Ei mene kauaa kun Zelenski 'vapautetaan" pressanvirastaan.
Vielä ei ole sekvinnyt onko seuraava presidentti mies vai nainen, sitäkään ei varmaan pitkään tarvitse odotella.
https://yle.fi/a/74-20147779?utm_source=social-media-share&utm_medium=social&utm_campaign=ylefiapp
Se on kuitenkin varmaa, että seuraava pressa on ukrainalaisten kannalta huomattavasti parempi vaihtoehto.
Vielä ei ole sekvinnyt onko seuraava presidentti mies vai nainen, sitäkään ei varmaan pitkään tarvitse odotella.
https://yle.fi/a/74-20147779?utm_source=social-media-share&utm_medium=social&utm_campaign=ylefiapp
Se on kuitenkin varmaa, että seuraava pressa on ukrainalaisten kannalta huomattavasti parempi vaihtoehto.
Vastaukset 158
Vanhimmat
zelevinski pakkaa jo reppuaan 😁
Miksi?
Trump on sanonut julkisesti että jos Putin pyytää, hän auttaa Ukrainaa.
Tuo on täysin selvää maanpetturuutta. Trump on menettänyt jo yli puolet omien kannattajiensa tuesta koska on julistanut aiemminkin ihan täysin selvästi että on Putinin puolella.
Trump on sekaisin.
Tulleja sinne ja tulleja tänne.
Vastatulleille vastataan samalla mitalla entisten tullien päälle.
Perutaan tullit
Myydään valtion rakennuksia kuten Fbi:n päämaja ym.
Ei myydäkään.
Perutaan Ukrainan aseapu. Ei kun neuvotellaan.
Putin on hyvä jätkä, mutta, os ei ala rauhaa tuleen niin pankkipakotteita venäjälle.
Erotaan Natosta. Ei erotakaan jos muut maksaa lisää.
Panaman kanava kuuluu meille ja ostettiin jo satamapaikkoja kiinalaisilta.
Grönlantikin otetaan tavalla tai toisella haltuun, vaikka se ei vielä onnistunut lippalakin ja kaljan voimalla jotka Trumpin poika lähetettiin syrjäytyneille tarjoamaan.
Sanotaan porukkaa irti että saadaan löysät pois valtion hallinnosta. Pyydetään osa porukasta takaisin kun homma ei enää toimi.
Joka päivä jotain uutta.
Ja republikaanit taputtaa ja näyttelee valkaistuja hampaitaan ihan samaan malliin kuin Putinin porukat putinin puhessa.
Vance on katsellut You Tubea jossa Putin nöyryytti omaa ministeriään julkisesti ja yritti samaa konstia elenskyihin, pieleen meni.
Trumpin KANNATUS on laskenut alle kahdessa kuukaudessa omiensa piirissäkin huimasti.
Lisäksi VASTUSTAJIEN kannatus Putinia vastaan on noussut.
Trump on menettänyt luotettavuutensa ja Yhdysvaltalaiset pitävät häntä maanpetturina.
Joo, ei varmasti tule Zelen kaltaista sotahullua uudesta presidentistä, rauha palaa 11 vuoden jälkeen ukrainaan.
eikä taida olla seuraava zekenskin kaltainen rahankerjääjäkään, mihin eurooppa nyt ne velaksi ottamansa rahat työntävät, kun aseita ei enää tarvita?
Jos Ukraina olisi saanut käydä heti sodan alettua myös hyökkäyssotaa, venäjän kansalle olisi selvinnyt todellinen tilanne.
Tarvittaiskohan niitä venäjältä takavarikoituja varoja ensin Ukrainan jälleenrakentamiseen ?
Niitähän luovutetaan jo nyt Ukrainalle.
Sitä kalliimmaksi venäjälle käy, mitä pitempään moukaroi siviilien asuinrakennuksia.
Raukkamaista touhua.
Luulekko että Ukraina ei tarvitse aseita sodan loputtua ?
Zelenskyikö hyökkäsi venäjälle ?
Putin valloitti Krimin 2014 ja kun vastarintaa ei tullut, päätti tehdä saman Ukrainan Itärajalla.
Vastarintaa ei ollut, koska kukaan ei uskonut, että Venäjä hyökkäisi Ukrainaan eli Krimille.
Kuka on sotahullu ? Putin !
Siinä mulla oikein perussuomalaisen kateuden perikuva.
Ei tiedä asian todenperäisyydestä mitään ja aivan varmasti tietää naapurinsa raha-asiat paremmin kuin omansa.
Ei ei ole rattailla kummankaan varoista, kuten ei ole Ukrainankaan.
Ukrainan VIRALLINEN vaaleilla valittu presidentti on maanpaossa Venäjällä. Tämä sotahullu koomikko, jonka baidenin tuella lännen demokraatit asettivat virkaan Tämän koomikon tie jossa on murhannut paljon Ukrainalaisia, ON NYT SEN TIENSÄ PÄÄSSÄ.
Miksi valehtelet? Ukrainan kansa valitsi Zelenskyin presidentiksi.
Ja on katunut sitä jo kolme vuotta. Länsimedia ei siitä tietenkään ole kertonut.
MV-lehtihän varmasti on kertonut.
Onko hallaaho ollut hölmöyttään ukrainafani?
Venäjän trolli haluaa Lukasenkon tapaisen nukkehallitsijan Ukrainaan.
Trumpin ja Vancen " televisioviihde ansa" Zelenskyitä kohtaan ja sen jälkeinen Eurooppalaisten poliitikkojen arvostus ja tuki elenskyitä kohtaan oli selvä.
Trump, Vance, Musk ja muut republikaani päättäjät Usassa eivät välitä Urainalaisten kärsimyksistä, vaan heille tärkein on pukukoodi.
Mielenosoitukset republikaanien toimintaa kohtaan lisääntyvät koko ajan, ennenkuin 2 kuukautta on Trumpin valinnasta kulunut.
On eri asia viettää luksuselämää turvassa rapakon takana, kuin johtaa kolme vuotta puolustussotaa isänmaansa pelastamiseksi.
Maailman sydän ja sympatia on Ukrainan puolella ja Yhdysvaltoja katsotaan jo nyt karsastaen.
Trump ei saa tyhjää kassaansa muilta mailta ryöstämällä kasvamaan, joten tällä tullihömpötyksellä kerätään kansalaisilta veroja ja syyllisiksi saadaat muut maat.
Pörssikurssit on laskeneet huimasti, joskin ovat nyt samalla tasolla kuin marraskuussa 2024.
Kohta kuullaan taas Bidenin haukkumista ja Putinin kehumista.
Ei kai kukaan kuvittele, että Usa ja muu maaima kestää Trumpin hulluutta koko vaalikauden ?
Eikö rauha kelpaa, kummallista.
Rauha tulee heti, kun Venäjä vetää joukkonsa Ukrainasta ja lopettaa brutaalin hyökkäyksensä. Sitten voidaan alkaa keskustelemaan Venäjän Ukrainalle maksamista sotakorvauksista.
Sama kuin jos raaka koulukiusaaja pieksäisi sinua säälimättömästi. Pahoinpitely ei lakkaa, jos sinä lakkaat vastustelemasta.
Hyvin sanottu, mutta eihän nuo putinin h*orat tajua
Joku voi kuvitellakin, mutta järki-ihmiset ei.
Tuo on ajastaan jälkeen jääneen hourailua enää, uudet tuulet puhaltavat nyt.
Miksi te ihmisperseet kutsutte valloittajan tahtoon ehdoitta alistumista "rauhaksi"?
Mikä hiton "rauha". Tuo tarkoittaa täydellistä antautumista. Eli Putin saa kaiken hopealautasella koska Trump antaa sen hänelle.
Trump on maanpetturi ja sinä venäläistrolli.
Kun aseet eivät pauku, silloin on rauha.
Se on rauha kun ei tule ruumiita. Maiden rajat on liikkuneet tuhansia vuosia. Miten ne rajojen muuttumiset voisi loppua tähän päivään?
Kuten esimerkiksi Venäjän pommittaminen romukasaksi ja Venäjän armeijan hävittäminen kokonaan ? Sillä tavallahan saadaan myös kätevästi rauha aikaan.
Roikkuu jo päättyneessä vallassa, seuraavaksi köydessä?
Rauha on jokaisen ukrainalaisen mielestä miljoona (1000000) kertaa parempi kuin sota.
Kätevästi siinä samalla menee Suomikin romukasaksi ja häviää kokonaan, kuten elämä koko maapalloltakin.
Se on tosi kätevää, eikö 🤪😵💫
Raskas kolme vuotta ollut Ukrainalaisilla, pelkästään Zelenskin takia.
Toivottavasti helpottaa pian, kun Zelenskiltä riisutaan valta ja sota loppuukin sitten heti sen jälkeen.
Älä usko nuijaa
nuija meitä huijaa
Eli puhuu täyttä paskaa, kun ei tiedä mistään mitään.
Putin on murhannut kymmeniä tuhansia Ukrainalaisia ja pommitus siviilejä kohtaan senkun kiihtyy.
Että se siitä rauhan neuvottelu halukkuudesta.
Yhdysvaltojen kansa valitsi Trumpin presidentiksi. Ja katuu sitä jo kahden kuukauden päästä. Kansaa kustiin ns. silmän ja pahasti.
Venäjän kansa pakotettiin valitsemaan Putin uhkailemalla ja pelottelemalla. Montakos vuotta sitä onkaan kaduttu ? Siitä ovat kertoneet maanpaossa olevat venäläiset, jotka ovat säilyneet hengissä.
Ei näytä rauha kelpaavan ryssälle kun jatkaa siviilien tappamista pommeillaan.
Trump varoittelee pankkipakotteilla Venäjää.
Ukrainalle on jo luovutettu venäjältä jäädytettyjä varoja.
Ne kaikki tulee antaa Ukrainan jälleenrakentamiseen ja sen jälkeen venäjän tulee maksaa aiheuttamansa tuhot.
Hulluun Trumppiin on turha turvata.
Tramp on maanpetturi ja seniili.
Varapresidentti on vielä hullumpi.
Sama tilanne usassa ja venäjällä.
Kun yhdestä psykopaattisesta diktaattorista päästään eroon, vielä hullumpi voi tulla tilalle.
Sekä Vance, että Musk olivat ennen Trampia vastaan.
Mikä muuttui ? Mitä on luvattu ?
Zelenskyi on virallisesti valittu presidentti.
Entinen presidentti oli Putinin varjohallitsija.
Atlantin takana se vasta koomikko on, joka myöskään ei kestänyt vaalitappiotaan, ja yritti tapattaa puhemiehen ja väkivalloin vallata Capitol kukkulan.
Jokin päässä ilmeisesti napsahti, kun tämä diktaattori ei päässytkään valtaan näillä rikollisilla toimilla.
Koko Bidenin kauden on kasvattanut sisäistä kaunaa ja raivoa kaikkia niitä kohtaan jotka uskaltavat edes yrittää olla eri mieltä kuin hän.
Alkaa tuntua siltä, että on vaarallisempi kuin Putin.
Ja lisäksi tyhmä jos luottaa Putiniin.
Ainoa katumuksen paikka on siinä että näitä täällä kirjoittelevia valehtelijoita ei ole saatu kuriin.
Venäjällä taas todenpuhujat on laitettu täydellisesti kahleisiin.
Sama on tulossa Yhdysvalloissa, jossa Trump pelottelemalla ja kiristämällä hiljentää sananvapauden.
Some alustat on jo otettu haltuun. Nyt käydään sitoutumattoman sanomalehdistön kimppuun ja kukaan ei uskalla enää omalla nimellään siellä sanoa mielipidettään.
Nimettömänä tietonsa antaneiden suojakin yritetään purkaa, eli pelottelu ja uhkailu lisääntyy hurjaa vauhtia.
Amerikasta ei tule koskaan tällä menolla suurta ja amerikkalainen unelma on unelma oligarkiksi pääsemisestä.
Vapaata amerikkaa ei enää ole ja se mikä kerran on menetetty sitä ei helposti saa takaisin !
Herätkää Yhdysvaltain kansalaiset, vielä on mahdollista pysäyttää tämä hulluus.
Yhteisvoimin puoluekannasta riippumatta.
Sano muuta ! Ei halua Tramp eikä Putin rauhaa.
Putin haluaa vaan aselevon, että pystyy varustautumaan lisää ja pakkokutsunnoilla keräämään lisää väkeä rintamalle.
Putinin huumorintajua kuvastaa se, että antoi kaatuneiden vaimoille lihamyllyn.
LIHAMYLLYN.
Skitsofreenikko kuvittelee muiden olevan väärässä ja itse oikeassa.
Hän kuvittelee olevansa ainoa järki-ihminen.
Niin puhaltaa uudet tuulet, mutta tuulen suunta voi tulla yllätyksenä.
Jos pieni valonpilkahdus pääsisi tämän kirjoittajan aivosumun läpi, niin esimerkkinä
Samanlainen rauha kun muija pitää kotona turpansa kiinni kun äijä hakkaa ja kuvittelee olevansa herra.
Mitä kauemmin kiusaamista kestää, sitä enemmän nousee viha ja vastarinta.
Nainenkin on täsmätappaja kun tarpeeksi kiusataan.
Mitä olet ymmärtänyt väärin ?
Kuka on pommittanut ketä ?
Montako vuotta meni että Ukraina voi siirtyä puolustussodasta myös hyökkäyssotaan.
Kätevästi Trumpin laariin satoi, kun Usasta saatuja aseita sai käyttää hyökkäykseen ja Trump "rauhanneuvottelijana " ja televisioviihteen diili-miehenä käänsikin Zelenskyin syylliseksi kolmannen maailmansodan aloittajaksi.
Kolmannen maailmansodan aloitaa nimenomaan Trump eikä kukaan muu !
Historiankirjoihin jää ahnein, sivistymättömin, tyhmin, sivistymättömin ja VANHIN presidentti Yhdysvaltain historiassa.
Missä ne Trumpin terveystiedot muuten viipyy ?
jessss rauha palaa eurooppaan
Natoniilot kyynelehtivät?
Putinin h*orilla ei ymmärrys riitä kovin pitkälle
Tapahtuvat muutokset vakuuttavat sinutkin tai sitten olet tyhmä.
Ei vakuuta. Vaikka trump saisi tulitauon, putin ei tule lopettamaan sotimista, kun täydellisesti alistamalla ja nöyryyttämällä sotilaallisesti. Sen tavoite ei ole siitä miksikään muuttunut, vaikka oranssista tuli jenkkien presidentti
Mikä on natoniilo ?
Mitä on kyynelehtiminen ?
Onko tämä persujen sanakirjasta. Siitä missä jätesäkillä ja vieralajilla on eri merkitys heille kuin muille ?
Putiniilo luulee että kaikki palaa ennalleen eri maiden välillä.
Voin sanoa, että ei palaa.
Tiedän oman tilani, arvaan vähän toisienkin !
Taas ovat EU johtajat huuli pyöreänä, vailla mitään mahdollisuuksia päästä vaikuttamaan ukrainan tilanteeseen.
ne ovatkin natoniilojen esimiehiä 😅
Taas venäjän trolli putiniilo latelee omia luulojaan.
Trumpetistit täysiä sekopäitä ja kremlin ohjattavissa.
naurettava natopiski räksyttää
Trumpetinsoittajan puhallusvoima taitaa loppua ennekuin vaalikausi on täynnä ja Kreml nauraa selän takana paskasta naurua.
Vanhuksethan vois pitää yhteiset hautajaiset vaikka Pohjois-Koreassa. Kun oma jalka ei enää nouse missään mielessä, niin kyllä Korean poikien jalka nousee ja kutsuvieraiden ja Korean kansan itkuvirren valitus ja ylistys on sanoinkuvaamatonta.
Trumpille ja Putinille yhteinen patsas jossa he suutelevat toisiaan
( aasialaiseen tapaan, vaikkakin Trumpilla tuntuu olevan vaikeuksia muutenkin pitää eri maiden päämiehistä näppinsä erossa )
Patsas olisi hyvä olla Pohjois-Koreassa, siellä se saisi arvoisensa kunnioituksen, eikä sitä historian saatossa hävitettäisi, niinkuin näille diktaattorien patsaille on todistetusti käynyt.
Ukrainan häviö on EU:nin tuho. Tämä on mahtavaa. Euroopan sotahullut natsit lyödään jälleen .
Mikä on tuo EU:nin?
Igor on käyttänyt jotain venäläistä kielenkääntäjää netissä.
Natoniiloa pännii nyt pikkuasiatkin 😅
Putinin h*uorat riemuitsevat jos päästäisiin osaksi venäjää mekin
Sekaisin on kuuppasi, älä laita niitä toisten syyksi.
Teidän venäläistrollien kannattaisi opetella suomenkieltä
Valitettavasti on sinun tyytyminen siihen että rauha tulee 😂
arvaa mitä? sä oot nulkunpissijä.
Ukrainan voitto on EU:n tuho rahallisesti.
EUhan on talousliitto, mitä vttua se sotaan on itsensä sotkenut?
Täyttä ymmärrystä vailla!
Rauha ei minua haittaa, mutta se vaan ei valitettavasti trumpin tyylillä tule. Putinin tavoitteet eivät ole muuttuneet, vaikka oranssista tuli jenkeille presidentti. Sota loppuisi vain, kun putinille näytetään sotilaallisesti kaapin paikka. Tehdään sotiminen kannattamattomaksi. Trumphan on tekemässä sitä putelle hyvin kannattavaksi
Se on EuroopanUnionin sota. Oletko Suomalainen ?????????
Kommentoija ei erota omaa päätään perseestään.
Vaikka kuinka peilin edessä kumartelisi.
Ja nyt on vasta perjantai ja alkuilta.
EU:nin on varmaankin yhdistelmä EU ja Putin = EU:nin.
