D vitamiini

Anonyymi-ap

Millaisia oireita teillä on ollut jos D-vitamiinitaso on kovin alhainen?
Oletteko ylipäätänsä huomanneet minkäänmoisia oireita em. seikasta?
Entä mitä valmistetta ja paljonko/pv olette napsineet purkista, jotta ko. taso nousisi?

5

236

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kai se sitten D-vitamiinivajetta oli. Nuorempana oli flunssa monta kertaa talvessa, yksi angiina ja satunnaiset poskiontelon tulehdukset.
      Noin v 1985 sairastin elämäni ainoan imfluenssan.
      Sitten aloin ottamaan kalanmaksaöljyhörpyn suoraan pullon suusta joka aamu.
      Meni 25 v kunnes yllättäin huomasin, ettäö minne ne jokatalviset nuhat, angiinat ym olivat joutuneet. En keksinyt muuta syytä kuin kalanmaksaöljyn, jota olin vitamiinipuutoksen takia varalta ottanut. Samalla tosin meni silmien kuivuus ja huonosti parantuvat haavat peukalon kynsivalleissa ja sieraimissa.
      Nyt viime kesänä sairastin kesäflunssan, lieneekö jäänyt kalanmaksaöljyt ottamatta pitemmältä ajalta?
      Kokeile itse omat kokemuksesi. Ei minua ole pakko uskoa, mutta minulla se meni näin.

      • Anonyymi

        Se on hyvä kos nuorempana on saanut usein flunssan niin joka flunssa antaa vastuksen juuri sille virukselle mikä on flunssan aiheuttanut siis ihan kun rokote .
        Flunssat ovat luonnollinen osa meidän elämää siis ei sinänsä mikään sairaus . Joten joka flunssa antaa immuniteetin siten ettei sama virus pure toista kertaa . Lapsilla tapaa olla siinä kahdeksan kertaa vuodessa flunssa , aikuisilla enkö kaksi tai kolme kertaa, ämite enemmän on lapsena saanut flunssia sitä parempi vastuskyky aikuisena.
        Siis kalanmaksaöljy öljy ei suojaa viruksilta me saadaan viruksia silloin kun emme ole edes tietoisia että tarutamme toisia koska itse omaamme immuniteetin.


      • Anonyymi

        No ei se ihan niin toimi kehossa. Ensinmäkin on hyvin tarkkana oltava juuri siinä mikä aiheuttaa erilaisia vaivoja, ja yleensä mennään lääkäriin ottamaan kokeet että nähdään jos on vitamiini vajausta. Nimittäin jos ei ole ja ailti vetään D vitamiinia naamaansa niin voi olla ihan vaan itse hankittu toinenkin sairaus. Ensinmäkin moni on saanut D vitamiini myrkytyksen monella syönnin alkaa hakkaamaan nopeammin kun tavallista. S vitamiinin. Pitäisi auttaa luustoon . Ja kalanmaksaöljy öljy sitten . . . . . . . , mene lääkäriin . Se kun riståkeeraat saada vaikeuksia vitamiinista itse dianosisoituna , saatko korvausta jos jotain sattuu , et saa. Mutta jos lääkäri on määrännyt löökken niin vastuu on heillä .


    • Anonyymi

      Mulla jäänyt kerran kymmeneen vuoteen. Kaksinkertaistunut kurkun syönnin.
      Siinä hyvin D
      Pirteempi olo

    • Anonyymi

      Käy ottamassa kokeet ennkö alotat omin päin mitään vitamiineja

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      150
      9813
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      171
      6213
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      33
      5567
    4. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      177
      5467
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      60
      4518
    6. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      6
      4502
    7. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      89
      3549
    8. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      78
      3509
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2991
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      129
      2956
    Aihe