Naarsistia kun menet loukkaamaan niin jumalauta se kostaa vaikka siihen menisi miten aikaa.
Kaikki hyvin muistaa Trumpin edellisen kauden jälkeen mitenkä Trumpille naurettiin ja sille vittuiltiin koska kuviteltiin että siitä ikinä presidenttiä enään tule. Von der leyenkin EU:n johdossa kritisoi Trumppia ankarasti muiden mukana.
Noh, nyt Trumppi on tas pressana ja ksoto on koittavi. Trumppi on tyypillinen narsisti sillä hän osaa miellyttää ja olla lipevä ja jos sinutsta ei ole hänelle hyötyä niin et kyllä hänen huomiotanan saa. Narsistin kanssa ei kannata olla eri mieltä ja parhaiten pärjäät narsistin kanssa kun et ole missään tekemisissä hänen peleissään.
On todella vittumainen ihmistyyppi ja Trump on juuri tuollainen.
Kaikki hyvin muistaa Trumpin edellisen kauden jälkeen mitenkä Trumpille naurettiin ja sille vittuiltiin koska kuviteltiin että siitä ikinä presidenttiä enään tule. Von der leyenkin EU:n johdossa kritisoi Trumppia ankarasti muiden mukana.
Noh, nyt Trumppi on tas pressana ja ksoto on koittavi. Trumppi on tyypillinen narsisti sillä hän osaa miellyttää ja olla lipevä ja jos sinutsta ei ole hänelle hyötyä niin et kyllä hänen huomiotanan saa. Narsistin kanssa ei kannata olla eri mieltä ja parhaiten pärjäät narsistin kanssa kun et ole missään tekemisissä hänen peleissään.
On todella vittumainen ihmistyyppi ja Trump on juuri tuollainen.
Vastaukset 67
Vanhimmat
Kohta matkustaa P Koreaan ja on hyvää ystävää rakettimiehen kanssa ja Euroopalle kostaa solvaukset.
Jauhatte kaikki paskaa ja jaatte.
EU saa mitä tilaa, kun aloitti WW3.
von DER LÖITENI ei tajunnut hölkäsen pöläystä että Euroopan kuuluu puolustaa itse itseään
Trump on
Numero 4 edustaa vakautta, käytännöllisyyttä ja työtä. Päättäväisyys ja viisaus löytyvät sisältäsi. Numero viestii perustan luomisesta, järjestyksestä ja ahkeruudesta. Numero neljän sanotaan viittaavan myös pitkäjänteisyyteen, kurinalaisuuteen ja käytännölliseen ajatteluun.
Aloitus on aivan oikeassa! Trump on alkanut erottamaan sellaisia USA:n hallinnosta, jotka ivat arvostelleet Trumpia jossain vaiheessa. Trumpilla tuntuu olevan pitkä muisti. Hän kostaa nyt kaikille hallinnon ihmisille, jotka ovat jotenkin sattuneet sanomaan negatiivisesti hänestä!!
Lapselliselta vaikuttaa luonteeltaan!! Muuttelee puheitaankin , valheitaan oikoilee!! Aivan outo tyyppi! Ei lainkaan sopiva suuren maan johtajaksi!!
Totuutta täällä puhutaan! Etkö salli rehellistä arvostelua Trumpista!! Onhan Trump panetellut itse esim. presidentti Bydenia!!
Niin taidat jakaa.
Hyvin tavallista et irtisanotaan , ku valta vaihtuu.
Zelenskyi on esim vaihtanut porukkansa jo monesti.
Vaikutat sairaalta. Hanki apua.
Erkki Tuomioja pelkää, että Trump heittää hänet bussin alle 😭😭😭😭
Tarpeeks ku tahtoo niin saattaa heittääkin, mutta Erkillä kyllä latvasta heittää ja rajusti.
Jos laitetaan nämä ikätoverit viivalle, niin se ei ole Erkki, joka älyssä häviää.
Ei todellakaan!! Olen pitänyt Trumpia itsekeskeisenä, oman edun tavoittelijana joka paikassa!!
Oioioi
Ei todellakaan.
Ja uskot kaiken media paska?
Ei tarvitse uskoa, kun viisas ihminen pystyy kyllä päättelemään mieleltään ailahtelevan, itsekeskeisen ihmisen!
