Leikkaukset heikentävät ostovoimaa. Leikkausten kielteiset vaikutukset ostovoimaan on jätetty huomioimatta. Pitkäaikaistyöttömyys on tällä hetkellä yli 100 000 työtöntä. Taloudellisesta vakavin on pitkäaikaistyöttömyys, se kohdistuu melkein jokaiseen suomen kuntaan. Pitkäaikaistyöttömyyden hoidossa on kunnat keskeisessä asemassa, koska työvoimapalveluiden järjestämisvastuu siirtyi tämän vuoden alussa TE-toimistoilta kunnille.
Naisvaltaiset alat ovat vaikeuksissa. Yksi kiinnostavista ilmiöistä on, että se koskettaa naisia huomattavasti enemmän kuin miehiä. Kotikunnassamme Ähtärissä ilmiö on myös konkreettinen, johtuen hyvinvointialueen poliittisesta toiminnasta.
Ainoa sektori, johon valtion on viimeaikoinen lisännyt panostuksia on maanpuolustus. Sen johdosta siellä pitäisi huomioida myös työllisyys näkökohtia. Sinne tarvittaisiin kohdennettua pitkäaikaistyöttömien työllistämistä.
Puolustusvoimien tulisi julkisissa hankinnoissa olla myös sosiaalinen kriteeri.
Työttömyys pahenee, hallitus leikkaa.
8
387
Vastaukset
- Anonyymi
Ähtärin vasemmiston mietteitä
- Anonyymi
Pakko on leikata, puolustukseen on löydyttävä rahaa, seuraavalla hallitukselle on jo leivottu 9 miljardin säästö tarve.
- Anonyymi
Ja tästä kaikesta saadaan kiittää edellistä hallitusta. Heille oli ykkösprioriteettina valkarahan jakaminen kehitysapuna pitkin afrikkaa ja lähi-itää. Taisi joitain miljoonia päätyä jopa Kirgisialaisten miesten tupakoinninlopetuskampanjaan. Vasemmisto on syyllinen nykytilanteeseen ja kansakunnan syöpä!
- Anonyymi
Eikös niille ollu tärkeinpänä sen Afrikantähden kieltäminen. Varsinainen hupipuolue kyseessä.
- Anonyymi
Tulisipa pian vasemmisto hallitus keskusta, sdp ja vihreät, saataisiin taas talous kuntoon ja verot alas. Muistatte varmaan kuinka hyvin asiat olivat edellisen hallituksen aikana. Ja sama koskee kunnallispolitiikkaa.
- Anonyymi
Juu, asiat olivat mallillaan joka suhteessa. Nykyinen kauhukabinetti pitäisi vaihtaa pikimmiten.
- Anonyymi
Juu, velkarahaa tuli ovista ja ikkunoista ilman huolta huomisesta. Siihen on ihan syynsä miksi vasemmiston kannattajat ovat ja pysyvät köyhinä. Se syy on täydellinen tietämättömyys taloudenhoidosta. Listastasi unohtui muuten vasemmiston apupuolue KESKUSTA, joka toki Ähtärissäkin näyttänyt kuntalaisille talousosaamistaan hukkaamalla miljoonia euroja kahteen kiinalaiseen eläimeen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juu, velkarahaa tuli ovista ja ikkunoista ilman huolta huomisesta. Siihen on ihan syynsä miksi vasemmiston kannattajat ovat ja pysyvät köyhinä. Se syy on täydellinen tietämättömyys taloudenhoidosta. Listastasi unohtui muuten vasemmiston apupuolue KESKUSTA, joka toki Ähtärissäkin näyttänyt kuntalaisille talousosaamistaan hukkaamalla miljoonia euroja kahteen kiinalaiseen eläimeen.
Ne kaksi kiinalaista eläintä tuli todella hyvin suojelluksi, mutta mikä on niiden ähtäriläisten "eläinten", kansalaisten kanssa?
Riittääkö enää suojelua, vai nielaisiko ne kahden kiinalaisen eläimen suojelu suojelurahat minimiin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522095
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3321293Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.921199- 1521094
- 68941
- 35928
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31869Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta24814Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59807Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46779