Ei sotaa ilman öljyä; Brittilentäjät tietävät!

Anonyymi-ap

Ilman öljypommituskampanjaa kaikki muut Liittoutuneiden pommitteluoffensiivit Natsi-Saksaan* 2. maailmansodassa olisivat joko lopulta olleet yhtä tyhjän kanssa tai jääneet toteutumatta. Natsien Wehrmachtille öljy oli elintärkeää. Miksi muuten niillä harvoilla kerroilla, kun sotilasresursseja käytettiin Auschwitzin pommittamiseen, pyrittiin pommittamaan lähinnä öljykohdetta?**

* Huomatkaa, etten sanonut mitään fasisti-Italian tai keisari Hirohiton Japanin pommittamisesta.

** Vaikka vain muutama Auschwitzin pommittamiseen varatuista koneista olisikin keskitetty pommittamaan Auschwitzin kaasukammioita tai polttouuneja tai Auschwitziin johtavia rautateitä, tässäkin pitäisi jättää huomiotta Liittoutuneiden huolet, että natsit voisivat liian helposti saaneet lisää propaganda-ammuksia väittää Auschwitzin vankien kuolleen pommitusten seurauksina natsien systemaattisen kaasutusmurhaohjelman sijaan. Joten niin ikävää kuin onkin, että kuolemanpelkonsa menettäneet Auschwitzin vangit eivät saaneet aikaisempaa helpostusta hätäänsä, natsien sotakoneelle tärkeiden öljyresurssien pommitus oli vain tilanteen sanelema prioriteetti ja huoli tahattomasta natsien pahantekosten peittelyn avittamisesta perusteltua.

Vaikka Franklin Roosevelt ja Winston Churchill olisivat esittäneet Stalinille mahdollisuutta, että Neuvostoliitto voisi pommittaa eri osaa Auschwitzistä, tai Neuvostoliitto olisi muuten harkinnut koko ideaa (Muistakaa: Stalin oli ollut paikalla kun Puolan maanalaisjärjestön jäsen, Jan Karski, oli kertonut jo vuonna 1942 Puolan pakolaishallitukselle, Winston Churchillille ja Franklin Rooseveltille käynnissä olleesta juutalaisten kansanmurhasta!), on mahdollista ja jopa erittäin todennäköistä, että samanlaiset ennakoinnit tarpeettomien ammusten antamisesta natsien propagandalle olisivat torpanneet alkuunsa NL:n Auschwitz-pommittelut.

5

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko kukaan sattumoisin lukenut aiheeseen liittyvää teosta "The Oil Campaign 1944–45: Draining the Wehrmacht's lifeblood"?

      Tekijä on Steven Zaloga ja julkaisija Osprey.

      Steven Zaloga

      The Oil Campaign 1944–45: Draining the Wehrmacht's lifeblood

      Osprey Publishing

    • Anonyymi

      Mitenköhän tämä edes toimii, että Liittoutuneet eivät olisi saaneet tehdä strategista pommittelua, vaikka akselivallat pommittelivat tarkoituksella jopa siviilikohteita nimenomaan terrorisointi-tarkoituksissa? Olisiko Liittoutuneiden vain pitänyt rajoittua maajoukkoihin ja merivoimiin? Rajoittua pommittamaan vain ilmiselviä merialuksia ja sotilasjoukkoja, jotka eivät sattuneet piileskelemään sillä hetkellä kylän tai kaupungin suojissa?

      Osaakos kukaan Hampurien, Dresdenien, Berliinien ja muiden pommittelua täysmittaisesti vastustava avata vähän tätä logiikkaa?

    • Anonyymi

      Sinclair McKay; Dresden 1945: Täystuho (2020), s. 165 - 166:


      Sodan viimeisinä vuosina Saksassa spekuloitiin paljon "ihmeaseista", jotka herättivät liittoutuneissa todellista huolta. Kesällä ja syksyllä 1944 natsit olivat ampuneet V1- ja V2-ohjuksia (Vergeltungswaffen) Lontoon keskustaan. Sen lisäksi ilmavoima-asioiden ministeriössä heräsi pelko, että pahimmassa tapauksessa natsien teknologinen valmius riittäisi ohjusten varustamiseen kemiallisilla taistelukärjillä, jotka saattaisivat sisältää esimerkiksi sariinikaasua. Ministeriössä uskottiin, että ennen pitkää Hitler olisi valmis kemialliseen sodankäyntiin ja aiheuttamaan siten tuhansien ihmisten joukkokuoleman tappavilla myrkyillä. Lisäksi saksalaiset olivat kehittäneet Messerschmitt Me 262 -suihkuhävittäjän. Kuinka kauan kestäisi ennen kuin nämä äärimmäisen tehokkaat hävittäjät, joiden toiminta-aika oli huimat puolitoista tuntia, olisi hiottu vielä paremmiksi ja ne kiitäisivät ilmojen halki ennennäkemättömällä 850 kilometrin tuntivauhdilla?

      Saksan kehitteillä oleva uusi aseteknologia teki teollisuuslaitoksista erityisesti Saksan syrjäisissä itäkolkissa kohteita, jotka liittoutuneiden oli tuhottava viivyttelemättä. Vaikka Saksan kansan moraalin horjuuttamisella oli varmasti oma arvonsa sodankäynnin psykologiassa, pommitusten tärkein tavoite oli jarruttaa saksalaisten sotateollisuuden väsymättömältä tuntuvaa kehitystä räjäyttämällä palasiksi kaikki mahdollinen alumiinitehtaista rautatieverkostoihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      182
      2138
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      164
      1856
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      45
      1824
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      123
      1533
    5. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      172
      1361
    6. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      63
      1357
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      77
      1181
    8. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      1001
    9. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      30
      995
    10. Tämä Kuhmon valtuusto

      Pöh, sanon minä.
      Kuhmo
      15
      949
    Aihe