Johan no Trumpin puheet osoittavat sen, että sanoo tänään muuta ja huomenna korjailee ja sanoo aivan toista!!
Tuo juuri todistaa heikon luonteen ja ailahtelevaisuuden!!
Juu, huomasin Heti sinusta saman. Olen todella hyvä ihmistuntija, koskaan en väärin arvaa.
Yhdysvallat on menettänyt vapauden, josta se on ollut aina tunnettu. Usa on ollut vapauden symboli. Nyt se muistuttaa jo kiinaa monessakin suhteessa. Trump päättää, että mitä kirjoja voi laittaa levitykseen. Uskomatonta diktatuuria.
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/8a94142c-8e72-4923-be2b-fd265ccdc0fb
Nyt puuttuu enää, että vääristä mielipiteistä viedään kivilouhokselle töihin lopuksi elämäksi.
Trumppi on venäjän juoksupoika. Matelee mestarinsa peen edessä.
Trumb palauttaa demokratian, sananvapauden ja sensuuri vähener. Mahtavaa😃
Nuolee perheenkin. Vessapaperia säästyy.
Sensuurihan vain lisääntyy, kun kirjoja ruvetaan kieltämään.
Miksi on niin kiire ottaa Trump sanomiset kirjaimellisesti.
antaa hänen puhua ilman rajoituksia arvosteluja koska kaikki on sakkipeliä
hän puheet on tarkoitettu heiluttamaan laivaa ja muille kauhunhetkiä.mutta
tähän saakka ei mitään sen kummempaa ole tapahtunut.
vaikka vastapuolen haukkuu maan rakoon se on tarkoitus antaa toiselle puolen siimaa.
ja lopulta Trump saa kaiken haluamansa.
lopettakaa arvosteleminen ja haukkuminen teidät leimataan muistiin.
Näkemys se on tuokin.😅🤣😂🤣😅
Ei voi olla ihmettelemättä tuota presidentin valintaa!! Ihminen, joka on kuin tuuliviiri puheissaan, sanoo tänään muta ja huomenna sitten saman asian toisin!!
Voiko tuollaiseen luottaa suuren valtion johtajana!??????
Tuskin se hullu kaikki tietää.
Ei voi kukaan täysipäinen.
Trump osaa diilin teon ja vie euroopan pässsejä kuin litran mittaa. EU:n politikot ovat täällä polleaa mutta Trumpin kanssa napit vastatusten ovat kuin paperista tehtyjä. Euroopaalla ei ole johtajaa tai johtoa vai osaatteko nimetä montakin euroopan todellista johtajaa siis rehellisesti ?
Älä puhu p jaskaa. Konkursseja tehnyt tumpelo joka pääsi rikoksistaan kuin koira veräjästä. Rauhan neuvotteluissa antoi jo etukäteen venäjälle kaiken mitä putte haluaa. Huonoin diilin tekijä ikinä.
Ei ne täällä sentää ole😅
Niin on.
Millaisella tasolla ihmisten tyhmyydessä ollaan silloin kun he tosissaan uskoo näiden muutaman maailman rikkaimman miljardöörin yht'äkkiä alkaneen ajatella vain tavallisten ihmisten parasta ja alkaneen väsymättä työskentelemään vain heidän edukseen?
Tätä jäin pohtimaan.
Einstein totesi aikoinaan: "Vain kaksi asiaa ovat äärettömiä. Universumi ja ihmisen tyhmyys. Universumista en ole kuitenkaan täysin varma."
Kuvittele mitä paskasakkia on enemmistö amerikkalaisista. Eikö tuollaiset paskat pitäs hävittää vaikka ampumalla jotka äänestää narsistipaskaa valtaan.
Kaikki raamattuvyöhykkeen heinähatut saa tappaa.
Narsisti on eritäin tuhoisa ympäristölleen, jos sillä on yhtään valtaa hallita ja määrätä asioista ympäristössään.
Se tullaan näkemään hyvin karsaasti 4;n vuoden aikana!! Mitä pahaa mahtaa tuollainen narsisti saada aikaan valtakunnassaan! Hän on nyt lähtenyt kostontielle ja panee pois virastaan kaikki, jotka ovat häntä sattuneet arvostelemaan niistä edellisistä roistomaisista touhuista esim. Kongressitalossa!!
Se pysyy ikuisesti Trumpin maineen tuhoajana! Ei se hevin ihmisten mielistä poistu!!
Trump on isinsä rahoilla ja röyhkeydellään saanut varmasti aina päällepälsmäröidä perskärpästen ympäröiminä, jotka hän on valinnut ruskeakielisyyden perusteella. Tämä on aiheuttanut luonnevikaisen narsismin kasvun sfääreihin, niin ettei herra isoherra kestä enää lainkaan kritiikkiä. Sattumien summana hän on nyt päässyt asemaan, jossa kuvittelee olevansa maailman valtias. Luodin raapaisu korvaan lienee viimeistään laukaissut myös Messiaskompleksin, ja kaveri kuvittelee olevansa Valittu, jonka kaikki toimet ovat totuus, joiden vastustaminen on kuin Jumalaa vastustaisi.
Nyt osuit just asian ytimeen hyvä ! Trumppi kuvittelee olevansa JUmalan valitsema johtaja
ihan samalla tavalla, kun Hitleri teki salamurhansa epäonnistuttua Saksassa.
Johan persut meillä pitää sitä Jumalan valittuna.
Sehän oli täysin nähtävissä, että Trump maksaa eurooppalaisille johtajille enemmänkin kuin potut pottuina, kaikesta siitä vähättelystä ja nyt hän antaa palaa.
Kaikkea ei sellaisenaan tarvitsekaan ottaa, koska ne ovat vain hänen kettuilua asemastaan käsin. Hupaisaa on seurata, miten sekaisin hän tuollaisilla tokaisuillaan saa ns euroopan johtajat. Miten he nyt ihmettelevät kuin olisivat tyhjän päällä, Marinit ym. jotka jostain kumman syystä uskottelivat itselleen ja muille, että silloin kun oli Nato kysymys päällä, että se itsestään riittäisi olemaan se este, mitä tarvittaisiin.
Ikäänkuin kukaan ei missään vaiheessa olisi tehnyt selvitystä, mitä on se todellinen valmius ja varustelutaso kaikkien Nato osallistuvien maiden osalta? sillä eihän sotia paperilla voiteta, nämä heidän puheet paljasta karmaisevan karmealla tavalla, että mitään valmisteluja ole tehty sen suhteen että konkreettisia valmiuksia olisi paranneltu, uskottelivat vain, että Nato maat yhdessä ovat riittävä, mutta nyt sanovat yht´aikaa kaikki, että ei heidän maassaan mitään ole, sen enempää varustelua kuin miehistöäkään?
Että oikeastiko ajattelivat paperilla estävänsä/voittavansa sotia?
Jos siis oikeasti olisivat pelänneet sotaa? mikä näyttäytyy kovin ristiriitaisesti siltä, että eivät oikeasti ihan kuiteskaan ?
Nyt meille, kun ensin on sanottu, että Nato automaattisesti estää rajalle tai sen ylitulon, että kuitenkin pitää varustautua, että jos Ukrainasta ei saada esimerkkiä siitä, miten Venäjä saadaan pysäytettyä, on seuraavaksi muut rajanaapurit vaarassa.
Nyt ainankin on, sillä hehän ovat sotalogiikan/vastakkainasettelun myötä vähintään pakotettuja tuomaan kalustoa rajan läheisyyteen (Naton myötä), se on toinen kysymys onko riittävästi intressejä, saavutettavissa sen yli aseellisesti tuloon asti.
Eurooppalaisille johtajille tai ehkä kellekään ei ole Trumpin ehdotukset sellaisinaan hyviä vaihtoehtoja, monethan sanoivat jo alkuun Ukrainan sodan alettua, että luovuttakaa ne venäjänkieliset alueet ja vetäkää rajat uusiksi, älkää haaveilko Krimlin tms. palauttamisilla, ja pitäkää uusista rajoista kiinni. Mutta kun taakse on luotu liike kaiken tuon palauttamiseksi, on ilmeisen vaikeaa liikkeen luopua siitä ajatusmaailmasta, että nyt Ukrainan kautta tehdään sellainen esimerkki, että Venäjä ei enää pysty, voi loukata naapurimaiden rajoja, ja jatkavat tuota asennoitumista.
Nyt kun Yhdysvaltojen presidentti häikäilemättömästi näkee tilaisuuden hyötyä Ukrainan tilanteesta, ja tekee asiasta lähinnä sellaisen, mikä nyt olisi hyödyksi varallisuuksien jaossa hänelle, lähipiirilleen ja maalleen, jotta suosio säilyisi ja sille liike-elämän ajatukselle, you win some, you lose some, jos kortit ovat sellaiset, ja Ukrainan, euroopan olisi paras vain siihen tyytyä. Ajattelematta, että on monia muitakin tekijöitä joita pitäisi huomioida.
Jotta Nato olisi tehokas organisaatio, sen voimaanpaneva luonne tarvitsee vastakkainasettelun, ja jos sen organisaation ykköspeluri luopuu vastakkainasettelusta, tulisi Naton organisaation tulla esille ja kertoa, mitä tämä näkemys nyt tarkoittaa ja mikä on sen valmiuskyky saada muut maat yhtenäisesti toimimaan, tällä hetkellä pääsihteeri on kovin hiljaa, verrattuna entisen rajuun masinointiin vastakkainasettelusta.
Saako Nato maat luotua maissaan yhtenäistä suhtautumista vastakkainasetteluihin, monet maat käyvät läpi vaalituloksia, mikä heilauttaa entisiä linjauksia ja maat kääntyvät sisäänpäin, samalla tavalla pyrkien ajattelemaan ensisijaisesti oman maan etua ja sen vahvistamista.
Onhan Trump antanut sysäyksen edes sille ajattelulle, että täytyisi löytää jonkinlainen punainen lanka, miksi ja miten halutaan edetä.
Trumpin toiminta tuossa vaatimuksessa, että voivat nyt heikentyneen maan pakottaa sopimuksiin, millä hyötyvät häikäilemättömästi, on saanut aika vähän vastustusta, vaikka sehän on samanlainen invaasio toisen maan sisälle, pyrkien ottamaan sen irti, mikä on heille eduksi.
Tavanomainen "kauppasopimus" tuo ei ole, jos yritetään pakottaa sitoutumaan sellaiseen "sopimukseen", missä toinen maa saa puolet tuotoista.
Uskomattoman härskisti toteutettu, luomalla tilanteen, missä kiristetään luovuttamaan maan varallisuutta, tehden sellaisen tilanteen, että maa ei tule koskaan nousemaan sellaiseksi eurooppalaiseksi maaksi, jotta siitä toivotaan tulevan, kaiken tämän jälkeen.
Normaalimpi kauppasopimus, mitä Ukrainan sanotaan kehittelevän Usan Trumpin kanssa, voisi olla paikallaan, missä vastineeksi tuesta sitoutuvat myymään, antamaan provikat mineraalien hyödyntämisestä tietyn ajanjakson verran.
Periaatteessahan eurooppakin voisi luoda tuollaisen kauppasopimuksen, nyt ollaan jääty ajatuksissa vain siihen, että eurooppa sitoutuu jälleenrakentamaan Ukrainaa ja tekemään siihen avustuspakettaja, herää tietysti kysymys, että jos maa on noin rikas, että siitä pitää suurvaltojen ns kilpailla, miksi euroopan rahoitusta tarvitaan niin paljon, jolloin olisi paikallaan luvata eurooppalaisillekin provikoita jälleenrakentamisen jälkeisistä tuotannoista.
Nyt todellakin tarvittaisiin eurooppalaista johtajuutta ja sen huolehtimista, että kukaan ei ylitse muiden ala hyötymään toisista, vaan tehdään reiluja kauppasopimuksia, mikä edistää kaikkien hyvinvointia ja tulevaisuutta.
Ennennäkemättömän häikäilemätöntä, koska yleensä kansainvälisten periaatteiden mukaan, autetaan sellaista sotatilaan joutunutta maata, jonka auttaminen perustuu periaatteeseen, että kansainvälinen tilanne edellyttää siihen puuttumista, ja siihen puuttuminen hyödyntää kansainvälisen vakauden säilyttämistä.
Yleensä, siis ei koskaan, ellei joskus koloanilismin aikoihin. Trumpin ajatukset on koloanilismin ajoissa ja toisen suurvallan edustajan imperialismissä, Ukrainan on joutunut kahden invaasion kohteeksi, ja taaskin eurooppa on yksittäisiä näkemyksiä lukuunottamatta vastustamatta selkeästi asiaa.
