D vitamiini

Anonyymi-ap

Millaisia oireita teillä on ollut jos D-vitamiinitaso on kovin alhainen?
Oletteko ylipäätänsä huomanneet minkäänmoisia oireita em. seikasta?
Entä mitä valmistetta ja paljonko/pv olette napsineet purkista, jotta ko. taso nousisi?

5

302

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kai se sitten D-vitamiinivajetta oli. Nuorempana oli flunssa monta kertaa talvessa, yksi angiina ja satunnaiset poskiontelon tulehdukset.
      Noin v 1985 sairastin elämäni ainoan imfluenssan.
      Sitten aloin ottamaan kalanmaksaöljyhörpyn suoraan pullon suusta joka aamu.
      Meni 25 v kunnes yllättäin huomasin, ettäö minne ne jokatalviset nuhat, angiinat ym olivat joutuneet. En keksinyt muuta syytä kuin kalanmaksaöljyn, jota olin vitamiinipuutoksen takia varalta ottanut. Samalla tosin meni silmien kuivuus ja huonosti parantuvat haavat peukalon kynsivalleissa ja sieraimissa.
      Nyt viime kesänä sairastin kesäflunssan, lieneekö jäänyt kalanmaksaöljyt ottamatta pitemmältä ajalta?
      Kokeile itse omat kokemuksesi. Ei minua ole pakko uskoa, mutta minulla se meni näin.

      • Anonyymi

        Se on hyvä kos nuorempana on saanut usein flunssan niin joka flunssa antaa vastuksen juuri sille virukselle mikä on flunssan aiheuttanut siis ihan kun rokote .
        Flunssat ovat luonnollinen osa meidän elämää siis ei sinänsä mikään sairaus . Joten joka flunssa antaa immuniteetin siten ettei sama virus pure toista kertaa . Lapsilla tapaa olla siinä kahdeksan kertaa vuodessa flunssa , aikuisilla enkö kaksi tai kolme kertaa, ämite enemmän on lapsena saanut flunssia sitä parempi vastuskyky aikuisena.
        Siis kalanmaksaöljy öljy ei suojaa viruksilta me saadaan viruksia silloin kun emme ole edes tietoisia että tarutamme toisia koska itse omaamme immuniteetin.


      • Anonyymi

        No ei se ihan niin toimi kehossa. Ensinmäkin on hyvin tarkkana oltava juuri siinä mikä aiheuttaa erilaisia vaivoja, ja yleensä mennään lääkäriin ottamaan kokeet että nähdään jos on vitamiini vajausta. Nimittäin jos ei ole ja ailti vetään D vitamiinia naamaansa niin voi olla ihan vaan itse hankittu toinenkin sairaus. Ensinmäkin moni on saanut D vitamiini myrkytyksen monella syönnin alkaa hakkaamaan nopeammin kun tavallista. S vitamiinin. Pitäisi auttaa luustoon . Ja kalanmaksaöljy öljy sitten . . . . . . . , mene lääkäriin . Se kun riståkeeraat saada vaikeuksia vitamiinista itse dianosisoituna , saatko korvausta jos jotain sattuu , et saa. Mutta jos lääkäri on määrännyt löökken niin vastuu on heillä .


    • Anonyymi

      Mulla jäänyt kerran kymmeneen vuoteen. Kaksinkertaistunut kurkun syönnin.
      Siinä hyvin D
      Pirteempi olo

    • Anonyymi

      Käy ottamassa kokeet ennkö alotat omin päin mitään vitamiineja

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia?

      Kertokaas omia mielipiteitä eutanasiaan liittyen. Onko mielestäsi oikein vai väärin ja miksi?
      Arvot ja etiikka
      14
      12448
    2. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      6
      11208
    3. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      177
      5122
    4. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      35
      3750
    5. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      196
      3564
    6. Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."

      Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss
      Suomalaiset julkkikset
      50
      3179
    7. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      109
      2894
    8. Jäit kiinni siitä

      että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky
      Ikävä
      13
      2498
    9. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      54
      2193
    10. Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin

      Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy
      50 plus
      19
      1985
    Aihe