Kyllä moni köyhä olis tyytyväinen jos valtio alkaisi jakaan kaalia,perunoita,kaurahiutaleita hitto tulisi tuntemus että pärjääkin.Kaalista saisi hyvin vitamiinejä.
Moni tyytyväinen
Anonyymi-ap
15287
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Työharjoittelupaikkoja lisää että ihmiset saisivat aktiviteettejä ja mielekkyyttä olemiseen.Työttömät vaan pyörittelee peukaloita kotona.
Pyörittävätkö aina samaan suuntaan?
Onko tuo aloituksen älynväläys työkyvyttömyyseläkeläisen joka narisee tt-tuessa lasketun päiväkohtaisen ruokaosuuden 9€ olevan niin vähän ettei sillä saa kuin makaronia?
Niin onhan toimeentulotuen laskentavaiheessa huomioitu 9eur ravintomenoihin per päivä mutta monelle tuntuu olevan epäselvää kun rahat menee johonki muuhun.Omapa on asianne mitä syötte ja terveys romahtaa jossain vaiheessa jos pelkällä makaronilla meinaa pärjätä.
Yhdeksällä eurolla saa jo ihan hyvää ruokaa varsinkin jos valmistaa itse. Laatikoita ja keittoja voi syädä useamman päivänkin, jolloin tuo raha tuntuu jo vähän liiankin suurelta. Sillä saa jo kunnon jälkiruuatkin.
Itse yritän syödä vain itsevalmistettua ruokaa, koska silloin tietää mitä syö ja se on aina se paras vaihtoehto. Viime viikolla söin kolme päivää linssi-porkkanasosekeittoa, jota olin maustanut paketillisella sulatejuustoa. Söin keiton lisäksi leipää ja täytyy sanoa että vatsa täyttyi ja tästä tuli hyvä mieli koska tiesin syöväni ravintosuositusten mukaan, lisäksi oloni oli energinen ilman mitään lisäaineita.
Otin tätä sosekeittoa myös termospulloon evääksi, koka työrytmi on niin kiireinen, eikä lakisääteisiä ruokataukoja ole aikaa pitää. Tämä toimi hyvin, join sosekeittoa ja töissä ei tullut verensokereiden laskusta aiheutuvaa piikkiä, vaan olin energinen koko työvuoron ajan.
Totta toinen puoli. kaalista on moneksi ja on vitamiinirikas. Peruna on oikein hyvä myöskin ja kaura. Nämä ovat aivan oivia ja monikäyttöisiä raaka-aineita. Kaalia käytin yhdessä vaiheessa paljonkin ja sitten tuli stoppi. Joksikin aikaa. Perunoissa sama juttu ja kaurahiutaleissa. Nyt sitten nuudeleita, riisiä, vihanneksia. ja hitunen tonnikalaa ja papuja. sekä mausteita.
Mene röihi.👷♂️
Ei kannata. Kelasta rahat ja kyläkaupasta kaljat.onneksi porvarihallitys järkkäsi salesta saa 8volttista ei tarvitse 4,6 tyytyä
Uuno Tupanen, rautahaara. Savo
No hölökynkölökyn sitten vaan!
🍺🍺🍺🍺🍺🍺😋👍
Se 9 € päivä on valtava summa eli 270 € /kk. Sillä saa ruokaa ruhtinaallisesti.
Ttt -ihmiset eli surkimukset ne täällä vaan vinkuu kyvyttömyyttään.
Muutama Persu tääl ilakoimassa, Persut köyhien asialla taas.
Se että mainitsemiesi tuotteiden ahmiminen tekee sinut kylähullun onnelliseksi ei tarkoita muut olisivat noihin tyytyväisiä. Lohi, kanan rintafilee, kebablastut, rahkat, kalkkunarulla ja tietysti pizzat voisivat ilahduttaa. Jatka sinä hullun paperit omaava naapureiden kyttäämistä
Ota huumorilla toisaalta aloitus mutta itse ainakin aloitan päiväni puurolla ja toisinaan velliä illalla. Proteiiniä ihmisen kroppakin tarvii.
Mitäpä se köyhä muuta kaipaa, kuin nuo normi ruoat ( kaali ei käy kaikille valitettavasti)? Kiva jos sais vähän vaihtelua esim. riisiä ja pähkinävoita.