Päijät- sote lopetti tablettihoidossa olevien diabeetikoiden tarvikkeiden jakamisen.
Säästöä sekin on että rahat riittää 6 aluejohtajien palkkaan 1.2miljoonaa vuosi + aluepäälliköt + sote alueen kokouspalkkiot muutaman satatuhatta vuosi.
Näillä niitä sairaita hoidetaan Päijät- Hämeessä.
Siirsi Iitin röngtenin Nastolaan ja labra auki 3 päivää viikko mutta kun Nastolan terveyskeskus valmistuu niin Niinpä häipyy hoidot Nastolaan nyt jo sairaanhoitajat aina tarjoaa Nastolan aikoja niin hammashuoltoon kuin muihinkin sairaanhoitoon.
Eikä 20km lentäen onnistu vaan taksilla tosi halpaa hupaa vähävaraisille siis jätetään väliin ja perutaan ajat. Ei julkista liikennettä eikä autoa enää.
Minäkin tällänen turhake eläkkeellä vaikka olen oman osan tehnyt 2 millemiun lasta ja 6 lastenlasta ja 45 vuotta työelämässä ja nyt en älyä kuolla kulueränä orpolle.
Säästöä diabeteksen hoidossa
2
135
Vastaukset
- Anonyymi
Kysyn tyhmyyttäni, mitä lisätarvikkeita tablettihoitoinen diabetes vaatii?
Edellyttäkö se verensokeriliuskoja ja verensokerimittauslaitetta? Laitehan on pysyvä joten ilmeisesti kyse on liuskista? Ja neuloista?
En ole nähnyt tablettihoisella lääkityksellä olevalla henkilöllä liuskoja koskaan tai sitten henkilölle ei edes koskaan sellaisia tarjottu? Tai hän ei ole niitä vastaanottanut?
En tiedä ja tunne käytäntöjä mutta sen tiedän että insuliinhihoisessa diabeteksessa välineet, ne liuskat ja neulat saa ilmaiseksi terveyskeskuksesta. Ja niitäkin rajallisen määrän .
Mutta nämä ei ymmärtääkseni kuulu lainkaan tablettihoitoisen diabeteksen hoidon seurantaan ainakaan jatkuvaan käyttöön.
Potilas saa jos haluaa ostaa ne itse apteeksista tai jos potilaalle ne kertaalleen annetaan niin liuskojen pitäisi kestää ties kuinka pitkään koska ei kai tablettihoitoisessa diabeteksessa mitata verensokeria joka päivä eikä viikottainkaan vaan satunnaisesti silloin tällöin ehkä. Korjatkaa jos olen väärässä.
Jatkot sitten potilaan omalla kustannuksella jos hän haluaa seurata verensokereitaan.
Verikokeetkin otetaan kerran vuodessa jos hoitotasapaino on hyvä. - Anonyymi
Ei ole siis kunnollista toimivaa julkista liikennettä, busseja edes? Huonosti hoidettu, eikä ole ainoa paikkakunta.
. Pikkukunnissa jätetään ihmiset mottiin, poistetaan ja harvennetaan bussien vuorovälejä tai siirretään pysäkkejä monien kikometrien päähän minne ei ikäihmiset jaksa kävellä jos ovat monisairaita ja terveyspalveuja vaan kauemmaksi.
Kyllä - on tuttua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit435329Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT4134613Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483849KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1643170Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku142526Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212292Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182098Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1512022- 1251950
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241479