Ateismin historia!

Pelkkää paskan jauhamista!
Sen voi korjata uskomalla Raamattuun.
Palkinnoksi pelastus Paratiisiin elämään... Jeesus odottaa häneen uskovaa
17184
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Puhut asiaa!

Äänestä
  • Itseasiassa en sanonut mitään? 00:40:34
    Kuuletko usein kesken yötä ääniä. joita muut ei kuule


    ihmetellen
    Avaaja

    Äänestä

Mitenkä muuten siellä Kultaisessa Kaupungissa menetellään?
Eli kun tulee vastaan joku Pyhista,tai ehkä Jeesus,tai sitten jopa itse Jehova,niin heittäydymme välittömästi kasvoillemme?
Niin saako/kuuluuko pitää eräänlaista suojusta,ettei loukkaannu kovalle jalokivistä ja khrysopraaseista rakennetulle lattialle heittäytyessään?
Vai onko vain hyvä,jos nenästä veri vuotaa ja tulee ruhjeita?
Entä miten menetellään Arkkienkelin tai Serafin tullessa vastaan?Pitääkö heittäytyä vai riitttääkö hurraaminen ja taputtaminen?
Tällaisia kysymyksiä on tullut mieleeni,etten vain nolaisi ja loukkaisi ketään tietämättömyydessäni siellä Ikuisuudessa!

1Äänestä
  • Olet kylmää suihkua vailla

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Olet kylmää suihkua vailla

    Taidat olla itse Kultaista suihkua vailla,siellä Kultaisella Kadulla!

    Äänestä

Tässä lyhyt esitelmä ateismin historiasta.

Toki, tässä on lyhyt esitelmä ateismin historiasta:

### Ateismi ja sen historia

Ateismi on uskomusjärjestelmä, jossa jumalien tai jumalallisten olentojen olemassaolo kielletään tai asetetaan kyseenalaiseksi. Ateismia on esiintynyt eri muodoissa ja eri kulttuureissa kautta aikojen. Tässä on lyhyt katsaus ateismin historiaan:

#### Muinainen maailma

- **Antiikin Kreikka:** Jo 5. ja 4. vuosisadalla eaa. Kreikkalaiset filosofit kuten Diagoras, Kritias ja Epikuros esittivät jumalia ja uskontoja kohtaan kriittisiä näkemyksiä. Epikuros esimerkiksi pohti, että jumalat eivät sekaannu ihmisten asioihin.
- **Intia:** Intian varhaisissa filosofisissa perinteissä, kuten Carvaka-koulukunnassa, esiintyi myös ateistisia ja materialistisia näkemyksiä.

#### Keskiaika

- **Islamilainen maailma:** Keskiajalla islamilaisessa maailmassa oli filosofeja, kuten Ibn al-Rawandi ja Abu Bakr al-Razi, jotka kyseenalaistivat uskonnollisia käsityksiä ja esittivät ateistisia näkemyksiä.
- **Eurooppa:** Euroopassa keskiaika oli suurelta osin kristillisen uskon hallitsemaa aikaa, mutta harvat yksittäiset ajattelijat kyseenalaistivat uskontoa ja jumalia.

#### Uusi aika

- **Valistusaika (1600-1700-luku):** Valistusajalla Euroopassa korostettiin järkeä ja tieteellistä ajattelua. Filosofit kuten Voltaire, Denis Diderot ja Baron d'Holbach kritisoivat uskontoa ja edistivät ateistisia ajatuksia.
- **Moderni aika (1800-luku - nykyhetki):** 1800-luvulla ateismi ja uskonnottomuus yleistyivät. Filosofit kuten Karl Marx ja Friedrich Nietzsche esittivät vahvoja uskonnonvastaisia näkemyksiä. 1900-luvulla tieteelliset läpimurrot, kuten evoluutioteoria, vahvistivat ateististen näkemysten yleistymistä.

#### Nykyhetki

Nykyisin ateismi on yleinen uskomusjärjestelmä monissa maissa ja kulttuureissa. Ateistit ja uskonnottomat organisaatiot edistävät sekularismia, uskonnonvapautta ja tieteellistä ajattelua. Ateismi on edelleen keskustelun ja kiistelyn aihe, mutta sen historia osoittaa, että se on ollut osa ihmisen ajattelua jo vuosituhansien ajan.

Toivottavasti tämä lyhyt katsaus ateismin historiaan oli hyödyllinen! Haluatko tietää lisää jostakin tietystä aiheesta?

VarmaTieto
Käyttää Copilot tekoälyä.

Äänestä

"Sen voi korjata uskomalla Raamattuun.
Palkinnoksi pelastus Paratiisiin elämään... Jeesus odottaa häneen uskovaa"

Raamattu, paratiisi ja jeesus on pelkkää ihmistekoista soopaa! Vaeitkaa ja karttakaa!

Äänestä

Puheet Jeesuksesta ovat täyttä paskaa!
Teikäläisiä odottaa vain surkea loppu!

Äänestä
  • Valittiko Aatami Ja Eeva oloaan aikoinaan paratiisissa?
    Ei todellakaan

    Äänestä

  • Kuolleet uskovaiset ovat kuule kuolleet.
    Se on oikein kiva se. Sitten ei tarvitse ottaa osaa
    edes hiihtokisoihin.

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Kuolleet uskovaiset ovat kuule kuolleet.
    Se on oikein kiva se. Sitten ei tarvitse ottaa osaa
    edes hiihtokisoihin.

    Kristityillä kuolleilla on hyvät bileet siellä taivaassa. Eivät kaipaa ateisteja.

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Kristityillä kuolleilla on hyvät bileet siellä taivaassa. Eivät kaipaa ateisteja.

    Taivaassa??????
    Kristityt ovat toistaiseksi vielä haudassa, ei ole vielä ylösnousun aika!

    Äänestä

Pelkkää paskan jauhamista!
uskomalla Raamattuun.

Äänestä
  • Kenen mömmöjä napostelet?

    Äänestä

Sinun kannattaa uskoa aku ankkaan , koska olet samalla tasolla !

Äänestä

Mitä tapahtuu maailmassa kun kaikki ihmiset luopuvat omasta uskostaan ja muuttuvat ateistiksi ?
??)))(()
Also...sanotaan 10 vuoden periodilla mitä maailmassa tapahtuu ?
Jääkö ihmisillä hengellisyyden kaipuuta tai joku harrastus.
Pappi luopuu ja yhdessä kirkkoherran kanssa sovitellaan.
Paavi ilmoittaa valehdelleensa kuten ateismi väittää.
Kivenkovaa

Äänestä

Maailma ei ole muuttunut yleisesti kovinkaan paljon uskomuksia ja uskontoja koskien. Mutta suuret erot
väkimäärissä. Kristinusko ei himmene vaikka teknologia
kulkee huimaa vauhtia.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Pelkkää paskan jauhamista!
Sen voi korjata uskomalla Raamattuun.
Palkinnoksi pelastus Paratiisiin elämään... Jeesus odottaa häneen uskovaa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu