Keskussairaalassa poliklinikkamaksu vuoden alusta alkaen melkein 70 euroa.
Ei ole pitkä kun oli 35 euroa.
Jättimäinen maakuntabyrokratia ja talo täynnä kovapalkkaisia johtajia jotka tienaa 20-25 tonnia kuussa niin pakkohan hintoja on nostaa.
Poliklinikkamaksu melkein 70 euroa
26
544
Vastaukset
- Anonyymi
Katastrofin partaalla olevat pahoinvointialueet (aikaisemmin hyvinvointialueet) on pakko yrittää pelastaa jollain, ja valitettavasti sitä ei voi pelataa hyveposeerauksella, loputtomalla lainanotolla sekä hyvillä ja kivoilla ajatuksilla paremmasta huomisesta.
Teot täytyy olla konkreettisia niin ettei liian moni kärsi. Ala kärsii pahasta henkilökuntapulasta koska palkkaus on ollut huonohko ja töitä ihan helvetisti! Menepä itse navigoimaan potilaiden vaivojen viidakkoon samalla kun stressaat YT -neuvotteluista , helvetin kovasta työtahdista, potilaiden omaisten raivosta ja virheiden kaivelusta. Hoitajaa jahdataan kaikesta mahdollisesta millä sen saa kammettua työttömäksi. Tätä tekee sekä omaiset että työnantajat. Julkisuudessa on annettu selvä viesti että " te ette ole minkään arvoisia, menkää madot takaisin töihin". - Anonyymi
Etelä-Pohjanmaalla on valtakunnan matalimmat eläkkeet ja palkat. Ajat ovat sellaaset, että moni yritys joutuu lopettamaan Näyttää siis siltä, että monelta loppuu rahat. Toimeentulovaikeudet ovat nyt kasvussa.
Tässä ilmainen neuvo. Jos työttömäksi jäät, panosta liikkumiseen. Liikunta vähentää masentumisen ja lihomisen riskiä sekä ylläpitää positiivisuutta. Kun uutta työpaikkaa hakoo, tehtävään valitaan paras mahdollinen hakija. Näytä, että että olet lyönnissä! - Anonyymi
On menty siihen samaan mitä maksaa kun menee asianajajan luo, jo oven avaaminen maksaa useita kymppejä ja vastassa pukumies, kun hän avaa suunsa häviää satasia tunnissa.
- Anonyymi
Negatiivisuus sairastuttaa
- Anonyymi
Sehän on sama, kun saa poliisilta, jos/kun auton ikkunat ovat: Lumessa tai jäässä, myöskin sivulasit : D
T: kokemusta on. - Anonyymi
https://ilkkapohjalainen.fi/yleisolta/etelä-pohjanmaa-rapautuu-entä-hyvinvointialue
Sosialistien laskuopilla miten laskivat viime hallituskaudella miten soten kustannukset olisi pitänyt mennä.....vastaus tuli luvuksi että omavastuu olisi 0 € .
Näin hyvin ne laskivat, velkaa olisivat ottaneet 1000 miljardia valtiolle lisää. - Anonyymi
Liki 70 euroa, on se poijat kallista tänäpäivänä, etenkin kun tuo summa ei edes tarkoita että mitään konkreettista saat vastineeksi.
Virossa poliklinikkamaksu on sairaalasta riippumatta viisi euroa (muistaakseni)- AnonyymiUUSI
sain kutsun vastaanotolle piti viedä käyttämieni lääkkeistä lista, niinpä niin se nuori lääkäri kirjoitti minulle koneella saman listan. tutkiminen hyvin vähäistä ja lasku lähes 70 €. voi hyvä jysäys näin taitaa jäädä käynnit käymätä tuo raha on suuri eläkeläiselle ja matkat vielä päälle ollaan kauan syömätä.
- Anonyymi
Pidä ylipaino pois. Ei tule niin usein tarvetta juosta lääkärillä. Suomalaisista ilmeisesti moni ei tiedosta, että ylipaino on suurin syy sairastua. Aina syytetään perintötekijöitä, en minä vaan vanhemmat tai isovanhemmat! Juuri luin jutun siitä, että omat elintavat vaikuttavat kuitenkin vähintään 60 % siihen, miten terveenä elämässään pysyy. Lihomisen syitä Suomessa. Liikkumattomuus, kaikki sokeria ja alkoholia sisältävät juomat, höttöhiilarit, liian lyhyt uni. Esimerkki alla.
– Pitkään jatkuva runsas alkoholinkäyttö nostaa verenpainetta, lisää ylipainoa alkoholin runsaan kalorimäärän vuoksi ja voi altistaa rytmihäiriöille, esimerkiksi eteisvärinälle.- Anonyymi
Varmaan niin luki joo, - eihän solakat ihmiset tapaa sairaalaan joutua;
Ei, - sillä hehän on terveitä ja notkeita kuin vitaeproon mainoksessa.
Vai ootko muka joskus nähnyt sairaalassa alle satakiloisia potilaita :D - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Varmaan niin luki joo, - eihän solakat ihmiset tapaa sairaalaan joutua;
Ei, - sillä hehän on terveitä ja notkeita kuin vitaeproon mainoksessa.
Vai ootko muka joskus nähnyt sairaalassa alle satakiloisia potilaita :DEi varmaan ole nähnyt, kun sairaalassa ei ole tarvinnut käydä.
- Anonyymi
Olen käyny silmäpolilla melkein joka toinen kuukausi nyt parin vuoden ajan,mitään korjaustoimenpiteitä ei ole aloitettu vaan aina kuvattu vain silmä. Nyt kieltäydyn menemästä juuri tuon kalliin polimaksun vuoksi,ihan rahastusta koko touhu.
- Anonyymi
66,90eur./käynnistä. Niin, ja jos joudut keskussairaalaan pariksiviikkoa, niin laskuttavat siitä hyvästä sinua minimissään 812,20 euroa.
Tuntuu että tää julkinen terveydenhuolto alkaa pikkuhiljaa olla paremminkin julkinen sairausrahastus organisaatio.
- Anonyymi
Miljardeille olisi vissiin käyttöä, valitettavasti ne annettiin muiden maiden iloksi, kiitos Sanna vielä kerran, kiitos ihan vitusti.
- Anonyymi
Aina voi syyttää "Sannaa". Omassa itessä ei koskaan ole mitää vikaa. Se on aina joku muu...
- Anonyymi
Jollakinhan ne lähi-ja sairaanhoitajien palkankorotukset on maksettava, ei niihin olisi ollut varaa!
- Anonyymi
Ja voi helevetti veloittavat puh.soitostakin jos kysyy jotain mita ei Omakannasta saa selsille.
On mallillaan, - Anonyymi
Olin aivan kauhuissani. Mietin, että voiko Suomessa tapahtua tällaista, kun infarktin merkit olivat maallikollekin hyvin selkeät. Terveyskeskuksessakin lääkäri käski hengitellä paperipussiin.
- AnonyymiUUSI
Pitäisi olla vähintään 500 euroa, niin turhat käynnit vähenisivät!
- AnonyymiUUSI
Halvalla pääsit,Meillä liitoskuntalaisilla menee 120 ̣€ jo Taxi kyytiin.
- AnonyymiUUSI
Kelataksi on aina maksimissaan vain 25 euroa vaikka menisit Tampereelle Tayksiin
- AnonyymiUUSI
Lueppa nyt nämä Kelan maksamat Taxi kyydit.Näiten sairaiden kohdalla ei ole yksittäisistä kyydeistä kyse,näille kun tulee Kuntaliitosten aikaan vähän muitakin palvelu kyytejä.
Kelan vuosiomavastuu on 300€.Pahinta tässä on että sairaan pitää etukäteen tilata Taxi matkansa,jopa tietää milloin sairastaa.
- AnonyymiUUSI
Keskustaa on kiittäminen tästäkin. Palvelut pous maakunnista ja hinnat ylös!
- AnonyymiUUSI
En ole ostanut vuoteen diabetes verenpaine kolestroli masennuslääkkeitä.
700 euroa kuukaudessa nettona ei riitä.
Pitää maksaa asuminen laskut ruoka ym.- AnonyymiUUSI
Nuo lääkkeet SUOMESSA maksavat max parikymppiä kuukaudessa.
( diabetes, verenpaine, kolesteroli )
- AnonyymiUUSI
Suomessa ihmiset kuvittelevat että kaikki julkiset palvelut ovat ILMAISIA.
No eihän ne ole.
Demareiden takia meillä on 47,3 % TAPPOVEROTUS
eikä sekään näytä riittävän.
Miksi te äänestätte näitä idiootteja tuhlaamaan omat verorahanne ?
Miksi te äänestätte demareita jotka eivät saa mitään asiaa toimimaan yhteiskunnassa ?
Sdp- haisee ja tuhlaa kaikki rahasi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 17711228
- 545338
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html462587- 372266
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131791Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,431695Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta351347Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v371289Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s61106Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo1161021