Kokemuksia Beely auto leasing palvelusta.
Päätin vuokrata auton Beelyltä kahden vuoden minimi ajalla ja halusin jakaa kokemukseni kaikille heidän palveluitaan harkitseville. Suosittelija koodilla: 54278601 saa kaksi ensimmäistä Beely-maksua veloituksetta!
**Valintaprosessi (4/5)**
Verkkoalusta oli yllättävän käyttäjäystävällinen. Olin tyytyväinen saatavilla olevaan ajoneuvovalikoimaan, joka vastaa erilaisiin tarpeisiin kompakteista malleista aina suurempiin katumaastureihin. Suodatusominaisuuksien ansiosta pystyy rajaamaan vaihtoehtoja esimerkiksi merkin ja hintaluokan mieltymysten perusteella.
**Hinnoittelu (5/5)**
Beelyn hinnoittelumalli on läpinäkyvä ja kilpailukykyinen. Kuukausivuokrahinnat on kohtuulliset ja piilomaksuja ei ole, kuten leasing-alalla saattaa kohdata. Kuukausi maksut alkaen 199€, mikä sisältää huollot, katsastukset ja yllättävät korjaustarpeet.
**Asiakaspalvelu (4,5/5)**
Asiakaspalvelutiimi oli reagoiva ja asiantunteva. He vastasivat nopeasti leasingprosessia koskeviin kysymyksiini ja antoivat opastusta vakuutusvaihtoehdoista. Viestintä tapahtui ensisijaisesti sähköpostitse.
**Tilaus ja toimitus (5/5)**
Itse auton tilaus oli nopea ja helppo prosessi. Tilaus allekirjoitetaan sähköisesti pankkitunnuksilla tunnistautuen. Toimitus tapahtui kahden arkipäivän kuluttua (auto toimitettiin ilmaiseksi kotipihan) ja auto oli moitteettomassa kunnossa. Se oli puhdas ja sen ominaisuudet käytiin läpi perusteellisesti.
**Käyttäjäkokemus (4,5/5)**
Leasing Beelyn kautta oli suhteellisen yksinkertaista. Heillä on tarjolla mybeely puhelinsovellus minkä kautta näkee kaikki tärkeät sopimustiedot ja sen kautta voi myös varata tulevat huollot ja katsastukset, mitkä kuuluvat myös hintaan.
**Yleinen kokemus (4,5/5)**
Lopuksi, kokemukseni Beelystä on ollut positiivinen. Läpinäkyvän hinnoittelun, ajoneuvon erinomaisen kunnon ja vankan asiakaspalvelun yhdistelmä teki auton vuokraamisesta vaivatonta. Suosittelen Beelyä kaikille, jotka etsivät huoletonta ja luotettavaa auton leasingvaihtoehtoa.
Muista tilatessa antaa suosittelijakoodi: 54278601
Koodilla saa kaksi ensimmäistä Beely maksua veloituksetta!
Kiitoksia!
Beely kokemuksia ja etukoodi
20
18130
Vastaukset
- Anonyymi
Minkälaiset renkaat sait autosi mukana? Oliko kulutuspintaa kunnolla jäljellä? Nämähän joutuu kustantamaan itse.
Entäpä auton palautus. Käykö helposti? Olen kuullut juttua että tyrkytetään lunastamaan auto.- Anonyymi
Sekä kesä- että talvirenkaissa oli hyvin kulutuspintaa vielä jäljellä. Beely ohjeisti ennen kuin auto saapui pihaan, että renkaat tulisi tarkastaa itse ennen auton käyttöönottoa. Autoilla on 14 vuorokauden palautusoikeus, mikäli ei ole ajoneuvoon tyytyväinen tai auto ei vastaa ilmoituksen kuvausta (sitä en tiedä kuinka käytännössä tapahtuu).
Auton palautuksesta en osaa sanoa vielä mitään, selviää kun se päivä koittaa.
Moi!
Minulla huono kokemus Beelystä. Aloitin palvelun 11/2024 ja olen yrittänyt purkaa kauppaa, koska autossa on ollut paljon vikoja 6kk omistukseni aikana.
Kun auto tuli pihaa niin reklamoin heti auton renkaista, joista 2 kpl kesä ja 2 kpl talvi oli huonokuntoisia. Beely ohjasi mittauttamaan renkaat Vianor Oy, joka totesi, että 4 kpl renkaita tulisi heti uusia (huonoin mittatulos 3,6mm). Tämän jälkeen Vaadin renkaiden uusimista ja kesti 1,5 vkoa saada Beelyltä vastaus. Beely oli samoilla linjoilla autoliikkeen kanssa, että renkaat ok kun ovat tieliikennekelpoiset. Kysyin asiaa kuluttaja asiamieheltä ja linjaus oli, että rahallinen korvaus tulisi saada.