Mitähän painostusta Trump aikoo muiden koloanilismisten toiveitten toteuttamiseksi konkreettisesti tehdä, nythän hän esittää, että teidän olisi paras toimia hänen toivomusten mukaisesti (Grönlanti, kanada, panama, mitä vielä?)
Muiden maiden johtajat ovat tottumattomia puolustamaan mitään, koska ei heillä enää oikein ole mitään mitä puolustaa, muuta kuin virkapaikkansa, etunsa, instituutiot missä pyörittelevät asioita. Mikä on se konkreettinen asia, minkä puolesta oikeasti ovat valmiita sanomaan ja tekemään asioita?
Eurooppalainen maa, sekin ajatus on täysin pirstaloitunut, euroopalla uusi alku, kuin itsenäistymään pyrkivä nuori, jota vielä kahlehtii vanhat meriitit ja itseään ylläpitävä byrokratia.
Tämä tietysti tuo esille myös sen ajatuksen, että maat joilla ei ole suuria rikkauksia ryöstettäväksi, tavalla tai toisella (mikä nyt on tietysti olla tunnustettu fakta jo muutenkin) tuskin saa kansainvälistä apua, muuten kuin nimeksi. Usa läsnäolo Ukrainassa perustui paljolti muuhunkin kuin euroopan yhteinäisyyden säilyttämiseksi, vaan siihen ettei mineraalirikkauksien avulla toinen suurvalta vaurastuisi. Nythän Trump sitten ajattelee kaapata sen itselleen siten, että heikentää toisen maan siihen tilaan, että jatkossa heidän olisi helpompi valloittaa, jos ja kun olisi vähemmät vaurastumisen mahdollisuudet.
Joten euroopan johtajien pitäisi olla nyt tarkkana, ja tutkia tarkkaan se, miten jälleenrakentaminen tehdään ja miten sen täytyy tulla sekä Ukrainan että euroopan hyödyksi, mihinkään muuhun ei pidä sopeutua.
Siihen pitää sopeutua, ettei mitkään vanhat dogmit pidä paikkaansa, tämä Trumpin toiminta muuttaa paljon asioita, ja onko koskaan enää paluuta, jos Usassa huomataan, että valtaa voikin kaapata, mikä on erityinen ja harvinainen tilanne yhdysvalloissa.
TRUMP etenee Putinin mielen mukaan Ukrainan kysymyksessä! Putin vetelee langoista hyvin tehokkaasti ja muistuttaa Trumpia aina silloin tällöin noista entisistä ruokottomuuksista!!!
Noin voi pyöritellä Trumpia oman mielensä mukaan!
Joo ei kauaa ehtinyt vettä virrata ,kun Trump on putin puolella!
harvoin saa olla yleisössä katsella kuunnella maailmaa käsitelevä ottelua.
ho hoijaa tämäkin siirto tarvitaan ennen kuin pääsee päämäärään.
Narsisti ja rasismi sanat löytyy heti kun tutkii asioita ja vaatii uudistusta
kyllä silloin arvostelijoissa on vika .
Trump toimii muuttaa woken sairaan toiminnan mitä yhteiskuntaa vastaan tehneet.
Ja ryssänmaalla on toinen samanmoinen! Hullu maailma!
Plus Israelin hullu.
Osoittaa Amerikan kepulandian väestön laadun, kun ovat tuollaisen kahelin äänestäneet pressaksi.
kuuleppa USA:ssa jos asiat olisi olleet hyvin niin se meno olisi jatkunut!
mutta kun ei maa meni rappiolle niin kuin suomessa .
jos voivat tehdä parempaa niin se on tehtävä ja USA ovat nyt tyytyväisiä
Trump .
meidän ei kuulu täältä huutaa heidän päätöksistä he elää nyt uutta aikaa.
