Työttömyys pahenee, hallitus leikkaa.

Anonyymi-ap

Leikkaukset heikentävät ostovoimaa. Leikkausten kielteiset vaikutukset ostovoimaan on jätetty huomioimatta. Pitkäaikaistyöttömyys on tällä hetkellä yli 100 000 työtöntä. Taloudellisesta vakavin on pitkäaikaistyöttömyys, se kohdistuu melkein jokaiseen suomen kuntaan. Pitkäaikaistyöttömyyden hoidossa on kunnat keskeisessä asemassa, koska työvoimapalveluiden järjestämisvastuu siirtyi tämän vuoden alussa TE-toimistoilta kunnille.
Naisvaltaiset alat ovat vaikeuksissa. Yksi kiinnostavista ilmiöistä on, että se koskettaa naisia huomattavasti enemmän kuin miehiä. Kotikunnassamme Ähtärissä ilmiö on myös konkreettinen, johtuen hyvinvointialueen poliittisesta toiminnasta.
Ainoa sektori, johon valtion on viimeaikoinen lisännyt panostuksia on maanpuolustus. Sen johdosta siellä pitäisi huomioida myös työllisyys näkökohtia. Sinne tarvittaisiin kohdennettua pitkäaikaistyöttömien työllistämistä.
Puolustusvoimien tulisi julkisissa hankinnoissa olla myös sosiaalinen kriteeri.

8

410

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ähtärin vasemmiston mietteitä

    • Anonyymi

      Pakko on leikata, puolustukseen on löydyttävä rahaa, seuraavalla hallitukselle on jo leivottu 9 miljardin säästö tarve.

    • Anonyymi

      Ja tästä kaikesta saadaan kiittää edellistä hallitusta. Heille oli ykkösprioriteettina valkarahan jakaminen kehitysapuna pitkin afrikkaa ja lähi-itää. Taisi joitain miljoonia päätyä jopa Kirgisialaisten miesten tupakoinninlopetuskampanjaan. Vasemmisto on syyllinen nykytilanteeseen ja kansakunnan syöpä!

      • Anonyymi

        Eikös niille ollu tärkeinpänä sen Afrikantähden kieltäminen. Varsinainen hupipuolue kyseessä.


    • Anonyymi

      Tulisipa pian vasemmisto hallitus keskusta, sdp ja vihreät, saataisiin taas talous kuntoon ja verot alas. Muistatte varmaan kuinka hyvin asiat olivat edellisen hallituksen aikana. Ja sama koskee kunnallispolitiikkaa.

      • Anonyymi

        Juu, asiat olivat mallillaan joka suhteessa. Nykyinen kauhukabinetti pitäisi vaihtaa pikimmiten.


      • Anonyymi

        Juu, velkarahaa tuli ovista ja ikkunoista ilman huolta huomisesta. Siihen on ihan syynsä miksi vasemmiston kannattajat ovat ja pysyvät köyhinä. Se syy on täydellinen tietämättömyys taloudenhoidosta. Listastasi unohtui muuten vasemmiston apupuolue KESKUSTA, joka toki Ähtärissäkin näyttänyt kuntalaisille talousosaamistaan hukkaamalla miljoonia euroja kahteen kiinalaiseen eläimeen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Juu, velkarahaa tuli ovista ja ikkunoista ilman huolta huomisesta. Siihen on ihan syynsä miksi vasemmiston kannattajat ovat ja pysyvät köyhinä. Se syy on täydellinen tietämättömyys taloudenhoidosta. Listastasi unohtui muuten vasemmiston apupuolue KESKUSTA, joka toki Ähtärissäkin näyttänyt kuntalaisille talousosaamistaan hukkaamalla miljoonia euroja kahteen kiinalaiseen eläimeen.

        Ne kaksi kiinalaista eläintä tuli todella hyvin suojelluksi, mutta mikä on niiden ähtäriläisten "eläinten", kansalaisten kanssa?
        Riittääkö enää suojelua, vai nielaisiko ne kahden kiinalaisen eläimen suojelu suojelurahat minimiin?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      164
      5734
    2. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      265
      3344
    3. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      42
      3314
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      44
      2748
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      1864
    6. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      29
      1648
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1596
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1477
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1457
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1357
    Aihe