Kypsyin palveluun heti kättelyssä ja halusin peruuttaa kaupan, mutta Beely sopimuksessa on 14pv (50km) raja, jonka jälkeen auto on vastaanotettu. Vasta myöhemmin toisen asiani selvityksen aikana kuluttaja asiamies mainitsi, että tuo 50 km on vastoin kuluttaja asiamiehen linjausta, joka on 100 km.
Auto on plug in-hybrid ja sen latausjärjestelmään tuli alussa ongelma kun ei suostunut lataamaan. Kysyin Beelyltä missä korjataan ja ohjasivat varaamaan ajan Vianor Oy. Selvittelyn jälkeen selvisi, että Vianor ei tee edes hybridi järjestelmien korjauksia. Sain seuraavaksi listan huoltoliikkeistä, joissa voi huoltaa ja aloin selvittämään kuka korjaa kyseistä automerkkiä. Ihmettelin Beelyn toimintaa ja vastasivat, että he eivät ole auton asiantuntijoita, mutta tarjoavat huoltopalvelut.
Auton kanssa 6 kk aikana nyt ollut jatkuvasti ongelmia. Samaa ongelmaa korjattu nyt 4 kertaa n 1kk välein ja menossa viidennen kerran korjaukseen. Auto täynnä pikkuvikoja ja huoltohistoriassa merkintöjä korjaamattomasta öljyvuodosta moottorin ja vaihdelaatikon välissä sekä huoltokirjassa aukko huoltovälissä (2v / 30 tkm). Näitä tietoja ei ollut esillä, eikä mainittu kaupantekohetkellä.
Olen yrittänyt purkaa sopimusta, mutta Beelyn mukaan he ei vastaa auton virhevastuusta (sopimuksessa lukee niin!). Väännän nyt siis autokaupan kanssa suoraan kun Beely ohjasi minut tekemään reklamaation. Asia kuluttajariitalautakunnalla käsittelyssä, mutta näissä kyllä kestää pitkään.
Jos otatte Beely auton niin välttäkää sillä ajoa, koska näitä autoja kukaan ei ilmeisesti tarkista. Ajakaa heti auto tohtorille ja vaatikaa Beelyä korjaamaan puutteet jos aiotte pitää auton sopimuskauden jälkeen. Minulla oli lähtökohtaisesti ajatuksena pitää auto itselläni, mutta en usko, että kukaan ostaisi tällaista autoa, jossa aukko huoltohistoriassa ja korjaamattomia öljyvuotoja.- Anonyymi
Mulla on renkaiden kanssa nyt sama tilanne: talvirenkaista suostuivat korvaamaan 2kpl, mutta kesärenkaiden korvauksesta kieltäytyvät. Mua ei ohjeistettu Beelyn suunnalta tarkastamaan renkaita, joten en sitä tehnyt. Luotin, että ovat turvalliset, mutta rengashotellissa huomattiin, että vaativat vaihtoa asap. Kesärenkaiden tilanne on se, että oma rengashotellini ja Vianor ei suosittele niillä ajoa vesisateella.
Beely kieltäytyy korvaamasta niitä, koska ei kuulu sopimukseen ja koska ovat yli viranomaisen alarajan. Väittävät, että renkaiden pinta on ollut 3mm luovutushetkellä, mutta heillä ei ole rengasraporttia siltä hetkeltä. Olen kuulemma itse saattanut omalla toiminnallani kuluttaa renkaat :) Olen kyllä just sellanen stereotypinen perheenäiti, joka kuluttaa kumia joka risteyksessä.
Tosiasiassahan Traficom viranomaisena suosittelee vaihtamaan renkaat kun kulutuspintaa on 4mm. Lisäksi nuo renkaat ovat alkuperäiset eli 2017. Beely väitti siitäkin, että renkaiden ikä itsessään ei ole syy vaihtaa niitä, vaikka sekä Traficom että Autoliitto suosittelevat vaihtoa 6 vuoden paikkeilla.
Saitko Beelyn korvaamaan omat renkaasi? Itselläni on nyt pyyntö Kuluttajaneuvontaan auki.
Pahimmassa tapauksessa ostan itse uudet renkaat, mutta kun leasing loppuu, niin vaihdan alle nuo paskarenkaat ja joutuvat sitten joka tapauksessa maksamaan uudet. - Anonyymi
Korjaus: Kuluttaja-asiamiehen kanssa et ole voinut puhua,
koska hän tekee virastossa aivan muita asioita. - Anonyymi00019
Vianor oy ei ole edes heidän kumppani xD valetta
- Anonyymi
Aivan täysi huijausfirma!
