ihan uusi keskustelun aihe onko karavaanari teiden ritari vai tukko ei varmaan ole ollut täällä viiteentoista minuttiin.
mulla on
jonnin joutava
6580
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kyllä nyt keskustelu aukeaa.
eilen ruapustin men tuossa jonnin aikoo kun keksin jotta mitähän tijällä ei uo ollunna pitkiin aikoihin.
ollaan totta kai. minäkin tuun heinäkuussa mukaan leikkiin vanhalla 508 mersulla. voi että siitä tulee hauskaa kun saa olla joidenkin mieli harmiksi liikentessä. JESS ja sankat savut takana kykkilöille.
Kivaa kun alkaa loma, sitten taas tolla 1.9 diesel synnylla vedetään tota koppia pitkin nelostietä, vitostakin yms. ruuhkaisia teitä. Vallankin perjantaisin ja sunnuntaisin pahimpaan ruuhkaan mukaan. Vauhti tasasella on n. 70 ja ylämäet mennään niin maan perkeleesti savuttaen jotain 40-50. Vaununa juuri ja juuri laillinen kokonaispainoltaan, 980 kg. Siinä taas torvet soittaa torvea ja kiireiset kesälomalaiset heltsinkin herrat saa aivoverenvuotoja. Onneksi itsellä ei ole kiirettä mihinkään, ollaan lomalla ja matkalla ei mihinkään, kunhan vaan kattellaan kartalta paikka ja siirrytään leirintäalueelta toiselle.
Perässä totta kai kilometrien jono, eikä näytetä ohitusmerkkiä, eikä anneta tietä väistämällä, mitä helvattaa meille kuuluu pääseekö joku bemarityyppi ohi, ittehän on tullut sinne meidän karavaanarien harmiksi ohittelemaan ja kaahailemaan, kaikki pelkät henkilöautilijat joutas pysymään kotona kesällä kun ovat vaan meidän matkailuvehkeiden haittoina liikenteessä!
Meillä on laki puolellamme, nopeusrajoituskyltithän näyttävät vain sallitun ylärajan, mutta kaikkien on ajettava keliin, ajo-olosuhteisiin ja turvallisuuteen nähden sopivaa nopeutta. Ja minun yhdistelmäni turvallinen maksiminopeus on tuo 70! Joten valittajat hypätköön julkisen liikenteen kyytiin, siellä on ammattikuskit jotka osaa ajaa, toisin kuten nämä kaikenkarvaiset ajotapavammaiset henkilöauton kuljettajat.
meitin sakki. puhut vähän mutta asiaa datsun sunny
Mitään siihen lisäämättä, ja mitään siitä poistamatta, olen samaa mieltä kanssasi.