Säästöä diabeteksen hoidossa

Anonyymi-ap

Päijät- sote lopetti tablettihoidossa olevien diabeetikoiden tarvikkeiden jakamisen.
Säästöä sekin on että rahat riittää 6 aluejohtajien palkkaan 1.2miljoonaa vuosi + aluepäälliköt + sote alueen kokouspalkkiot muutaman satatuhatta vuosi.
Näillä niitä sairaita hoidetaan Päijät- Hämeessä.
Siirsi Iitin röngtenin Nastolaan ja labra auki 3 päivää viikko mutta kun Nastolan terveyskeskus valmistuu niin Niinpä häipyy hoidot Nastolaan nyt jo sairaanhoitajat aina tarjoaa Nastolan aikoja niin hammashuoltoon kuin muihinkin sairaanhoitoon.
Eikä 20km lentäen onnistu vaan taksilla tosi halpaa hupaa vähävaraisille siis jätetään väliin ja perutaan ajat. Ei julkista liikennettä eikä autoa enää.
Minäkin tällänen turhake eläkkeellä vaikka olen oman osan tehnyt 2 millemiun lasta ja 6 lastenlasta ja 45 vuotta työelämässä ja nyt en älyä kuolla kulueränä orpolle.

2

101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kysyn tyhmyyttäni, mitä lisätarvikkeita tablettihoitoinen diabetes vaatii?

      Edellyttäkö se verensokeriliuskoja ja verensokerimittauslaitetta? Laitehan on pysyvä joten ilmeisesti kyse on liuskista? Ja neuloista?
      En ole nähnyt tablettihoisella lääkityksellä olevalla henkilöllä liuskoja koskaan tai sitten henkilölle ei edes koskaan sellaisia tarjottu? Tai hän ei ole niitä vastaanottanut?

      En tiedä ja tunne käytäntöjä mutta sen tiedän että insuliinhihoisessa diabeteksessa välineet, ne liuskat ja neulat saa ilmaiseksi terveyskeskuksesta. Ja niitäkin rajallisen määrän .
      Mutta nämä ei ymmärtääkseni kuulu lainkaan tablettihoitoisen diabeteksen hoidon seurantaan ainakaan jatkuvaan käyttöön.
      Potilas saa jos haluaa ostaa ne itse apteeksista tai jos potilaalle ne kertaalleen annetaan niin liuskojen pitäisi kestää ties kuinka pitkään koska ei kai tablettihoitoisessa diabeteksessa mitata verensokeria joka päivä eikä viikottainkaan vaan satunnaisesti silloin tällöin ehkä. Korjatkaa jos olen väärässä.
      Jatkot sitten potilaan omalla kustannuksella jos hän haluaa seurata verensokereitaan.
      Verikokeetkin otetaan kerran vuodessa jos hoitotasapaino on hyvä.

    • Anonyymi

      Ei ole siis kunnollista toimivaa julkista liikennettä, busseja edes? Huonosti hoidettu, eikä ole ainoa paikkakunta.
      . Pikkukunnissa jätetään ihmiset mottiin, poistetaan ja harvennetaan bussien vuorovälejä tai siirretään pysäkkejä monien kikometrien päähän minne ei ikäihmiset jaksa kävellä jos ovat monisairaita ja terveyspalveuja vaan kauemmaksi.
      Kyllä - on tuttua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      93
      4508
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      48
      3120
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      2869
    4. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      78
      1645
    5. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      39
      1442
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      102
      1234
    7. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      15
      967
    8. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      184
      864
    9. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      20
      851
    10. Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?

      En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan
      Ikävä
      37
      828
    Aihe