Kannattaa huomioida, että kun liisaa auton beelyltä, se ei tarkoita sitä, että olisi auto käytössä. Meillä se on ainakin tarkoittanut sitä, että maksetaan bussimaksujen lisäksi beelylle, lähitapiolalle+ vakuutukset samalla kun romu seisoo jo kolmannella korjaamolla. Auton moottoriongelmat alkoivat käytännössä hyvin pian sen jälkeen kun saimme auton käyttöön. Lisäksi jakopäähihna venynyt (km vain 90 000 mittarissa!??).
Trafista myös selvisi, ettei auto ollut mennyt katsastuksesta läpi kk ennen kuin saimme auton. Tästä ei mainuttu mitään kaupanteon hetkellä.
Olemme tähän autonromuun sidottuja nyt kaksi vuotta.
Renkaat myös loppu!
VAROKAA TÄTÄ FIRMAA!- Anonyymi00014
Kiitos tiedosta.
- Anonyymi00020
Äidinkielen tunnit tekisi poikaa xD
- Anonyymi
Hyviä kokemuksia mulla kahden Beely auton kanssa. Ensimmäisen vaihdoin kolmen vuoden jälkeen paremmin varusteltuun Nissaniin (vetokoukku ja sisätilan lämmitin) ja tämän jälkimmäisen lunastin itselleni. Eivät tyrkyttäneet vaan sanoivat että heille huonoin on juuri lunastus ja parempi joko palauttaa tai vaihtaa toiseen. Lunastus kävi kuitenkin mutkattomasti. Kun tästä autosta aika jättää, varmasti katselen ensimmäisenä Beelyn valikoimaa 😊
- Anonyymi
Taitaa olla itse beelyn perustaja kehumassa autoja.
Taitaa olla beelyllä samanlaista selittelyä kuin autokauppiailla.
Huvittavaa kun mainostetaan helppoudella.
Sitten ei peruspalvelu toimi.
Eivät näköjään halua kantaasiakkaita eikä uusia asiakkaita.
Käsittämätöntä räpellystä.
Ei tämmösillä hörhöillä saada yrityksiä nousuun.
- Anonyymi
Harvinaista ja harmikin, että asiakkaiden kokemukset palvelusta
menevät näin ristiin!
On tietenkin ymmärrettävää, ettei kukaan tai mikään asiakaspalvelija
harvoin voi olla myös autoasiantuntija, mutta on kuitenkin huonoa pal-
velua, että ongelmat - jos ja kun niitä esiintyy - lykätään sellaisenaan
asiakkaalle, että "tos on!"
Tuotetta nimenomaan markkinoitaneen asiakkaille niin, että vain pieni
kuukausimaksu, me hoidamme loput, tyyliin! - Anonyymi00011
Älkää sortuko. Johan sen jo talousluvut kertovat.
- Anonyymi00013
Tuo taisi tulla suoraan firman mainososastolta!
- Anonyymi00015
Minä sain auton jossa ei ollut käsikirjaa rengasavainta tunkkia eikä ollut paikkaussarjaa. Todella
- Anonyymi00016
Mun autossa oli määräaikaishuolto tekemättä ja huoltovalo paloi , kun sain sen käyttöön. Ei muuta kuin heti varaamaan huoltoaikaa. Kummatkin rengassarjat oli lähes uudet. Merkkasivat myös väärän, liian pienen, kilometrilukeman soppariin. Sen sain korjattua parilla huomautuksella. Auto on ollut nyt käytössä 11kk ja se on käynyt korjaamolla lähes 10 kertaa. Koko ajan paljastuu lisää vikoja. Ovat kyllä mukisematta maksaneet kaikki korjaukset Vianorilla ja Wetterillä, joita on ollut jo usean tuhannen euron edestä. Ei kovin kannattava sopimus Beelylle.
- Anonyymi00017
Naurettavan kallista, mutta jos rahaa on niin miksi ei.
- Anonyymi00021
Taitaa olla sama hinta, beelyttää eli vuokraa tai sitten ostaa huijareilta autokaupasta omaksi riipaksi parin sadan peltoauton viidellä tonnilla.
- Anonyymi00018
Tuo koodihan ei enää toimi joten turha sitä edes kokeilla käyttää
- Anonyymi00022
Mahtaisiko kenelläkään olla uutta koodia? Noista kun saa tosiaan koodin jakajakin sen 2kk ilmaiset maksut.
https://ukk.beely.fi/mikä-on-beelyläisten-etuohjelma
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2001546
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?58961Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140954- 85902
- 53826
Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t264738Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,10730Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä338681Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk58674Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol74666