Trump vaatii Ukrainalaispakolaisten karkottamista

Trumpin hallinto suunnittelee Ukrainalaisten sotapakolaisten oleskelulupien perumista. Karkotukset alkaisivat huhtikuussa. Sitä, mihin venäjän hyökkäyssotaa paenneet 240 000 pakolaista karkotetaan, ei Trumpin hallinto ole miettinyt.
Aiemmin tänään selvisi, että Trump on neuvotellut salaa Ukrainan venäjämielisen opposition kanssa Ukrainan tulevaisuudesta. Ilmeisesti Trump etsii tahoja, jotka olisivat valmiit Ukrainan sisällä puukottamaan Zelenskyä selkään?
-Eikö tämä on juuri sitä politiikkaa jota Perussuomalaiset kannattavat?
6156
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kansallismielinen (etnonationalistinen) ja konservatiivinen äärioikeistolaisuus toimii tehokkaimmin jumalankin yläpuolelle asetetun johtajan (fuhrerin) käskyvallassa. Trump on itsekin sanonut, että hän voisi ampua kadulla vastaantulijan joutumatta siitä vastuuseen ja menettämättä kannatustaan. Hurmoshenkisyys johtaa usein täydelliseen kritiikittömyyteen. Kun katseli Trumpin puheen saamaa vastaanotto republikaanien piirissä, tähän suuntaan ollaan kovaa vauhtia menossa.

Trump tuntee inhoa ukrainalaisia kohtaan aivan samalla mitalla kuin putlerkin. Hänkin näkee ukrainalaiset epälojaaleina johtajalleen eli putlerille. Sellaiseen ei kannata kannustaa.

Äänestä
  • Trump ja Putin ovat päättäneet uusjakaa maailman sulle-mulle politiikallaan. Diili tarjoaa Putinille mm. Ukrainan ja Trumpille mm. Grönlannin ja Kanadan, näin niin kuin alkupaloiksi. Suomen vuoro tulee kyllä, älkää persut hätäilkö.

    Äänestä

  • Kristillinen menestysteologia huoraa kristillisillä arvoilla. Liikkeen perusajatuksena on ajallisen ja taloudellisen menestyksen korostaminen. Lisäksi korostetaan uskovan auktoriteettia, jolla ihminen voi toimia samalla voimalla kuin Jeesus. Hän voi tehdä merkittäviä ihmeitä. Siinä ihmisestä tulee Jumalan veroinen ja joskus jopa jumala. Hän käyttää suvereenisti Pyhää Henkeä, joka palvelee ihmistä, kunhan julistaja vain osaa oikeat metodit, liikkeet ja hokemat.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Kristillinen menestysteologia huoraa kristillisillä arvoilla. Liikkeen perusajatuksena on ajallisen ja taloudellisen menestyksen korostaminen. Lisäksi korostetaan uskovan auktoriteettia, jolla ihminen voi toimia samalla voimalla kuin Jeesus. Hän voi tehdä merkittäviä ihmeitä. Siinä ihmisestä tulee Jumalan veroinen ja joskus jopa jumala. Hän käyttää suvereenisti Pyhää Henkeä, joka palvelee ihmistä, kunhan julistaja vain osaa oikeat metodit, liikkeet ja hokemat.

    Menestysteologia on siis vakavalla tavalla ristiriidassa Raamatun kanssa. Se halventaa Jeesusta, sovitusta ja Jumalaa. Se pitää kiinni ihmisen ylpeydestä ja ahneudesta. Se on liittoutunut saatanan kanssa ja haluaa kaiken vallan itselleen. Tämän liikkeen kanssa ei tule tehdä minkäänlaista yhteistyötä, vaikka sen edustajat pyrkivät yhteyteen muiden kristittyjen kanssa. Usein he myös houkuttelevat uskovia pois seurakunnista omaan yhteyteensä ja oppiinsa.

    Menestysteologia tarjoilee väärää Jeesusta ja vääriä lupauksia kristinuskon nimissä. Ensin ihminen innostuu siihen, mutta lopulta pettyy syvästi, koska se luvattu ei toteutunutkaan. Pahinta on silloin se, jos ihminen syyttää pettymyksestä Jumalaa, Jeesusta ja kristinuskoa, vaikka syyllinen onkin valheellinen opetus ja sen opettajat.

    Äänestä

Ihan oikein. Takaisin kotimaahansa sitä rakentamaan.
Meilläkin niitä on n. 80donaa. Siksi työttömyys-ja sosiaalikulumme ovat tapissa.
Ukraina tarvitsee työvoimaa.
Hus hus sinne vaan.

Äänestä
  • Trump häätää Ukarainalaispakolaiset Putinin tapettaviksi. Ihan persujen ihailemaa meininkiä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Trumpin hallinto suunnittelee Ukrainalaisten sotapakolaisten oleskelulupien perumista. Karkotukset alkaisivat huhtikuussa. Sitä, mihin venäjän hyökkäyssotaa paenneet 240 000 pakolaista karkotetaan, ei Trumpin hallinto ole miettinyt.
Aiemmin tänään selvisi, että Trump on neuvotellut salaa Ukrainan venäjämielisen opposition kanssa Ukrainan tulevaisuudesta. Ilmeisesti Trump etsii tahoja, jotka olisivat valmiit Ukrainan sisällä puukottamaan Zelenskyä selkään?
-Eikö tämä on juuri sitä politiikkaa jota Perussuomalaiset kannattavat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu