Edom Esaun vuoret kiistakapulana

Anonyymi-ap

Rauhaa!

Eräs profeetoista mainitsee että saadakseen omat Vuorensa takaisin Esau joutuu ensin valloittamaan koko maailman.

Tähän yhteen jakeeseen perustuu hyvin suuri määrä Raamatun profetioita. Kaikki globalisaatio, maailmansodat yms. Juontaa juurensa kiistaan Edomista eli Esaun vuorista.

Ilmestys 13 merestä nouseva 10 päinen peto muun muassa. Nyt on hyvä tutkia Jumalan tahtoa Edomin suhteen.

Muu ei ole tärkeää, mutta kun vieraat kansat hyökkää Jerusalemiin Edom ei saisi olla niiden mukana vaan tukea Jaakobia. Sillä ne kansat jotka hyökkää Jerusalemiin tai sallii hyökätä sinne tuhoutuvat.

Israel kärsi toisessa maailmansodassa 80 vuotta sitten suuren murhenäytelmän eikä sitä pitäisi hätyytellä sen palattua Palestiinaan mistään syystä johtuen.

Esau ja ehkä jopa Midian omaavat kyllä paljon moitetta Jaakobin käytöksen tähden mutta mikään moraaliseikka tai lakiin vetoaminen ei ole edes mahdollista sillä Israelin viholliset tahallaan jälleen turmelee mahdollisuutta lakia pitää.

Juuri ennen sodan alkua sapatti täysin turmeltiin vihollisen toimesta.

Nyt olisi hyvä lukea kaikki Edomiin liittyvät profetiat. Ne juuri ohjaa maailman kehitystä seuraavat 70 vuotta.

Raamatun osoittamat suuntaviivat ovat ainoat mahdolliset. On ilmeistä että Esau ei enää voi vuoriaan haaveilla omakseen. Israelia ei voida hajottaa pienempiin osiin sen menettämättä täysin elinkelpoisuuttaan.

Ja jos Esau saisi vuorensa niin kohta kimppuun kävisi suuret vallat naapurista ja kauempaa jopa Saksaa myöten.

Koko maailma ja kaikki kansat ovat vaarassa tuhoutua tämän kysymyksen tähden. Se on kysymys joka riivaa koko maailmaa usean vuosikymmenen ajan.

0

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

        Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
        Maailman menoa
        105
        5731
      2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

        (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
        Maailman menoa
        65
        2572
      3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

        Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
        Ikävä
        241
        1585
      4. Kaivattusi nimi vol.3

        Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
        Ikävä
        94
        1380
      5. Alkanut tuntua siltä

        Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
        Ikävä
        124
        1097
      6. 6 vkoa kulunut ilman sua

        …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
        Ikävä
        8
        901
      7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

        Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
        Ikävä
        65
        882
      8. Nii, mites ne

        Hampaat??
        Ikävä
        66
        857
      9. Joululahja/Jouluntoivotus

        Millainen kaivatulle
        Ikävä
        75
        798
      10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

        Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
        Ähtäri
        17
        741
      Aihe