Koska ei ole masennusta todettu niin serotoniinin mittaus -lähetettä on vaikea saada edes rahalla (yksityisen lähete ei kelpaa sano labra???). S. puutos aiheuttaa kuitenkin paljon muutakin harmia kuin mitä masennukseen liittyy. GetTested-sivusto markkinoi ko. mittausta mutta tuntuu vähän oudolta että luotettava sellainen olisi tarjolla netissä. Onko kommenttia?
Serotoniinin mittaus
5
211
Vastaukset
- Anonyymi
Hei, en tiedä, miten sen mittauksen kanssa. Mutta jos masennus on todettu, se ei monestikaan liity siihen serotoniinin vajaukseen. SSRI-aineita ei kannata edes kokeilla, jos et halua pilata elämääsi ja sekoittaa aivokemiaasi. Monenlaisia ikäviä vaikutuksia on luvassa. Ei kannata ikinä kokeilla. Parista päivästä per. lääkärin resepti kpl. voi tulla todella hirveitä oloja. Jos on vaikeaa ahdistusta (ihan ylitse pääsemätöntä), niin sitten voit varmaan kokeilla sitäkin, ja monenlaisia myrkkyä toki, mutta, varmuutta ei mitään ole, silloinkin pahat vaikutukset tulee yleensä ensiksi. Olen itse kokenut nämä, ja sen tähden pyrin kaikkia varoittamaan, älä koske SSRIaineisiin. ÄLÄ KOSKAAN. Elämä aukeaa kyllä, mutta älä tee sitä virhettä!!!! SSRI aineet ovat todella vaarallisia. Itse näiden vaikutuksista osittain palautuneena tahdon sanoa kovaan ääneen sen, älä käytä. Älä käytä koskaan näitä aineita, vaikka olo on ikävä. Elämäsi paranee, mutta ei ehkä koskaan, jos käytät näitä. Yksikin kapseli muuttaa aivokemiaa, älä edes kokeile näitä rakas ihminen! Avuksi on tarjolla monenlaisia asioita ja ainesosia! Älä mene tekemään virhettä!
- Anonyymi
Minähän kirjoitin että masennusta EI ole todettu eli huoli SSRI-aineista on turha.
- Anonyymi
Vaikka olisikin masennus, ei taideta Suomessa tehdä noita labroja ainakaan ns. virallisesti, kun ei kerrota missä, mutta jos virtsanäytteestä kyse, tuskin sitä Jenkkeihin asti lähetetään. Ainakin sen lähetteen tehneen yksityisen lääkärin tarkoittamaan labraan pääsee varmasti, eli jos oli yksityisen puolen, sitten yksityisen puolen labrat ja maksat vain enemmän. Mutta tuo get tested ei ole mikään lääkärin lähete, eli mitä tarkoitat nyt?
Ostat tuolta (en suosittele, kun en tunne sivustoa) palvelun, teet testin kotona (!, miten luotettava voi ollakaan, en siis mainosta tätä) ja lähetät heidän omaan laboratorioonsa, joka on toki heidän kertomansa mukaan oikein ISO-sertifioitu, tiedot saat heiltä sähköpostitse). On sitten eri asia, että kun saat tuloksen heiltä, miten sitä yksikään lääkäri vaikka Suomessa uskoo, jos siis edes siihen tarvekaan, mutta koska olen itsekin tehnyt ulkomaille lähetettäviä verikoetestejä 14 vuotta sitten, ja lääkäri täällä hoitanut niiden kautta, myös kunnallisella erikoislääkäri uskonut tuloksiin myöhemmin, ehkä tuokin taho on lähetteen kanssa jo luotettava (muttei ainakaan näin äkkiseltään lukien nettisivun mukaan; mitään tietoa ei anneta "luotettavista yhteistyöklinikoista" ilman kyselyä ulos, mutta siihen voi olla toki syykin).
Joka tapauksessa virtsasta tuon katsoo, ja se on kai luotettavampi lähde mittaukselle kuin veri, joten jos nyt kovasti itsellesi tuota tietoa tarvitset, siitä vain, mutta toivottavasti joku lääkäri on tuota kysellyt tarkoitukseen, en tiedä, mitä itse siitä tietäjänä hyödyt. Suolisto kuntoon vaikka melatoniinilla?- Anonyymi
Mm. sen että kun tietää mistä oireet johtuu edes jollain todennäköisyydellä, voi ottaa sen tosiasiana eikä pohtia asiaa enempää. Välittäjäaineita ei kannata korjata lääkkeillä, tiedän. Muilta osin on tehty se minkä voi. Mä nyt vaan oon sellainen tyyppi joka haluaa tietää ennemmin kuin olla tietämättä. Oli asialle sitten tehtävissä jotain tai ei.
- Anonyymi
Voisit tutkia myös esim. dopamiinin. Se on vahvasti osallisena mielenterveyden kannalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu1371140Rakastan sinua
Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli37957Kun viimeksi tapasit kaivattusi
Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi47849Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus73830Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva167825Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e34774- 54741
Ootko sä oikeasti sinkku?
Kun oot aina yksin tuol kylil, kyl mä susta naisen ottasin jos saisin luvan😳😘🔥42696Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!
Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy188693Mitä Raamattu opettaa samaa sukupuolta olevien avioliitosta 4.0
Edelliset kolme ketjua tuli täyteen joten jatketaan keskustelua. Raamattu opettaa johdonmukaisesti, että homoseksuaali137689