Aloitus on on hyvä, pitäähän näiden kahden suurvallan ensin "normalisoida" välinsä, ennenkuin ryhdytään kunnolla hommiin.
Yhtenä kompastuskivenä on, että Zelenskyn 5 vuotinen presidenttikausi päättyi vajaa vuosi sitten toukokuussa, eikä uusia vaaleja ole näköpiirissäkään.
https://mvlehti.net/2025/02/18/lavrov-vs-rubio-suurvaltojen-neuvottelujen-ensimmainen-era-alkanut-saudi-arabiassa/
Haavisto pitää Yhdysvaltain roolia avainasemassa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011042120.html
USA, n ja Venäjän ulkoministerit samassa pöydässä.
10
109
Vastaukset
- Anonyymi
Saudit kunnostautuneet isojen tapahtumien järjestäjinä, viikonloppunahan siellä on ammattinyrkkeilyn suurtapahtuma.
https://wbcboxing.com/en/major-card-in-riyadh-saudi-arabia-exclusively-on-dazn/- Anonyymi
Samassa kaupungissa ovat Zelensky ja Lavrov, jospa sattuisivat vaikka yöpymään samassa hotellissa Riadissa. Ompa aikamoinen sattuma.
https://yle.fi/a/74-20144171 - Anonyymi
Rahanpesu keskus nykyäänkin.
- Anonyymi
Suhteiden normalisoinnista lienee liian aikaista puhua. Rauhantunnustelijan on säilytettävä vaikutelma puolueettomuudesta, ellei halua prosessin kaatuvan alkumetreillä. Diplomaatit hoitavat varsinaiset neuvottelut, joten suurlähetystöjen toimintaa Washingtonissa ja Moskovassa on jossain määrin normalisoitava. Varsinaisiin neuvotteluihin osallistuvat aikanaan kaikki asianosaiset, myös EU ja Nato. USA odottaa Euroopan ottavan johtovastuun turvatakuista. Munchenin amatöörishown jälkeen Saudi-Arabiaan oli lähetetty A-tiimi, joka muisti toki myös nuoleskella Suurta Johtajaa.
- Anonyymi
Empä muistanut tuollaista tapahtuneen. tai raportoidun, ei edes ylellä. Olisiko heti pitänyt
pilata kaikki arvostelemalla, tuo on erittäin herkkä tilanne tuo ensitapaaminen. Et näköjään tajua neuvottelutaktiikasta mitään.
- Anonyymi
Normalisoi välinsä.
Venäjä saa kaiken haluamansa ja Amerikka vain nyökyttää.
EU:n kannattaisi kenties liittoutua Kiinan ja Intian kanssa jatkossa.- Anonyymi
Putte vetää käteen ja Lävrov komppaa tuputtamalla mukana😀.
- Anonyymi
Ei Putte eikä Lävrov sanele yhtään mitään enää.
Kun Eurostoliiton Yhdysvallat päättää lähettää omat joukkonsa rauhaanpakottamisjoukoiksi Ukrainaan ei venakot Putte mukaanlukien mahda mitään.
Jopa semiitit ja Arabit voi osallistua niihin!
Turkin Erdo tukee Zelenskyitä.
Ei hyväksy edes alueluovutuksia.
Jo alunperin venakot kuvitteli ryöstävänsä luonnonrikkaudet hyökkäämällä.
Krim on vilja aitta josta hyötyy myös kehitysmaat. - Anonyymi
Yhdetkään vaalit 30 vuoteen Venäjällä olleet lailliset.
Joten Putte laittomasti vallassa.
Revi siitä Putinisti peelo. - Anonyymi
Zelen kannattaa lähettää Klitchko neuvottelemaan Ukrainan puolesta niin hän voi sitten iskeä sekä Putinilta että Trumpilta pään irti keskustelun aluksi kättelyn jälkeen.
Kättelyssähän hän ensin puristaa molemmilta miehiltä käden rikki ja saa heidät itkemään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1424263
Milloin nainen saan sinut?
Kanssani eroottisiin hetkiin? Tiedät ja tunnet kovan haluni, hellyyden myös. Onko vastauksesi edelleen, että en tiedä, e222395Haluan että tiedät tämän
Jos luet täällä. En ole sinulle vihainen, vaikka asiat menivät niinkuin menivät. Ajattelin, että et tykkää minusta, jonk971989Trump syyttää sodasta Ukrainaa.
Vieläkö persut jaksavat naureskella sille kun väitetään Putinin ja Trumpin olevan parhaita kavereita? https://yle.fi/a/3911615- 371475
Johanna Turja, Putinin agentti Alavudelta
Johanna Turja: Ukraina on osa Venäjää https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/a4d2ab92-3cc7-41bc-9630-0b48f898e263301456Pride saapuu Iisalmeen
Miksi tällaista tapahtumaa pitää käsitellä kaupungin hallituksessa? Ihan sama kun pistäisi pystyyn umpikännimarssin ja k1771442- 2501295
- 781174
- 2781162