Kirjoittajalla mennyt puurot ja vellit sekaisin, eikä erota enää kuka on kuka.
Eikä sitäkään kuka on kenekin puolella.
Euroopan unioni ei ole sodassa. EU tukee Ukrainaa, se ei ole sotimista.
Oletko laiton maassa oleskelija ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? .
Miten noloa suomenkin kannalta.
niinpä, hirvittävä natokiima oli, mutta miksi?
no tulihan se peräkammarin pojan syvin olemus julki, eli kiima. kohta se siirtyy näihin kakkapuheisiin. alapää ohjaa yläpäätä jos siinä mitään ohjattavaa on. taitaa olla sekin vähäinen yhteys poikki
Joo, Ukrainan kansainvälisten asioiden neuvottelijakin jo vaihdettu Zelestä pukumieheen 😭😭😭😭
joku alkuviikosta ennusti tällä palstalla että tulevan viikonlopun jälkeen zelenski ei ole enää presidentti. se taitaa tuoteutua?
Putinistipersujen toiveunia.
olet eksynyt metsään ja toivot että joku hakisi pois.
ei hae, natohulluudesta on itse se parannuttava.
Ukraina etsii omaa Navalnia, vapahtajaa! USA ja Venäjä antavat täyden tuen.
Muistaka aina, kolikolla on kaksi puolta!
Ceausescun kohtalo odottaa Zelenskyä. Telotuskompania on jo valmiina antamaan sydämmensä kyllyydestä takaisin....
Venäläiset on kyllä tappaneet, mutta Zelenskyi on se joka kansansaansa tapatti.
Totta
Käsittämätöntä miten Zelensky hyökkäkäsi VENÄJÄN kimppuun!
Ja hyökkäsi vielä uudestaan…
Ukraina on laitettu sotimaan Euroopan Unionin puolesta. Tämän pitäsi olla ja kaikille selvä asia.
Täällä taas Venäjän erikoisoperaatio öyhöt on äänessä…
Mutta älkää olko huolissanne, kyllä kaikki tolkun ihmiset ymmärtää mitä DIKTAATTORI PUTININ erikosoperaatiot tarkoittaa…
PS. Onko seuraava DIKTAATTORI PUTININ erikosoperaatio SUOMESSA?
Etkö vieläkään tajua, Venäjä ei hyökkää Suomeen ellei natosotahullu kokoomusjohto sitä tahallaan aiheuta.
Ei niitä hyökkäyksiä ole ennenkään historian aikana kenenkään tarvinnut tahallaan aiheuttaa.
No viimeksikin juuri sotahullu kokoomusjohto 1930-40 luvulla aiheutti sodan ja samaa sakkia on taas johdossa.
Sinä se et taida haluta muistaa kuinka Putinin käskystä Venäjän armeijan joukot koottiin kuukausia ennen hyökkäystä Ukrainan rajan taakse, ja Putin julisti että on kyse pelkästä sotaharjoituksesta, ei sodan aloituksesta.
Mutta mites kävikään, ensin hän julisti että Donetskin ja Luhanskin alueet ovat itsenäisiä valtioita ja pari päivää myöhemmin, 24,02,22 Putin käski armeijansa hyökkäämään Ukrainaan.
Ukraina pyrki vielä neljä päivää hyökkäyksen jälkeen toteuttamaan Minskin sopimusta, ennenkuin julisti että Ukrainassa on venäjän sotajoukot, jotka eivät suinkaan olleet turvaamassa rauhaa, vaan tappamassa ihmisiä, ja että sitä vastaan aloitetaan sotatoimet.
Puoli vuotta myöhemmin, Putin osoitti valehdelleensa jälleen, ja julisti että vaaleissa jossa aseella oli uhattu äänestäjiä äänestämään oikein, on "kansa päättänyt" että Luhanskin ja Donetskin kansantasavallat liitetty Venäjään.
Eli Putin petti jopa omat separatistitkin ja vuosi myöhemmin pisti separatistien Putinin kannattaja Igor Girkinin vielä vankilaankin!
Ja siinä taas Venäläistrollilta epätoivoinen yritys alkaa höpisemään toisesta maailmansodasta. Älkää haksahtako vastaamaan tuon pellen yritykseen sitoa teitä pois keskustelusta jotta he saavat levittää parin lauseen viestejä palstat täyteen!
Herätkää jo natoniilot realismiin, suomen johtokin joutuu heräämään, ukrainaan ja eurooppaan tulee rauha ja pressa ukrainassa vaihtuu.
Kaiketi kyllä kova pala teille, kun päänne ovat juuttuneet sitkeästi sotamoodiin...
