Profeetta Neuman sen aikanaan ennusti ja runona lauloi, Suomi on kerjäläisten valtakunta. Täällä yksilöksi eriytyneet ovat peloissaan, siksi haluavat vahvistaa puolueellisuuttaan ja lisätä epäoikeudenmukaisuutta., siksi keräävät ja kerjäävät turvakseen. Joku poimii marjoja joku kerää kuntoa joku pyytää kalaa, ja voi että se on ihanaa kun saa koska silloin ahdistus hetkeksi helpottaa. Ideologisessa pakokauhussa ihmiset päätyvät ajattelemme vaan vaan itseään ja omaa etuaan. Pahuus johtuu pelosta.
"Kaiken viisauden alku on tosiasioiden tunnustaminen" J.K. Paaikivi
"Kaiken viisauden alku on tosiasioiden tunnustaminen" J.K. Paaikivi
Vastaukset 17
Vanhimmat
Ei kusipäät ansaitse oikeudenmukaista kohtelua., pikku kakaroitahan nämä pyrkyrit on, koko ajan pitäisi vaan saada jotakin.
Ehkä se sota tulee ihan ansaitusti.
Onneksi tyhmyys, itsekkyydestä aiheutuva subjektiivisuus estää ymmärtämästä että ahneudella on paskainen loppu, niin sama meno voi jatkua, Onnellismman tietämättömimmälle kansalle kun tieto ei lisää tuskaa.
Jos pihtaaminen, itsekkyys ja ahneus on maan tapa niin silloinhan se tuntuu normaalilta ja tavalliselta, eikä enää ymmärretä mihin se johtaa. Ihmetellään vaan miksi kaikki menee päin persettä.
Että ihminen voisi tietää mikä on oikein mikä on väärin, tai edes sen mikä on totta mikä on valhetta, ihmisen täytyisi olla objektiivinen, siis puolueeton. Tuollainen puolueellisuuden lietsominen on subjektiivisuuden siis tyhmyyden lietsontaa, ja hyvin on manipulointi toiminut suomihan on maailman onnellisin kansa, kun ei enää ymmärrys ja tieto lisää tuskaa.
Ei näiltä mielensä peräkammarissa piilottelevilta voi ymmärrystä odottaa.
Peräkammaria arvostetaan nykyään jopa eteistä enemmän.
Johtuu moninaisista väreistä, jotka johtavat suoraan peräkammariin.
Liian moninaiset värit ovat pahasta #TOO MUCH COLOURS!#
Suomalaisen yhteiskunnan romahdustila on nähtävissä ihmisten käytöksessä, Ei ne ihmiset ole rauhallisia ne on vaan kauhusta kankeana ja se vähäinen liikehdintä mitä tekevät paljastaa mielentilan, pakokauhussa ihmiset päätyy ajattelemaan vaan itseään ja omaa etuaan. Niinpä niin, jokainen huolehtikoon vaan itsestään ja omista asioistaan, pelastukoon Ken voi, suomilaiva uppoaa.
Saatavan palvojat on semmosia, koko ajan pitää pyytää, kerätä tai kerjätä jotakin, kato jos oma puolueellisuus vähenis ja puolueettomuus, objektiivinen ymmärrys lisääntyisi, niin tajuaisi että on alkeellinen olento joka elää alimmassa helvetissä.
paitsi että ei oo tainnu kirjoittaa yhtään dingon biisiä
Maaseudulla on niin köyhää että pitää saadaa pyytää, kerjätä ja kerätä kuntoa joka paikas, on senverran kova hätä ettei täällä arvosteta rauhaa.
ja suomeksi???
Suomalaisia on niin helppo hallita kun ne on hajotettu erillisiksi yksilöiksi. Suomen ongelmat ratkeaisi hyvin nopeasti jos yhdistyttäisiin ja organisoiduttaisiin, mutta ei, suomalainen haluaa olla erillinen ja itsenäinen yksilö jota kukaan ei komentele.
Vapaaksi valitsijaksi itsensä kuvitteleva äänestäjä ei vain näe valintojensa syitä, kuvittelee että suomalaisuuteen kuuluu mököttäminen ja omillaan pärjäämisen, mutta suomalaisten introverttiyden taustalla on konstruktio, se on luotu ominaisuus, suomalaiset on ohjelmoitu itsekkäiksi oman edun tavoittelijoiksi akkamaisella pelolla. Isoviha laittoi talot vihaamaan toisiaan ja pelkäämään käräyttäviä naapureitaan, isojako vielähajotti kylät erillisksi taloiksi. Siksi suomalainen on valmis maksamaan 100€ siitä ettei naapuri saisi 50€. Tai suomen valtio ottaa 100Milj takkiin joka kuukausi, ettei naapuri saa kaasuaan 50 milj .
Hätä lisääntyy ja siitä seuraa enemmän minäminää.
Kerjäläisten valtakuntaan,
pääsee Kela-goldilla vain