Mitä järkeä on lävistyksistä?

Voisiko joku kertoa, oletko ahdasmielinen, kun en ymmärrä mitä järkeä on lävistyksistä? Nehän vain haittaavat normaaleja elintoimintoja. En ikinä palkkaisi ketään lävistyksen ottavaa, jos olisin sellaisessa työtehtävässä, joka palkkaisi ihmisiä töihin. Sama koskee puolisoa. Korvakorut ovat vielä ok, mutta lävistyksiä en tajua. Tatuoinnit voivat joskus olla kauniita, mutta itselleni en niitä halua.
31259
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

Korvikset on yleisiä etenkin naisilla. Lävistykset nekin

Äänestä
  • Minä pidän myöskin tatuointeja rumana ja jopa nekin jotka ovat nuorena ottaneet. jotkut haluavat sitten niistä eroon, mutta se vasta kalliiksi tulee ja kumminkin jää värimuunnos ihoon.

    Äänestä

  • Jos lävistää illun niin se on hyvä. Kukaan ei pääse paratiisiin.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Minä pidän myöskin tatuointeja rumana ja jopa nekin jotka ovat nuorena ottaneet. jotkut haluavat sitten niistä eroon, mutta se vasta kalliiksi tulee ja kumminkin jää värimuunnos ihoon.

    Maori kulttuurin omimista.

    Äänestä

Kravatti on turha.

Äänestä
  • Siitä saa hyvän hirttoköyden hätätilanteessa.

    Äänestä

Meikit ovat tarpeettomia ja epäterveellisiä

Äänestä

Sivun aloitus on ihan kuranttia, on outoa ja vastenmielistäkin katsottavaa kuinka runsain määrin nykyisetkin ihmisoliot on valmiita vahingoittamaan ruumistaan ja liki pitäen paikasta kuin paikasta.

Osa tuosta muoti-ilmiöstä on selvästi Afrikan viidakoiden kätköistä omittua perinnesilpomista, kuten nenärenkaat ( Afrikassa luita menneessä ajassa) ja korvien venyttäminen täysin sairaaseen malliin.

Yksi näyttää puuttuvan, Afrikan joissain osissa naiset on renkaiden avulla kasvattaneet kaulojaan mahdottomiin mittoihin, ihan vaan muka kauneus syistä.

No onhan Aasiassa kasvatettu naisille siroja lapsen jalkoja, pitämällä muottikenkiä, että joku voi kokeilla tuotakin ; ))

Äänestä
  • Olet rasisti. Korvikset ok mielestäsi, muut lävistykset huono

    Äänestä

  • Höpö, höpö, lävistuksiä on tehty jo vuosituhansia ympäri maailmaan,,,

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Höpö, höpö, lävistuksiä on tehty jo vuosituhansia ympäri maailmaan,,,

    Myös härille laitetaan nenärengas

    Äänestä

  • Eiköhän se tatuointi liene lähtenyt uudelta mantereelta. Kun Kolumpus aikanaan rantautui Dominikaanisen-tasavallan saarelle, olivat äimistelleen kauttaaltaan tatuoituja ihmisiä.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Myös härille laitetaan nenärengas

    Voi viedä kuten pässiä narussa.

    Äänestä

  • Aloitus on mielestäsi kurantti, koska et pidä lävistyksiä kauniina. Et ole vielä kuullut, että vain tyhmät kiistelee makuasioista

    Äänestä

  • Huulia venytetty lautasten avulla. Sellainen muoti ei ole vielä ehtinyt Suomeen mutta on varmaan tulossa.

    Äänestä

Vaan onhan tatuoitu henkilö puistattavan näköinen, etenkin naispuolinen. Kädet, jalat, kaula ja jopa naamakin omituisten piirrosten peitossa. Ei jaksa ymmärtää tuollaista.

Äänestä
  • Todella rumaa ja inhottavaa, en saata katsella.

    Äänestä

Lävistyksistä ja tatskoista tunnistaa vasemmistolaisen alaluokkaan kuuluvan, heidän kanssaan ei kannata olla tekemisissä. Ei siis kulu aikaa kun voi seuloa heti pois henkilöt, jotka voi jättää huomiotta.

Äänestä

Onko järkeä tehdä itselle ongelma jonkun toisen asioista ?

Äänestä
  • Asia ei ole täysin noin, koska lävistyksistä on pelkkää haittaa keholle, kuten tupakasta ja huumeista.

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Asia ei ole täysin noin, koska lävistyksistä on pelkkää haittaa keholle, kuten tupakasta ja huumeista.

    Sellaista ihmistä ei ole, joka huolehtisi täydellisesti kehostaan ja mielestään

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Sellaista ihmistä ei ole, joka huolehtisi täydellisesti kehostaan ja mielestään

    Olen varma, että yli 80% ei käytä mitään noista kolmesta.

    Äänestä

  • Anonyymi00028 kirjoitti:

    Olen varma, että yli 80% ei käytä mitään noista kolmesta.

    Oletpa tyhmä, kun et tiedä miten monella muulla tavalla voi laiminlyödä kehonsa ja mielensä täydellisen huolehtimisen.

    Äänestä

Peräkammarinpojan pitää pysyä siellä kamarissaan jos ei siedä erillaisia ihmisiä silmissään,,,

Äänestä

Ja taas. Halutaan viedä monta ihan laillisten ammattien leipä moisilla kommenteilla.

Äänestä

Tyyliseikka.... hankalia ovat myöskin solmiot ja kengännauhat, eikä kumpiakaan oikeasti tarvittaisi. Silti niitä pidetään.

Äänestä

Mutteriturpa...

Äänestä

Tykkään penisrenkaasta. Laitan siihen painon roikkumaan ja hyvin venyy. Pehmytkudos antaa periksi ja dikkiin tulee lisää pituutta. Aikas hyvältä jo nykyään näyttää ;)

Äänestä

Tulee heti mieleen narkomaanit ja mielen terveyspotilaat.
Huono itsetunto.
Rumia ovat lävistykset ja tatuoinnit.

Äänestä
  • Myös puku ja solmio kielivät heikosta itsetunnosta. Kuten muukin pyrkimys hakea sosiaalista hyväksyntää. Tutkitusti yli 80% kuuluu siihen joukkoon, riippumatta onko puku-;vai tatskatyyppi. Allev20% uskaltaa olla ja elää kuten itseä parhaiten miellyttää, tietenkin muita vahingoittamatta, mutta hakematta hyväksyntää

    Äänestä

Yhtä paljon järkeä kuin tatuoinneissa

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Voisiko joku kertoa, oletko ahdasmielinen, kun en ymmärrä mitä järkeä on lävistyksistä? Nehän vain haittaavat normaaleja elintoimintoja. En ikinä palkkaisi ketään lävistyksen ottavaa, jos olisin sellaisessa työtehtävässä, joka palkkaisi ihmisiä töihin. Sama koskee puolisoa. Korvakorut ovat vielä ok, mutta lävistyksiä en tajua. Tatuoinnit voivat joskus olla kauniita, mutta itselleni en niitä halua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu