Edom Esaun vuoret kiistakapulana

Anonyymi-ap

Rauhaa!

Eräs profeetoista mainitsee että saadakseen omat Vuorensa takaisin Esau joutuu ensin valloittamaan koko maailman.

Tähän yhteen jakeeseen perustuu hyvin suuri määrä Raamatun profetioita. Kaikki globalisaatio, maailmansodat yms. Juontaa juurensa kiistaan Edomista eli Esaun vuorista.

Ilmestys 13 merestä nouseva 10 päinen peto muun muassa. Nyt on hyvä tutkia Jumalan tahtoa Edomin suhteen.

Muu ei ole tärkeää, mutta kun vieraat kansat hyökkää Jerusalemiin Edom ei saisi olla niiden mukana vaan tukea Jaakobia. Sillä ne kansat jotka hyökkää Jerusalemiin tai sallii hyökätä sinne tuhoutuvat.

Israel kärsi toisessa maailmansodassa 80 vuotta sitten suuren murhenäytelmän eikä sitä pitäisi hätyytellä sen palattua Palestiinaan mistään syystä johtuen.

Esau ja ehkä jopa Midian omaavat kyllä paljon moitetta Jaakobin käytöksen tähden mutta mikään moraaliseikka tai lakiin vetoaminen ei ole edes mahdollista sillä Israelin viholliset tahallaan jälleen turmelee mahdollisuutta lakia pitää.

Juuri ennen sodan alkua sapatti täysin turmeltiin vihollisen toimesta.

Nyt olisi hyvä lukea kaikki Edomiin liittyvät profetiat. Ne juuri ohjaa maailman kehitystä seuraavat 70 vuotta.

Raamatun osoittamat suuntaviivat ovat ainoat mahdolliset. On ilmeistä että Esau ei enää voi vuoriaan haaveilla omakseen. Israelia ei voida hajottaa pienempiin osiin sen menettämättä täysin elinkelpoisuuttaan.

Ja jos Esau saisi vuorensa niin kohta kimppuun kävisi suuret vallat naapurista ja kauempaa jopa Saksaa myöten.

Koko maailma ja kaikki kansat ovat vaarassa tuhoutua tämän kysymyksen tähden. Se on kysymys joka riivaa koko maailmaa usean vuosikymmenen ajan.

0

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

        Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
        Maailman menoa
        139
        13233
      2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

        "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
        Maailman menoa
        85
        3685
      3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

        Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
        Maailman menoa
        126
        2985
      4. Martinalta vahva viesti

        "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
        Kotimaiset julkkisjuorut
        279
        1410
      5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

        Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
        Maailman menoa
        37
        1393
      6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

        "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
        Maailman menoa
        151
        1339
      7. Jos mies olet oikeasti...?

        Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
        Ikävä
        115
        1284
      8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

        Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
        Suomalaiset julkkikset
        14
        1214
      9. Pitäisikö meidän

        Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
        Ikävä
        81
        1081
      10. Nautitko riidan haastamisesta?

        Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
        Sinkut
        205
        989
      Aihe