Miksi USA ei ole estänyt Venäjän ekspansiota Ukrainassa, vaikka niin on sovittu?

Anonyymi-ap

"1994 tehtiin Budapestin sopimus. Allekirjoittajina Venäjä, Englanti, Yhdysvallat, Ukraina ja Valko-Venäjä. Sopimuksella taattiin mm. Ukrainan rajat. Putin kanssa turha sopia mistään..."

Onko Trumpin ja Putinin pokeri jotain samaa kuin liitto, jolla Saksa ja Venäjä jakoivat Euroopan?

Saako Putinin sylikoira Trump antamalla Putinille Krimin vastineeksi Grönlannin, Panaman ja Gazan sekä Ukrainan mineraalit?

Kuka pelastaa USA;n banaanivaltion asemasta, johon Trump on sitä viemässä?

7

337

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      > Allekirjoittajina Venäjä, Englanti, Yhdysvallat, Ukraina ja
      > Valko-Venäjä. Sopimuksella taattiin mm. Ukrainan rajat.

      Noista kaksi takaajaa, eli Venäjä yhdessä Valko-Venäjän avustuksella hyökkäsi Ukrainaan.

      Kaksi muuta takaajavaltiota Yhdysvallat ja Englanti katselivat sivusta, eivätkä käyneet puolustaviin sotatoimiin.

      Samanlaista "turvatakuusopimusta" Ukrainan Zelenskyi kärttää tälläkin hetkellä Yhdysvalloilta. Antaa mineraalivaransa USA:lle, kunhan saa olemattoman turvan antavan turvatakuulausekkeen paperille.

      • Anonyymi

        Tuo, etteivät nuo kaksi muuta takaaja puuttuneet noiden kahden, Venäjä ja Valko-Venäjän, härskiin sopimusrikkomukseen, on nyt johtanut 11 vuotisen Venäjän hyökkäyssotaan, jonka lopettaminen onkin osoittautunut todella vaikeaksi. Venäjä ei yksinkertaisesti hyökkäysinnossaan halua sitä lopettaa.

        Tietysti voi kysyä, mitä olisi seurannut, jos nuo kaksi maata olisi puuttunut sopimusrikkojien toimintaan. Todennäköisesti jonkin asteisia sotatoimia vähintäänkin. No kun ei puututtu, seurauksena on ollut 11 vuotta sotaa, joka uhkaa koko ajan laajentua. Jos Venäjä kokee hyötyneen sopimusrikkomuksesta ja hyökkäyssodastaan, niin on aika naiivia uskoa Venäjälle riittävän se, että tuhoaa vain Ukrainan. Mihin perustuu tällainen naiivi usko?


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      USA ja Neuvostoliitto jakoivat Euroopan toisen maailmansodan jälkeen.

      • Anonyymi

        Jako tapahtui, mutta eroaa täysin siitä miten eri puolella se tapahtui.

        Länsieurooppalaiset valitsivat itse vapaahtoisesti puolensa ja liittoutumisen asteensa. Maat säilyivät itsenäisinä toimijoina ja vapaina demokratioita.

        Itäeurooppalaiset eivät voineet valita, vaan Neuvostoliitto käytännössä miehitti ne, osa täysin ja osan siten, että muodolliset saivat pitää valtionsa. Maihin tuotiin tiukka neuvostodiktatuuri ja muutamat pyrkimykset irtautua siitä tukahdutettiin neuvostopanssareilla, esim Unkari 1956 ja Tsekkoslovakia 1968. Puola 1980-luvun alussa ei enää onnistunutkaan ihan yhtä helposti.


    • Anonyymi

      ISW:tä amerikkalainen ”ajatushautomo”, jota suomalaiset mediat usein siteeraavat (mm YLE, Iltasanomat, Helsingin Sanomat), on antanut taajaan erilaisia suosituksia Ukrainan sodan suhteen. Ehkä olisi hyvä tietää, että sitä rahoittaa USA:n aseteollisuus?
      https://youtu.be/CpTLTW_A27w?t=530

      Ukrainalaismedian rahoituksesta on puolestaa 90% on tullut USAID:lta
      https://youtu.be/CpTLTW_A27w?t=652

      Yhdysvaltalaisnuorelle, joka on syntynyt ja kasvanut Yhdysvalloissa, on ollut mieletön shokki ja järkytys mitä USAID:n taustalta nyt paljastuu?
      Tämän pimeän vyyhdin aukaisemisesta kuuluu kiitos Yhdysvaltojen hallitusten entiselle virkamiehelle Mike Penzille.
      https://youtu.be/Z_3l4JisSxQ

      • Anonyymi

        Venäjähän aloitti sotansa Ukrainaa vastaan jo keväällä 2014. En todellakaan usko, että tuolloin USA olisi rahoittanut Venäjää, jotta se kykenisi hyökkäämään Ukrainaan.

        Kun Venäjä laajensi tuota sotaa helmikuussa 2022 totaaliseksi tuhoamissodaksi tavoitteena tuhota Ukraina ja ukrainalaiset täysin, niin en kyllä usko USAn rahoittaneen sitäkään.

        Se, että hyökkäyksen kohteeksi joutunutta Ukrainaa tuetaan rahallisesti ja aseellisesti, on minusta luonnollista ja vapaan maailman velvollisuuskin. Sivistyneen maailman moraali ei kestä Ukrainan uhraamista hyökkäävän diktatuurin mielivallan alle. Ja jo omankin turvallisuuden kannalta on ehdottoman tärkeää tukea Ukrainaa ja pysäyttää Venäjä. Tukea olisi pitänyt heti alusta alkaen antaa ilman rajoituksia ja riittävästi, että Venäjää olisi kyetty estämään nuo miehitykset ja tuhot joukkomurhineen. Nyt se on paljon vaikeampaa.

        Näyttää todella pahalta Trumpin valmius Ukrainan uhraamiseen ja Putinin myötäilemisen ja heikkous Putinin edessä. Ja jopa siirtyminen Putinin puolellekin Ukrainaa vastaan. Trump ei näytä arvostavan länsimaisia demokratian arvoja eikä liittolaissuhteitaan kuten ei myöskään pienempiä itsenäisiä vapaita ja demokraattisia valtioita. Siitä ei todellakaan seuraa mitään hyvää Euroopalle eikä vapaalle maailmalle. Myös rauha on vakavasti uhattuna. Putin ja Xi hykertelemään ja kilistelevät shamppanjalasejaan, heidän tavoitteensa näkyy toteutuvan Trumpin toimesta ihan itsekseen….


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      522
      2490
    2. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      51
      2207
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      203
      2148
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1450
    5. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      49
      1323
    6. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1308
    7. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      10
      1175
    8. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1111
    9. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      89
      1087
    10. Unohdettu parannuksen kaste

      Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?
      Kaste
      693
      1035
    Aihe