Älä sinä venäläistrolli selittele yhtään mitään, kun kukaan ei sinua usko kuitenkaan.
Propagandauskovainen. Kietoudutko natolippuun yöksi?
Suomen johto joutuu kokoustamaan eu:ssa, omaa mielipidettä ei ole mistään, hehe.
Teiltä venäläistrolleilta näyttää tosiaan loppuneen argumentit.
Kun sota syttyy, sinut kiedotaan punalippuun ja potkaistaan pari metriä syvään kuoppaan, eikä nimeäsi kirjoiteta mihinkään.
Neuvostoliitto (Natsisaksan liittolaisena) sen aiheutti.
Muistan kuin eilisen.
Joukot koottiin siksi, että Zelenski ei kahdesta joulukuun 2021 ja tammikuun 2022 Putinin varoituksesta huolimatta lopettanut itäUkrainalaisten venäjänkielisten terrorisoimista ja tappamista.
Putin uhkasi hyökkäyksellä, Zelenski ei Bidenin neuvojen takia lopettanut...ja Putinin hyökkäys tuli sitten olympialaisten jälkeen 24.2.2022.
Eli minä muistan oikein hyvin, ehkä sinäkin muistat, mutta asennevammasi takia väität muuta.
Ei kuule lopu, älä pelkää.
Natoniilot sen sijaan ovat tyhjän päällä, kun sota ja nato vedetään jalkojen alta.
Suomi veljeili Hitlerin kanssa ja uhosi Neuvostoliitolle, siitä sota alkoi.
Ja.. samma på svenskkaa; on repeat?
Porosenko tai Timosenko, kumpi on parempi suomen kannalta?
Ei ollut noilla kummallakaan mitään vaikutusta suomeen aiemmin.
Siksi on ihmeteltävä, miksi Zelenskillä oli niin suuri vaikutus että meidän piti sinne lähettää 2,4 miljardia euroa, joilla olisi ollut kipeästi käyttöä suomessakin?
Putin sen ”vaikutuksen” teki, eikä Zele.
Sulle ei vieläkään ole valjennut sodan alku ja kulku.
Paremmin kuin sulle.
Kerroppa omin sanoin
Ukrainaöyhöt ovat kummallisen hiljaisia, miksi kiinnostus lakkasi kuin seinään?
ovat kuin maansa myyneet...
Eivät uskoneet Sanaan..
..vaan Sana toteutuu.
Koska Sana on Sana, eikä sana.
Eiks Se Tukholman Profetia, asiayhteydet, ihan suoraankin, jopa Sano?
Karma rankaisee venäjää 👹. Rikoksista ihmiskuntaa kohtaan
Ootko joku buddhalainen vai hindu?
Kyllä Venäjä lopulta rangaistuksen saa, mutta sitä ennen se ehtii aloittaa kolmannen maailmansodan.
USAn myötävaikutuksella.
Olipa kerran kaksi suurvaltaa...
Mee pommisuojaan sänkysi alle, kuumaa rautaa on ilmassa just heti kohta...
Kuumaa rautaa on ilmassa pikemmin, kuin arvaatkaan…
Luulotauti on korvien välissä, labratutkimukset eivät sitä paljasta. Se paljastuu kun menet näppikselle ja avaat suusi...
Vaalit Ukrainaan alkukesästä ja valitaan uusi presidentti. Vaalit olisi pitänyt järjestää jo aiemmin, mutta ei ole järjestetty. Zelenski on jo yliajalla.
hyvä, tuskin ukrainalaiset mitään sodan jatkajaa valitsevat 🤮
Niin ja tuskin Zelenski asettuu edes ehdolle.
Ukrainan perustuslain mukaan vaaleja ei voi sota-aikana toimeen panna.
ei ole mitään asiaa asettua ehdolle klovnilla.
Niin, hänhän on jo amerikan presidentti.
Tämä klovni järjestää rauhan, ukrainan klovni roikkuu vallassaan ja itkee EUlta miljardeja toisensaperään sotimiseen.
Ei pidä paikkaansa tuo.
Ei niitä järjestetä ennenkuin sota saadaan loppumaan.
Johan siitä oli juttua ettei opposition ehdokkaita kiinnosta päästä historiankirjoihin presidenttinä milloin ukraina lakkasi olemasta.
Toisekseen oppositioehdokkaat pelkäävät vaaleja sillä zelellä on tällähetkellä isoin kannatus.
Kummasti pääsi elokuvan sivuroolissa esiintynyt ja yksinkertaisen sarjan "puheenjohtaja" jonlla oli vain yksi repliikki "saat potkut" ihan jenkkien presidentiksi.
