Uskonnollinen kokemus, vahvakin sellainen , on vain mielen todellisuutta, sitä ei voi verrata reaalimaailman kokemuksiin. Se on oman pään sisäinen, ei mitään ulkopuolella olevaa. Siksi nämä kokemukset eivät ole verrattavissa toisiinsa. Ateistina elän tässä reaalimaailmassa, kirjoitan tietokoneella, istun tuolilla, siemailen kahvia, ja katselen välillä ikkunasta ulos luontoon. Minusta se on mahtavaa, sitä ei voita mikään uskonnollinen kokemus.Elämä on tässä ja nyt. Ei vasta vasta kuoleman jälkeen, koska kun olen kuollut , en ole mitään. Sen tietää jokainen uskovakin, jos päättää ryhtyä ajattelemaan. ( Tuntemattoman ajattelijan tekstiä vuosien takaa.)
uskonnolinen kokemus
16
183
Vastaukset
- Anonyymi
Uskovaisena en pysty elämään nyt. Pystyn elämään vasta sitten, kun näen ja koen kultaisen kaupungin kullitetut kadut.
- Anonyymi
uskovainen on kuin palavasti rakastunut , mutta mielikuvituskaveriin 🤣
- Anonyymi
Se mitä uskovaisuus ihan oikeasti on, se sinun pitää tulla kysymään JT.
Muut tarjoaa huuhaata! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se mitä uskovaisuus ihan oikeasti on, se sinun pitää tulla kysymään JT.
Muut tarjoaa huuhaata!Soopaa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se mitä uskovaisuus ihan oikeasti on, se sinun pitää tulla kysymään JT.
Muut tarjoaa huuhaata!uskovaisen aivan sairaan vahva tunne , ei ole sille tunteelle tarkoitettu !!!
mutta evoluutio on sen palkinnut uskovaisten piireissä 🤔 normaalit tajuaa , että on rakastunut mielikuvituskaveriin !!! mutta uskovaiset kokevat sen jumalaksi ?
Helppo on selittää uskovaisten kokemukset ja ne johtuvat heidän erilaisista aivoista !!!
- Anonyymi
Joo arjen jutuista saamme nautintomme , jotain hieman parantaa toimivampaan suuntaan niin siitä se tyydytys tulee tai ihan vain oleminen möksällä tai jossain .
- Anonyymi
Soopaa
- Anonyymi
Kyllä ateistt tietävät yllättävän paljon kaiken jopa uskonnolliset kokemukset. Kuka Atte on kokenut?
Ehkä saunatontun kanssa menee tai menninkäisen.
Siivilä päässä. Naurettavia uskomuksia. - Anonyymi
Psykiatria on hoitotiede, eikä sen tehtävänä ole luoda sellaista luokitusta, jonka perusteella valtaosa ihmiskunnasta voitaisiin lukea mielenhäiriön piiriin. Jos kokemus Jumalan, jumalten tai henkien läsnäolosta ja johdatuksesta luokiteltaisiin mielenhäiriöksi, psykiatrisen hoidon tarpeessa olevien potilaiden määrä kasvaisi usealla miljardilla. Jos kokemus häviää se voi olla häiriö.
- Anonyymi
Ateisteilla päässä heittää, eivät usko luomiseen vaikka elävät planeetalla, joka on Jumalan luoma.
KIkki todisteet viittaa siihen, koskMirää ei synny tyhjästä - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ateisteilla päässä heittää, eivät usko luomiseen vaikka elävät planeetalla, joka on Jumalan luoma.
KIkki todisteet viittaa siihen, koskMirää ei synny tyhjästäVai hihhulit väittävät asioita syntyneen tyhjästä.
- Anonyymi
Olet oikeassa. Psykiatrian tavoitteena on auttaa ihmisiä ymmärtämään ja hallitsemaan mielenterveyden häiriöitä eikä luokitella normaaleja kokemuksia häiriöiksi. Uskonnolliset ja hengelliset kokemukset ovat monille ihmisille merkittäviä ja arvokkaita, eikä niiden pitäisi automaattisesti johtaa mielenterveyden diagnoosiin.
Jos tällaiset kokemukset kuitenkin aiheuttavat merkittäviä toiminta- tai elämänlaatuongelmia, on tärkeää hakea apua ja tukea. Terveydenhuollon ammattilaiset voivat auttaa arvioimaan, onko tarvetta hoidolle ja millaiset toimenpiteet voisivat olla hyödyllisiä.
Millaisia ajatuksia tai kysymyksiä sinulla on tästä aiheesta? 🧠
- Anonyymi
Joo. Jumala on pysyvä ja vakauttava.
- Anonyymi
Jumala on hutera keksintö, joka ei eväänsä liikauta minkään takia.
- Anonyymi
eli palvoisi jotain näyttelijää tai laulajaa aivan sairaasti , sellaista on uskovaisten tunne 🤔
- Anonyymi
ja mistä tämä palvominen johtuu , se johtuu siitä että aivot koittaa ratkaista vahvan tunteen syytä ja keksivät vaikka mitä satuja ihaillusta kohteesta 🤣🤣🤣
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1008751
- 474319
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021946Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html381516- 241460
Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,341199Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia121180Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53887Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31862Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29837