Ei oikein tahdo ajatus kulkea?🥹
USA:sta kyllä rupeaa tippumaan entistä huolestuttavampia uutisia, esim. siitä, mitä valkoisen talon virallisen tilin kautta esitetään, ja sitä, että miten amerikkalaisiin on saatu iskostettua pelkoa tuoda mielipiteitään ja kannanottojaan julki, kun tietävät, että virastoihin ym. on laitettu henkilöitä, jotka voivat ja saavat käyttää valtaansa väärin, mikä synnyttää sitä pelkoa mielivallasta. Ilmeisesti tarkoituksella sometilin kautta näytetään sellaisia muilutusvideoita, ja sen pitäisi olla hyvin varoittava esimerkki siitä, miten luodaan vihaa toisia ihmisiä kohtaan ja todellakin luo yhtymäkohtia niistä historian esimerkeistä, miten kansa saadaan alistumaan, hyvin voimakkailla voimanosoituksilla- ja mielivallan teoilla.
Laitetaan ihmisiä nauttimaan ja kiihottumaan voimanosoituksista ja siitä, että saavat olla mukana sellaisessa, tekemällä ja käyttämällä valtaa.
Koska nämä tehdään vaiheittain ja suurella röyhkeydellä, menee ihmisillä epäuskon puolelle, eivätkä osaa, pysty vastustamaan ennenkuin kriittinen massa on saavutettu, ja sitä on sen jälkeen vaikeampi saada pysäytettyä, pysymään minkään järjen rajoissa.
Näyttää, että Trump oikeasti tavoittelee kaiken hallintaan saamista ja sellaista valtaa, ettei sitä pysty, uskalla vastustaa ilman pelkoa joutumasta vastatoimien kohteeksi.
Lehdistö ei taida pysyä perässä, tai menevät epäuskon puolelle ja lamaantuvat, uskaltamatta kirjoittaa mitään, koska se alkaa vaikuttamaan disinformaation levittämiseltä, sen takia, kun ei uskoisi tietyn aseman saavuttaneen yhteiskunnan ajautuvan sellaiseen pisteeseen, että alkaisi käyttämään yhteiskunnassaan sellaisia käytäntöjä ja tapoja. Uskovat hyvään ja järjen käyttöön, mutta historia on kyllä osoittanut, että sellaiselle epäuskolle ei välttämättä ole perusteita.
Oikeasti, nyt pitää syventyä asiaan kunnolla. Vaikuttaa niin paljon kansainvälisen tason tapaan toimia ja tehdä luotettavia sopimuksia, liittoutumia.
Trump on ottanut mallia Putinista ja USA on pian samanlainen kieltojen maa, jossa ei saa puhua asioista niiden oikeilla nimillä!
Siellä pian tulee yhtä vahva kontrolli kaikkeen kuten Venäjällä! Trump on sisäistänyt tuon Putinin yksinvaltiuden ja haluaa samanlaisen aseman USA:han!!!
Trump on säälittävä vanha uhoava ukko.
Narina vain kuului ja asioita tapahtui.
Mielenkiintoista seurata, mitä USA:ssa tapahtuu!! Joka päivä jotain jännittävää, onhan siellä huseeraamassa kaksi oikein yli-innokasta huseeraajaa!
Älä keksi paskaa muista!
Näin on
En tunne Trumpia mut jos siihen kaikkein tunnetuimpaan narsistiin vertaa, eli Sanna Mariniin, niin en kyllä toistaiseksi niin paatunutta narsismia Trumpissä näe.
Uskomatonta mitä paskiaisia täällä meuhkaa. Eivät osaa mitään muuta kuin vittuilla tyhjänpäiväisistä asioista josta ei ole mitään vaikutusta muuhun kuin osoittamaan oman tyhmyytensä. Ette tiedä mistään yhtään mitään ja paljastatte sen sitten täällä..? Miksi olette noin idiootteja? Luulisi ajukopasta edes jotakin järkevää löytyvän. Joo trumpisti tai putinisti tai mitä kukakin keksii tähänhätään.
Narsisti tuo kukkasista kaunehin!🌼🇺🇸👍
Sinusta saa just sellasen kuvan, mitä kerroit😆
Ihan Parasta, et Trumppi on Pressa!!!
Suomessakin kaikki kilipäät sekoilee, vinkuu, ja pelkää🤪😵😱😰😬🥴🤤😐😫
Adjektiivit kirjoitetaan pienellä. Sitä ei Pietarin trolli osaa.
Jenkkien somepalstoilla kansalaisten pettymys trumppiin kasvaa kohisten ja myös avoin vastarinta on alkanut nousta ja järjestyä vauhdilla.