Sita voi loppua piankin, jos ei lopu, vaalit järjestetään silti ulkopuolisten voimin.
"Zelenski on jo yliajalla".
Niinhän olivat tosin.. Ceausescutikin.
Aikansa.
Mutta sittemmin valtionterrorismit ynnä muut turhaketyranniat päättyivät.
Kuin valliseinää, vasten.
Jotta trump ei menetä kasvojaan täysin epäonnistuneena "rauhanneuvottelijana", pitäisi puikkoihin saada äkkiä venäjämielinen nukke, joka tahtookin hyvin pian liittyä venäjään.
Häikäilemätön ukko kyseessä, keinoja ei kaihdeta, että saa oman agendansa ajettua läpi. Alkaa olla riski aseistaa ukrainaa, kun nekin aseet on kohta ryssän hallussa
Ei sellaista tarvita, riittää että haluaa rauhanneuvottelut käyntiin.
Eihän tuolla oranssilla idiootilla ole todellisuudessa mitään kykyjä neuvotella. Vain uhrin uhkailu ja kiristys löytyy työkalupakista. Niillä eväillä ei rauhanpalkintoa heru 😂 ja koska kykyjä ei löydy, on hänen annettava venäjälle kaikki, mitä se vaatii, koska nehän ei muutoin trumpin pillin mukaan tule lopulta tanssimaan.
ARvioisin, että kykenee lahjontaakin. Eiks ne jokaiselle rahamiehelle AINA itseään tyrkyttävät Playbunny-blondibimbot vetänyt oranssia oikeuteen, just seksinostosta, yms raiskauksista tms.
Vaikea ennustaa, että kumpi vapautetaan tehtävästään aiemmin Putin vai Zelenskyi.
Toivottavasti trump ja putin lähtevät samalla oven aukaisulla
Zelenski on ainoa joka lähtee.
Erittäin. Ellei usko Tukholman Profetian Sanaa.
Jos taas uskoo, tietää - eikä tarvitse olettaa, tai kuvitella omiansa.
https://youtu.be/M_OH80MbsVw?feature=shared
EU-Suomen tilanne oli se, että Nordean rahoituspuolta Olli viitsi hoitaa viimeisenä mutta hänkin päätti lopettaa. Sen jälkeen Mika vielä sai rahaa, mutta ne kaikki olivat menneet Ruotsiin. Ruotsissa oli vain päätetty, että Nordeassa on vain ruotsalaisomistaja ja Nordea oli vain rahojen siirtämiseksi Ruotsin Nordeaan eli toiselle pankkitilille.
Kun kaikki suomalaiset oli todettu täysin anonyymeiksi jääneiksi muukalaisiksi ja siitä huolimatta pitää lähteä Turkuun rahaa pyytämään muukalaisilta. On siitä sanottu, jos ei edes tunne mistään niin on turha pyytää rahaa. Nordean rahoituspuolelle pääsemiseenkin tarvitaan vähän edes jonkinlaisia suhteita ja tuntemista edes jostain.
Zelen talousteorian mukaan rahaa kuuluu vaan saada vain Medeltä. Ei enää Turkuun tulla sellaisia pyytämään. Meden hommia nykyään ovat myös ne Häggvistin vaatimat selitykset.
tuollaistako "uutis"skeidaa youtubessa on 🤣🤣🤣
no eihän se mikään uutistoimisto olekaan vaan tekoälypaskaa tuottava luukku.
Veikkaan, että tuleva presidentti on sukupuoleltaan Muu, koska hänestä olisi iloa kummallekin sopimuksen osapuolelle sekä naistenmiehenä kunnostautuneelle Trumpille että miesten ja poikien raiskauksiin syyllistyneiden Venäjän joukkojen johtajalle Putinille ja miksei hänen partnerilleen Medvedeville.
lapsellista persuilua
Ei sodan voittajat joudu Haagiin, häviäjien presidentit kyllä kun kansa haastaa.
Putin on luvannut olla myöskin ukrainan venäjän maakunta ukrainan presitenttinä,kunhan natztit zelen kanssa on mullissa .😂trumpille kyllä sekin käy👍
Olisihan se metkaa jos joskus edes saataisiin Ukrainaan aselepo. Miksi Venäjä ei lopeta ampumista, pommittamista, ostamasta sotatarvikkeita ja sotilaita Pohjois-Koreasta ja edistä aselevon aikaansaamista?
Aselevosta täytyy sopia, niinkuin sodan lopettamisestakin. Neuvottelemalla.
