Suomalaisista 62 prosenttia katsoo, että Petteri Orpon (kok.) hallitus on onnistunut tehtävissään heikosti, ilmenee Verianin toteuttamasta puoluebarometrista.
Huonon arvosanan antoi 37 prosenttia vastaajista ja melko huonon 25 prosenttia. Hyvän arvosanan antoi kahdeksan prosenttia vastaajista, 21 prosenttia piti hallituksen toimintaa melko hyvänä.
Suomalaisten enemmistö tyytymättömiä hallitukseen
14
473
Vastaukset
- Anonyymi
Melkein kuka tahansa kokoomuksen eduskuntaryhmästä olisi osaavampi pääministerinä kuin Petteri Orpo.
Tietysti se yrittäjien ja elinkeinoelämän yhdessä laatima hallitusohjelma tai paremminkin vaatimuslista, josta yrittäjät hyötyisivät taloudellisesti, ei ole todellisuuteen perustuva.- Anonyymi
Tekoäly olisi pärjännyt paremmin
- Anonyymi
Tekoäly olisi pärjännyt paremmin
- Anonyymi
Tekoäly olisi pärjännyt paremmin
- Anonyymi
Tekoäly olisi pärjännyt paremmin
- Anonyymi
Tekoäly olisi pärjännyt paremmin
- Anonyymi
Hallitus on onnistunut ottamaan velkaa. Toiset on varmaan siihen tyytyväisiä mutta kun maksun aika tulee niin juuri kukaan ei ole tyytyväinen.
- Anonyymi
tää hallitus on kuin hiekkalaatikolla leikkiviä lapsia
- Anonyymi
Tämä hallitus leikkaa rahaa köyhiltä ja velka rahalla verokevennyksiä rikkaille. aivan
aluksi ORPO ja kumppanit järjestivät 200 euroa /kk omalle tuloluokalle lisää palkkaa.
Kyllä on lapioitu rahaa rikkaille koko tämän hallitus kauden aikana. Ek on nyt ollut
tässä mukana kokoajan - Anonyymi
Ehkä kokoomuksen äänestäjät ovat tyytyväisiä. Perussuomalaisten äänestäjät ovat aiheuttaneet kärsimystä sekä itselleen että myöskin kaikille niille jotka eivät kannata kokoomusta. Vielä lähes kaksi vuotta saadaan elää epävarmuudessa ja pelossa siitä mitä leikkauksia tulee ja ketkä rikastuu entisestään?
- Anonyymi
Orpo Onneton pystyy vaan toistamaan viisaampien mielipiteitä, olemaan huolissaan, uskomaan ja luottamaan kokoomuslaiseen pienituloisten kyykytykseen .... persu-Purran pallo kintussa.
Surkein pääministeri koskaan!
Ja sellaista on jälkikin .... huh huh. - Anonyymi
Hallituksen tärkein asia on työllisyys. Tämä hallitus ei ole panostanut mihinkään muuhun kuin rikkaiden verohelpotukset velkarahalla ja 200Euroo/KK lisää palkkaa ministeri tason palkansaajille. Työllisyys on euroopan huonointa kohta. Missä viipyy työllisyyden hoito. Ei puhettakaan mistään Palestiinasta ennen kuin työllisyys on alettu edes hoitamaaan.
- Anonyymi
Suuri häpeä ja huono hallitus on ollut tämä hallitus, ovat täys nolla. Epäonnistunut susi hallitus,yäk.
- Anonyymi
Aika ISO luku, kun laskee, että vain alle 25% äänesti kokoomusta
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2042358
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo401572Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1351222Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol2881018Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe56972Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis288915- 55906
Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen20902Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S18765Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58763