Rauhaa!
Eräs profeetoista mainitsee että saadakseen omat Vuorensa takaisin Esau joutuu ensin valloittamaan koko maailman.
Tähän yhteen jakeeseen perustuu hyvin suuri määrä Raamatun profetioita. Kaikki globalisaatio, maailmansodat yms. Juontaa juurensa kiistaan Edomista eli Esaun vuorista.
Ilmestys 13 merestä nouseva 10 päinen peto muun muassa. Nyt on hyvä tutkia Jumalan tahtoa Edomin suhteen.
Muu ei ole tärkeää, mutta kun vieraat kansat hyökkää Jerusalemiin Edom ei saisi olla niiden mukana vaan tukea Jaakobia. Sillä ne kansat jotka hyökkää Jerusalemiin tai sallii hyökätä sinne tuhoutuvat.
Israel kärsi toisessa maailmansodassa 80 vuotta sitten suuren murhenäytelmän eikä sitä pitäisi hätyytellä sen palattua Palestiinaan mistään syystä johtuen.
Esau ja ehkä jopa Midian omaavat kyllä paljon moitetta Jaakobin käytöksen tähden mutta mikään moraaliseikka tai lakiin vetoaminen ei ole edes mahdollista sillä Israelin viholliset tahallaan jälleen turmelee mahdollisuutta lakia pitää.
Juuri ennen sodan alkua sapatti täysin turmeltiin vihollisen toimesta.
Nyt olisi hyvä lukea kaikki Edomiin liittyvät profetiat. Ne juuri ohjaa maailman kehitystä seuraavat 70 vuotta.
Raamatun osoittamat suuntaviivat ovat ainoat mahdolliset. On ilmeistä että Esau ei enää voi vuoriaan haaveilla omakseen. Israelia ei voida hajottaa pienempiin osiin sen menettämättä täysin elinkelpoisuuttaan.
Ja jos Esau saisi vuorensa niin kohta kimppuun kävisi suuret vallat naapurista ja kauempaa jopa Saksaa myöten.
Koko maailma ja kaikki kansat ovat vaarassa tuhoutua tämän kysymyksen tähden. Se on kysymys joka riivaa koko maailmaa usean vuosikymmenen ajan.
Edom Esaun vuoret kiistakapulana
Anonyymi-ap
0
91
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1461970
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3001149Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.82963- 35888
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31819- 53799
Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta18756- 71754
Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?44701Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos56699