Omat suunnitelmani osat rauhaan:
-Zele ulos ja hyviä neutraaleita ulkomaansuhteita vaaliva ukko tilalle (siis mies joka toimii järjellä eikä tunteilla kuten naiset), laaja korruptioselvitys ja myös EU:n maksamien avustuksien takaisinmaksu vastaavalla mineraalisopimuksella kuin USA:lle
-Venäjälle Krim ja valtaamansa itäosat
-USA:lle mineraalisopimus joka toimii riittävänä turvatakuuna
-Ukrainaa ei Natoon eikä EU:hun, hirvittävät kulut olisi muille maille
-EU:lle myös uusi pomo täti-Ursulan tilalle, toki mieluiten koko EU romuksi, EU:n lopetettava rinnalla oman linjansa hysteerinen lietsominen Ukrainan lisä-aseavusta ja ne varat Euroopan omaksi hyväksi
Joo, eeuun pitää muuttua paljon että siitä hyvä saataisiin, natokiimaiset puhuvat päät sivuun ja rauhanihmisiä tilalle.
1. Tulee tapahtumaan, koska ukr:sta tulee (sen itsenäisyyden prismast valit.) ven.
2. Ottaa kokonaan, huom. ukrainalaisten itsensä ehdoton-antautuminen- PAKOTTAMANA
putte ottakoot kokemuksena. Jos ylpistyy kovin tuosta, on se Suomen etu. Koska jos aripuhelinen on ylipäällikkönä, pystyy pelaamaan putinina jämerimillä strategisilla eduilla, ja Tukholman Profetiassa Suomi pärjää, yksykköses, +180m neo-neuvostoliittoa, vastaan. Ihmeillä ja rajattomalla nöyryydellä.
3. USA ei saa tuolta muuta kuin mitä neo-putleristanilaiset itse päättää
4. Ei liity, ole huoleti.
5. EU valit. tai onneksi, kumminpäin vaan, pirstaloituu. Olisi ollut todella kova sana, ilman WEFtalmudin EUrostoliitto diCktatuurei. Ehkä jopa kovin, altruistisena.. jopa Pyhittyvänä..
Mutta mitäs sitten
Seuraava presidentti on maanpaosta Moskovasta riemusaatossa palaava Janukovitsh, joka pian paluunsa jälkeen suoritetun kansanäänestyksen tuloksen perusteella anoo jäsenyyttä Venäjän federaation kansojen perheestä.
Trump on Putinin ohella ensimmäisten onnittelijoiden joukossa.
Tämä olisi toivottavaa. Euroopan Unioni on itse tuhonsa aiheuttanut.. Vai aikooko Suomi kokomustien johdolla käyttää ranskan ydinaseita. EU-Natsit on nyt hyvin epätoivoisessa tilanteessa. Pitäisikö orpon ja kumppaneiden harkita kiikkuun menoa. Säästyisi näin monien Suomalaisten henki ja terveys.
Ukraina-nimisessä takapajulassa täytyy ulkovaltojen järjestää vaalit, kun he itse eivät siihen kykene.
Vallassaroikkuja-zelenskiä ei saada muuten sivuun ja maata hyväksi ihmisten normaaliin elämiseen.
saadaanko WEFstupido?
Jopa "pirihuorana" tunnettu sivari-sannakin olisi persedinttiä PALJON ylikorpraalia viisaampi.
Toistan. PALJON.
Demokratiassa presidentit vaihtuu. Diktatuurissa ei.
Suomessa "demokratiana" toimii kokoomusmedia, joka omia ehdokkaitaan pitää esillä ja hypettää niin räikeästi, että pahaa tekee.
Ja hölmöt uskoo...
WEF-punikkeja. Kommunismia.
Mitä vittua sitten.
Oikeastikin; kansa kannattaa Suomen WEF-jonestownitusta.
Kuka meistä on tarpeeksi viisas.. Suomen kansan tahtotilaa edes alkaa eheyttämään..
Menkööt aivan vapaasti menojansa, jos/kun krt WEFkulttia tahtoivat palvoa - Kristinuskon arvostamisen, tilalla
MITÄ.
SITTEN
Yhdysvaltojen vallanvaihtoa valmistellaan jo.
Trump on kaikkien kanssa riidoissa järjettömillä uhkailuillaan.
Uusin tuloskas on Iran jota Trump uhkailee sotatoimilla jos Iran ei tee ydinasesopimusta Usan kanssa.
Natoko ne sotatoimet tekisi. Tämä Nato, josta Trump haluaa eroon ?
Mihin zelen saamat miljardit sitten joutunee jos sota loppuis,jälleenrakentamiseenko