Refluksi / Pantoprazol ACTAVIS 20 mg haittavaikutukset

Onko muilla kokemuksia Pantoprazol ACTAVIS 20 mg, niin että olisi tullut pahoja haittavaikutuksia? Minulla on ollut käytössä Somac 40 mg eri valmistajalta ja tuli haittavaikutuksia, mutta lievempänä. Ensin 2 vko 40 mg somac ja sitten 2 vko pantoprazol ACTAVIS 20 mg ja siitä jokatoinen pvä lääkärin ohjeen mukaan pienensin annostusta lopetukseen. Oireet tuli 20 mg niin pahaksi että olin jopa päivystyksessä pari päivää. Kenellekään lääkäreistä tai minullekaan ei tullut mieleen että oireet voisi olla lääkkeen haittavaikutuksia. Pääsin kiire lähetteellä mahalaukun tähystykseen, mutta ilman nukutusta se ei onnistunut. Lääkäri ohjeisti nostamaan takaisin 40 mg jonottaessa jatkotutkimuksiin. Oireet lieveni, mutta jatkui ja lopulta 2vko jälkeen oireet oli niin häiritseviä että päätin laskea taas käytön lopetukseen, jolloin palasin 20 mg käyttöön ja taas alkoi 3 ja varsinkin 4 päivänä todella pahat haittavaikutukset. Aiemmin luulin että nämä Oireet liittyvät sairauden oireisiin, mutta nyt kyllä yhdistän nämä nimenomaan tähän 20 mg lääkkeeseen. Aamulla mietin että en ottaisi lääkettä, mutta en uskaltanut olla ottamatta ja lääkkeen ottamisen jälkeen oireet oikein leihahti kehoon. Onneksi huomenna on mahalaukun ultraäänitutkimus, joten tapaan lääkärin ja voin sanoa etten enää suostu syömään tuota lääkettä. Nopea lopetus vaan todella pelottaa. Oireet ovat minulla pahoja : huimausta, pahoinvointia, sekavuuden tunnetta, lihasheikkoutta, lihasvelttoutta, ajatuksen hitautta, tunne että jalat pettää alta jos nousee jalkeille, ruokahaluttomuutta jne. Voin vain levätä istuma-asennossa. Tuntuu että sain lähes kaikki haittavaikutukset, joita mainitaan lääkkeen haittavaikutuksissa. Kiinnostaisi tietää onko muilla tullut oireita tästä nimenomaisesta lääkkeestä tältä valmistajalta ja onko ollut haasteita ajaa käyttöä alas?
24876
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Mulla ollut vuosia omituisia oireita ja maha aivan kuralla , eikä kohta mitään voi syödä, kun jatkuvasti huono olo. Sisätautilääkäri kielsi kaikki sokerit, eli laktoosi, ksylitoli, maltoosi yms. Nyt kuitenkin näissä närästyslääkkeissä on mannitolia, joka saattaa olla kiellettyjä sokereita.
Oon ihmetellyt, kun Somac tai vastaava ei auta juyri mitään, esim Gaviscon ja Silicea piigeeli auttavat paremmin. En tosin tiedä mitä sitten otan Somacin sijasta särkylääkkeen alle.🤔

1Äänestä

Hei, on ollut kys lääkkeestä, sekä Pantoprazole,sta myös. Sama vaikuttava aine. Selvää mielialan laskua/ masentuneisuutta, ahdistuneisuutta. Myös lopettaessa oireita. Ruokahalu kadonnut kokonaan ja paino pudonnut. Olisikohan Samarin esim ok, vaikka toimiikin eri tavalla, mietin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Onko muilla kokemuksia Pantoprazol ACTAVIS 20 mg, niin että olisi tullut pahoja haittavaikutuksia? Minulla on ollut käytössä Somac 40 mg eri valmistajalta ja tuli haittavaikutuksia, mutta lievempänä. Ensin 2 vko 40 mg somac ja sitten 2 vko pantoprazol ACTAVIS 20 mg ja siitä jokatoinen pvä lääkärin ohjeen mukaan pienensin annostusta lopetukseen. Oireet tuli 20 mg niin pahaksi että olin jopa päivystyksessä pari päivää. Kenellekään lääkäreistä tai minullekaan ei tullut mieleen että oireet voisi olla lääkkeen haittavaikutuksia. Pääsin kiire lähetteellä mahalaukun tähystykseen, mutta ilman nukutusta se ei onnistunut. Lääkäri ohjeisti nostamaan takaisin 40 mg jonottaessa jatkotutkimuksiin. Oireet lieveni, mutta jatkui ja lopulta 2vko jälkeen oireet oli niin häiritseviä että päätin laskea taas käytön lopetukseen, jolloin palasin 20 mg käyttöön ja taas alkoi 3 ja varsinkin 4 päivänä todella pahat haittavaikutukset. Aiemmin luulin että nämä Oireet liittyvät sairauden oireisiin, mutta nyt kyllä yhdistän nämä nimenomaan tähän 20 mg lääkkeeseen. Aamulla mietin että en ottaisi lääkettä, mutta en uskaltanut olla ottamatta ja lääkkeen ottamisen jälkeen oireet oikein leihahti kehoon. Onneksi huomenna on mahalaukun ultraäänitutkimus, joten tapaan lääkärin ja voin sanoa etten enää suostu syömään tuota lääkettä. Nopea lopetus vaan todella pelottaa. Oireet ovat minulla pahoja : huimausta, pahoinvointia, sekavuuden tunnetta, lihasheikkoutta, lihasvelttoutta, ajatuksen hitautta, tunne että jalat pettää alta jos nousee jalkeille, ruokahaluttomuutta jne. Voin vain levätä istuma-asennossa. Tuntuu että sain lähes kaikki haittavaikutukset, joita mainitaan lääkkeen haittavaikutuksissa. Kiinnostaisi tietää onko muilla tullut oireita tästä nimenomaisesta lääkkeestä tältä valmistajalta ja onko ollut haasteita ajaa käyttöä alas?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu