mitä EU voi nyt tehdä on rajata kansalaisten muovikassikiintiö 20 kassiin vuodessa.

Äänestä
  • Aivan. Sillä viedään argumentit niiltä jotka epäilevät ettei Eurooppa pysty toimimaan.
    Hankkeen edistämiseen Ursula van der Leien perustaa noin sadan miljardin EUn yhteisrahaston.

    Äänestä

  • Anonyymi00026 kirjoitti:

    Aivan. Sillä viedään argumentit niiltä jotka epäilevät ettei Eurooppa pysty toimimaan.
    Hankkeen edistämiseen Ursula van der Leien perustaa noin sadan miljardin EUn yhteisrahaston.

    Ei ehkä sadan, mutta rahasto perustetaan ja rahat annetaan Ukrainalle.
    Ainoa hallintotoimi mitä Ursula osaa - rahaa Ukrainalle.

    Äänestä

  • Kukahan sitäkin valvoo, paljonko siitä maksetaan ?

    Äänestä

Perustavanlaatuinen ongelmahan on siinä että EU ei ole liittovaltio, eikä siihen olla menty kansan jyrkkänä vastuksena! Ei talousyhteisöä ole tehty eikä suunniteltu sotilaalliseksi puolustusliitoksi mitenkään. Nyt se konkretisoitui kun Eurooppaan tuli sota jälleen kerran, ties monenenko. Eurooppahan muodostuu monista pienistä valtioista, joita yhdistää ainoastaan talous. Trump ei EU:ta tule tukemaan millään tavoin, hän näkee sen pikemminkin taloutennalisena vastuksena. Sotilaallisena NATO jäsenenäkin hän ei tule Eurooppaa tukemaan, eikä hän oikeastaan pidä koko NATOa minään. Eurooppalaiset valtiot luottivat ja luottavat liikaa USA:n Euroopan sotilaalliseksi tukijaksi. Nyt meillä eurooppalaisilla on hätä kädessä, kun EU:ta ei olla sunniteltu sotilaallisesti mitenkään. "Kyllä kansa tietää" joka luuli ettei meitä uhkaa mikään.

Äänestä
  • Kansa tätä tilannetta ei koskaan ole halunnut tai syyllinen siihen.
    Suomen USAn globalismia hännystelevät johtajat ovat maan asiat tärvelleet.
    Moraalittomat, itseään ovelana pitäneet pikku nousukasherrat ovat olleet alttiina houkuttelulle. Asemat, voitelu (USAID), vallanhimo, näillä on myyty oma maa.
    Kansa on se, jonka selkänahasta maksu on aina otettu.
    Se on asia, jonka kansa tietää ja ymmärtää kyllä että mikä ja kuka sitä uhkaa.

    Äänestä

Ensin halusi Venäjä ryöstää Ukrainan ja nyt USA. Mitä muuta tuo luonnonvarojen hamuaminen on. Ukraina tarvitsee kaikki rahansa jälleenrakennukseen. Ei olisi tarpeen, jos USA ja Nato olisivat heti estäneet Venäjän ryöstöretket. Eurooppa on ollut täysi vitsi.

Äänestä
  • Pelin kulku:
    Ensin USA(Obama, Biden) halusi ryöstää Venäjän, jolta piti saada luonnonvarojen mega-jättipotti.
    Sitten Venäjä alkoi työntää länttä takaisin ja vallata Ukrainaa.
    Sitten USA(Biden) joutui tyytymään Euroopan alistamiseen sodittamalla sitä Venäjää vastaan.
    Sitten tuli USAn vallanvaihto (Biden-->Trump) ja USA halusi maksun sodasta Ukrainalta, luonnonvarat jos Venäjältä jotain jää.
    Kun USA rahoitus loppui, sen alistama Eurooppa on vielä niin sekaisin että yrittää rimpuilla sodan loppumista vastaan.
    Sota loppuu kuitenkin ja USA korjaa mitä on saatavissa, aloittaa bisneksen Venäjän kanssa ja korjaa isot voitot.
    Eurooppa jää itse rakentamaansa pakotteiden loukkuun ja pakkokaupankäyntiin vain USAn kanssa moninkertaisilla hinnoilla entisiin verrattuna ja teollisuuden pako sinetöi sortumisen pysyvään taantumaan.
    Game over.

    Äänestä

  • Suomessa sopimusten kirjoittaminen on mennyt toisinpäin, porvari on etsinyt maailmalta kapitalisteja jotka allekirjoittavat sopimuksen Suomen luonnonvarojen haltuunottamisesta.

    Äänestä

EU on demokraattia, yhteinen linja vaatii diktatuurin, siksi USA ja Venäjä vie ja muut vikisee.

Äänestä

eussa etenee hyvillä koulu arvosanoilla lopulta mepiksi, mutta käytännön kokemus voi puutua,

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

tuli pannukakku, kaikki päättäjät on osaamattomia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu