Sitä eivät päättäjät tyhmyyksissään älynneet. Laitosta ajettiin puoliväkisin kuin käärmettä pyssyyn. Se olisi ollut Suomelle uhka ja Putinille kiristys keino.
Voi, kun muistaa ne puheet kun sitä alettiin rakentamaan. Nyt meillä on presidenttinä silloinen suhmuroija.
Ydinpommi se olisi ollut ja nappi Putinin peukalon alla.
Voi, kun muistaa ne puheet kun sitä alettiin rakentamaan. Nyt meillä on presidenttinä silloinen suhmuroija.
Ydinpommi se olisi ollut ja nappi Putinin peukalon alla.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Arkadianmäen apinatarha päätti että Rostatom , mikä tarjosi sähköä 0,05€/kWh ei saa sitä Suomen kuluttajille myydä.
Tasaisen varmaa sähköntuotantoa tuolla hinnalla moni yritys jäi kaipaamaan.
Ja sitten ihmetellään kun ei kukaan investoi Suomern, koska sähkön hinnasta on vain arvaus.
Vihreät kysyi eduskunnassa Venäjän miehitettyä Krimin, että pitäisikö Rosatom yhteistyö lopettaa. Silloinen pääministeri ja nykyinen tasavallan presidentti Stubb syytti vihreitä russofobiasta.
Hienoa, että Suomella on tällainen ulko- ja turvallisuuspoliittinen visiönääri presidenttinä, näinä vaarallisina aikoina.
Jos tuo laitos olisi valmistunut olisi Suomi katkaistu keskeltä poikki. Nyt kulkisi Venäjän hallinnoima "huoltotie" idästä länteen.
Mihin tuo perustuu? Pelkkää mutua.
Se on sitä NATOtrollin ajattelua, missä ei ole järjen häivää.
Joskus kannattaa tosiaan. Ymmärtäkää lukemaanne ja kuulemaanne. https://www.youtube.com/watch?v=aEHEw8JjD9M
Mikä kiristyskeino venäläinen ydinvoimala olisi ollut?
Meillä on ennestään kaksi venäläistä laitosta.
Miten ydinvoimalalla vousi kiristää?
Ei ole venäläisten vaan nruvosoliittolaisten rakentamia ja suunnittelemia.
Loviisan laitokse toiminee hyvin jo puoli vuosisataa, Olkiluoto 3 taas seisokissa kohta.
Tuo on hyvä korjaus.
Rosatomilla olisi ollut ainakin jonkunlainen osaomistus voimalasta ja jonkunlainen määräysvalta ja ote voimalan asioihin.
https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Fennovoima
"Fennovoimasta 66 prosenttia omisti kahdeksantoista suomalaisen yhtiön ja yhteisyrityksen omistama Voimaosakeyhtiö SF ja 34 prosenttia Rosatomin Suomeen rekisteröity tytäryhtiö RAOS Voima Oy. Loppuvuodesta 2022 Voimaosakeyhtiö SF kasvatti 20 miljoonan euron osakeannilla omistuksensa 97 prosenttiin, ja RAOS Voimalle jäi enää kolme prosenttia."
Kansallisuudesta sanotaan venäläinen, ei neuvostoliittolainen.
Arto Lauri kyllä kertoo kaiken ydinvoimasta.
Putinilla oli selvä suunnitelma. Se ei koskenut Ukrainaa vaan suomea.
Kyllä olen erimieltä. Kun laitos valmis miten kiristys olisi toiminut? Samoin kun Euroopan puhe ettei pärjätä ilman USAn tukea. Mihin tosiasioihin tämä perustuu?
Kaikki Venäjän Eurooppaan suuntautunut energian myynti oli ansa. Putin uhosi Eurooppaa "suden hännän jäätymisellä", kun Venäjä alkaisi kuristaa kaasun tarjontaa. Tarkoitus oli mm kuihduttaa Saksan teollisuutta ja kotien lämmitystä kaasupulan avulla.
Mutta kuten aina, parhaansa yrittivät, ja näin kävi.
tsiisus sentään mitä passsskaa, Saksa itse päätti jättää ostamatta venäläistä kaasua.
Näistä uutisista saattaa välittyä käsitys jostain tarkoituksellisesta toiminnasta:
https://yle.fi/a/3-12163790
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/gazprom-keskeyttaa-taas-kaasutoimitukset-saksaan-nord-stream-putken-huollon-takia/8491586
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kaasu-virtaa-jalleen-venajalta-saksaan-mutta-kuinka-paljon/8474110
https://www.is.fi/paakirjoitus/art-2000009053526.html
Näkemyksiä on tietysti monenlaisia.
Tämä ei liity Hanhikiven ydinvoimalaan.
saa olla mitä näkemyksiä tahansa, nordstream 2. oli Saksan lopputarkistusta vaille valmis helmikuussa 2022 käyttöönottoa varten. Saksa ilmoitti (usan painostuksesta) 22.02. 2022 ettei putkea oteta käyttöön.
Näin se meni, ei tarvitse spekuloida,
saksa kieltäytyi ostamasta venäläistä kaasua, piste.
"Tämä ei liity Hanhikiven ydinvoimalaan."
Se liittyy ylemmän kommentin lauseeseen:
"Kaikki Venäjän Eurooppaan suuntautunut energian myynti oli ansa."
Ennemminkin OL3 on ansa. Saksa ja Ranska rahasti hyvin.
Neukku-johtajat olivat suunnitelleet meidän perheen syrjäyttämisen EU:n johdosta ja he olivat tehneet syrjäyttämisen 20 vuotta sitten. Meidän perhe johti niin paljon eli Nordeaa ja sen yrityksiä ja sen johtamisen lakkauttamiseen meni 20 vuotta. Nyt on se johtaminen saatu loppumaan koko maailmasta ja neukku-johtajilla on uusi ongelma.
Pankkeja ja länsimaisia yrityksiä ei saanut kuitenkaan lakkauttaa, jos se olisi tarkoittanut koko ihmislajin menehtymistä siihen. Siksi se kesti 20 vuotta. Ette varmaan edes pysty kuvittelemaan, kuinka typerän kuuloista juttua se oli, kun piti jatkuvasti sanoa siitä johtamisen loppumisesta. Eihän meille kukaan viitsinyt edes kertoa syytä siihen meidän syrjäyttämiseen, koska se olisi pitänyt itse tajuta. Myöhemmin selvisi se, että olimme liian rumia johtamaan mitään ja olimme saaneet diagnoosin kehitysvammaisuudesta.
Oli myös ostettu ydinvoimalan rakentaminen Venäjältä ja se jotenkin liittyi siihen syrjäyttämisen helppouteen. Pikku vinkki neukku-johtajille olisi se, ettei kukaan länsimaissa pysty tajuamaan niitä heidän syrjäyttämisindikaatioita, koska ne tulevat Suomeen hyvin kaukaa itärajan takaa. Eli joutuu puhumaan.
Minunkin vaimo oli amerikkalainen, eivätkä neukku-johtajat edes sitä uskoneet todeksi. Länsimaita johdettiin myös EU-Suomesta koko länsimaisen kulttuurin vaikutuspiiriin ja amerikkalainen vaimo oli minusta kiinnostunut ihan vaan sen johtamisen takia. Joku neukkujen tuntema köyhä suomalainen sinkkunainen olikin Nordean pankkiirin amerikkalainen Eeva-vaimo ja tämän verran oli neukkujen Suomi-tietous ollut pielessä. Neukkujen ongelma oli esim. se, että Eeva-vaimoni oli Stockmannia johtanut ja se ei enää sopinut heidän taloushypoteesiin. Rajat kiinni lopullisesti, eikä se länsimaiden idänkauppa palaudu enää koskaan.
Nyt olisi syytä muistella niitä 2000-luvun tapahtumia ja sitä, mitä venäläiset tekivät ihan neukkuina EU-alueella. Venäjän politiikassakin odotetaan länsimaiden markkinavoimien palauttamista Venäjälle. Ne olivat siellä vain vähän aikaa, koska Eeva-vaimoani tutkittiin Pietarissa jopa 3 kk:tta apinana. Mikseivät venäläiset siitä ymmärrä? Mitä he ovat menneet tekemään.
Hanhikivi on paikkana aivan väärä, kaukana pohjoisessa ja vaatisi Suomen kantaverkkoon suurta vahvistamista.
Hanhikiven läheisyydessä on terästeollisuutta joka on suurimpia sähkönkuluttajia
Suomessa ja niitä varten Hanhikivi valittiin sijoituspaikaksi.
Hanhikivi on lähellä suuria sähkön kuluttajia, terästeollisuutta, pohjoisen puunjalostusteollisuutta ja itseasiassa lähellä valtakunnan verkkoa.
Se toimisi.
Venäläiset ydinvoimalat toimii kuin vanha junan vessa. Varmasti.
Kiina, Intia ym monet muut kyllä rakentavat, mutta ei me.
Me ei osata elää tässä maantieteellisessä sijainnissa. Ei käytetä hyödykseen sitä missä ollaan. Olkoon, että oltaisiin taloudellisesti sidoksissa, silti elettäisiin vauraasti.
Nämä suomen taloussotkutkin olisivat vain kauhukuvia.
Pikkuhiljaa oma ajatus on jotain inhan muuta kuin USAan nojautuminen. Tuo näyttää pahalta ja taas meni miljardeja. Meillähän sitä rahaa on.
Fennovoima perui voimalan tilaamisen Rosatomilta. Se oli poliittinen päätös protestina Ukrainan sodalle.
Rosatom vei vaatimuksen Fennovoimasta välimiesoikeuteen. Poliittinen päätös hankkeen peruuttamisesta ei ole oikeudessa laillinen. Fennovoima joutuu tässä maksajan rooliin. Typerä päätös tuo oli.
Voimala tuottaisi jo sähköä, jos hanketta ei olisi peruttu. Energiainvestoinnit eivät ole olleet pakotteiden alaisia.
Nyt sitten haahuillaan uutta voimalahanketta lähinnä kokoomukselaisten taholla.
Kyllä meillä on kummallisia tumpeloita päättäjien paikoilla.