On näitä ollut pöhkömpiäkin, miksei siis tälläinenkin.
Kuinka moni siis on todellisuudessa itsensäpaljastelijan nähnyt ja kuinka näihin suhtauduitte? Tässä täällä aiemmissa ketjuissa puhututtaneen dokumentin mukaan tämä on kuitenkin yleisin seksuaalirikos. Kuinka yleistä tämä sitten lienee?
Oma vastaus: Kaksi kertaa. Kerran keskellä kaupunkia ja toisen kerran nuorempana rauhallisella seudulla pyöräretkeltä tultuani (en ollut nytkään yksin). Tilanteet lähinnä huvittivat ja toisessa tapauksessa mies itse otti pari perääntymisaskelta ja sopersi ettei hän mitään pahaa tarkoittanut. No mehän talutimmekin pyöriämme kohti miestä ja vain naureskelimme - tämä oli kai reaktio, jota mies ei ollut kaivannut.
Kuinka moni siis on todellisuudessa itsensäpaljastelijan nähnyt ja kuinka näihin suhtauduitte? Tässä täällä aiemmissa ketjuissa puhututtaneen dokumentin mukaan tämä on kuitenkin yleisin seksuaalirikos. Kuinka yleistä tämä sitten lienee?
Oma vastaus: Kaksi kertaa. Kerran keskellä kaupunkia ja toisen kerran nuorempana rauhallisella seudulla pyöräretkeltä tultuani (en ollut nytkään yksin). Tilanteet lähinnä huvittivat ja toisessa tapauksessa mies itse otti pari perääntymisaskelta ja sopersi ettei hän mitään pahaa tarkoittanut. No mehän talutimmekin pyöriämme kohti miestä ja vain naureskelimme - tämä oli kai reaktio, jota mies ei ollut kaivannut.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Nyt siis tarkoitan todellakin näillä itsensäpaljastelijoilla näitä sukuelintensä esittelijöitä. En mitään minihameessa kulkevia naisia tai ilman paitaa pihallaan, tai muuallakin liikuskelevia miehiä.
..ts. ko. nurmialueen aidalla istui eräänä kesälauantai-iltana alaston mies, joka runkkasi estotta..
tavannut yhden itsensäpaljastelijan,siitä on nyt muutama vuosi aikaa.. Olin silloin koiran kanssa lenkillä metässä ja yhtäkkiä tuli joku mies vastaa ja repäs takkinsa auki,silloin säikähdin todella paljon ja yritin repiä koiraa lähelleni koska se vihasi miehiä ja yritti päästä tämän tyypin kimppuun,ei se tyyppi siinä kauaa ollu ku koira vaa haukku,lähti lopulta juoksee sinne mistä tuliki,ja jälkeenpäin ajattelin että se oli aika huvittava tilanne ja kaikenlaisia tyyppejä sitä tuolla ulkona liikkuu.. en kyl menny metsää vähän aikaa..
En ole montakaan kertaa käynyt aurinkorannoilla, mutta jossain oli näköjään tapana että naiset olivat rannalla yläosattomissa uimapuvuissa. Paikalliset herrasmiehet sitten kulkivat tarkastelemassa näkymiä. Heitä kiinnosti parikymppiset tyttölapset jotka mieluusti keskustelivat tuntemattomien kanssa. Myös vanhemmat rouvashenkilöt tunsivat velvollisuudekseen riisua uimapukunsa yläosan ja paljastaa runsaat sulonsa. Siinä he sitten rötköttivät, nuoret ja vanhemmat, oudosti vääntyneissä asennoissa ottaen aurinkoa ja nauttien ties mistä. Minusta tilanteeseen liittyi naurettavia piirteitä, vaikka olivathan ne parikymppiset nättejä.
Olen aina ihmetellyt naisten taipumusta naureskeluun vakavissa tilanteissa. Kummaa se tässä on oikeastaan kolmesta syystä:
- Paljastelijoissa ei ole mitään hauskaa.
- Paljastelija voi raivostua naurusta. (En tosin tunne tautia sen tarkemmin, eli en mene vannomaan)
- (Tässä tapauksessa) Mies ei tarkoittanut mitään pahaa ;)
Itse pidän ilmeetöntä ja eleetöntä suhtautumista parhaana. Vaikka jotain tapahtuisikin (ja tietenkin mies on juridisesti syyllinen tekosiinsa) pitää ymmärtää, että provosointi ei ainakaan vähennä riskiä jonkin pahan asian tapahtumiselle.
Kerroin vain tapauksen ja miten silloin siihen suhtauduin. Mitä se mies olisi voinut tehdä? Pieni se mies oli. En varmastikaan olisi reagoinut samoin, jos olisin tuntenut oloni vähäänkään uhatuksi, kuten sanoin, en ollut yksin.
Siis eikö saakaan huutaa miehelle kovaan ääneen, että "voi kun pieni!" :D
Mutta miksi tehdä niin? Eikö moisen yläpuolelle voi asettua? Osoittaa, että ajattelee asioita pidemmälle, kuin ko. itsensäpaljastaja.
Olisi käynyt sääliksi.
Noin ystävättäreni preppasi minua toteamaan paljastelijalle, kun kerroin rantapuskasta esiin kahahtaneesta vilauttajasta. Sitten piti tuijottaa välinpitämättömänä kohdetta hetken. Valmentauduin ja rohkeasti samalle polulle. Ei mittää enää. Aikaa jo parikymmentä vuotta. Vieläkin muistan suurin piirtein sen pusikon paikan. Muita vastaavia reppanoita ei ole osunut kohdalle. Hätkähdin sitä äkillistä ilmestystä, oli niin höhlää, sairaan oloista. En kyllä kuljeskele yksin vieraissa puistoissa, kotinurkilla kylläkin.
Minä ainakin haluan ajatella juuri sitä pituutta, mitä se on. :)
No älä, Aatos, suutu!
"Mutta miksi tehdä niin? Eikö moisen yläpuolelle voi asettua? Osoittaa, että ajattelee asioita pidemmälle, kuin ko. itsensäpaljastaja."
Itse olen aina inhonnut tuota "asetu sinä yläpuolelle" asennetta, sillä sitä käytetään usein juuri perustelemaan sitä, että ole sinä se kynnysmatto ja niele kaikki sona mitä niskaasi kaadetaan. Minulla ei ainakaan henkilökohtaisesti ole mitään tarvetta "asettua yläpuolelle" tai ymmärtää ja sääliä jotakuta, joka tulee väkisin tyrkyttämään tavaraansa minulle. Teoriatasolla voin toki analyyttisesti pohtia, että mistähän tällainen johtuu ja miten siitä voisi parantua, mutta käytännön tilanteissa mielestäni jokaisella on oikeus vastata niin fyysisiin kuin henkisiin hyökkäyksiin juuri niin voimakkaasti kuin miltä itsestä tuntuu. Toisaalta uskon, että itsensäpaljastustilanteissa naisen oman hyvinvoinnin kannalta suuttuminen ja sen näyttäminen on pidemmän päälle terveempi ja parempi vaihtoehto kuin vain ymmärtäminen. Jos joku ahdistelee sinua, on sinulla oikeus siitä suuttua. Jos vain aina ymmärrät ja säälit kaikkia jotka kohtelevat sinua väärin, alat vähitellen itsekin uskoa, että sinua voidaan kohdella miten vain, koska sinä kuitenkin ymmärrät heitä ja "asetut heidän yläpuolelleen".
Ei tarvitse välttämättä olla lammas, eikä susi.
"
käytännön tilanteissa mielestäni jokaisella on oikeus vastata niin fyysisiin kuin henkisiin hyökkäyksiin juuri niin voimakkaasti kuin miltä itsestä tuntuu.
"
Siksi minustakin Suomeen pitäisi saada vapaammat aselait ja itsepuolustuksesta ei tulisi ketään tuomita.
Uhkaavan käytöksen tulisi Suomessakin oikeuttaa voimakkaaseen jopa aseelliseen vastaiskuun, pelkäämättä mahdollisia sanktioita.
Kyllähän näitä paljastelijoita on nähty riesaksi asti. Villein tapaus oli baarin portaikossa esiintyvä "herrasmies", kaveri lähti vielä seuraamaan ja kähisi jotain perässäni. Mannerheimintiellä ei onneksi ole niin suurta pelkoa raiskauksesta. Keskuspuistossa voi helposti bongata ko. asian harrastajia. En tosin ole osannut pelätä näitä pellejä, kiusaantunut tunne toki on jäänyt.
Kerran runkkaavan miehen.
En minä siitä hätkähtänyt, saatika juoksisin karkuun tai muuta, lähinnä ihmettelin, koska mies ei ujostellut lainkaan, vaikka olin paikalla, vaan sanoi jotain päinvastaisen tapaista, en muista mitä.
En muista montako, mutta monta. Olen välillä vähän tirskahtanut tai suutahtanut. Joskus sisäänpäin ja joskus näyttänyt reaktioni miehelle.
Meinasi ihan unohtua. Kuseskelevat miehet ovat erittäin usein huudahtaneet, että "haluutsä kattoo?". Eli kysymys kuuluukin, onko ns. suuri (kusee ihan mihin sattuu!) virtsaamisen tarve miehellä myös halua paljastella?
Nainen käveli kadulla vastaan ja huusi "Älä sitten katsele senkin pervo" ja alkoi veti hameen ylös ja alkoi sitten kusta keskelle jalkakäytävää.
Älä välitä, sattuuhan sitä.
Josku olisi kiva kohdata sellainen pervertikko. Olisi vinkeä katsoa vässykän suhtautumista Luu5 tyyppiseen pikaterapiaan.
1 kerta. Entinen työkaveri, afrikkalainen, naisitsensäpaljastaja 1 kerta.
korjaus
..monta kertaa ja tuntuu että niillä on suurempi keskimäärin kuin muilla.
Kuseskelijoilla on ainakin ollut niin pieni, että aina ihmettelen, että miten kummassa tohtii paljastaa vekottimensa kaikkien nähtäväksi. Pitäisi edes kämmenen suojassa.
Missäs se juro- kukka näitä kuseskelijoita oikein syynäilee, kun niin asiantuntevia kommentteja viljelee, vai mitenkä ajautuu tulilinjalle?
jahas, oletko siis sitä mieltä että pienipeniksisten miesten tulisi hävetä itseään. Tarkoitatko ettö miehen mitta on peniksen mitta?
Jos näin tuumit niin kukahan se sovinisti on, phah!
Pitäisikö sinun mielestä miehillä olla iso se?
Jöriksellä on ihan oma, toki minusta varsin viihdyttävä, tapa hahmottaa maailmaa.
Tuskinpa örinä ihan tosissaan on, vaikuttaa hyvin suunnitellulta provolta.
Jos Jöris oikea persoona niin täytyy sanoa, että mielenterveystyöhön kohdistuneet leikkaukset alkavat näkyä.
Ja se siinä niin erikoista onkin.
Liippasiko läheltäkin? No mahdotonta minun on tietää palstakirjoittajien... ;) Tosin olen sitä mieltä, että miehen on syytä noin yleisestikin kasvattaa sietokykyään. Joku nainen voi antaa takaisin. :)
Että miehet käyttäytyvät typerästi kuseskellessaan kadulle, hisseihin, suoraan näyteikkunoihin ja ei edes nolostu, vaan heiluttaa munaansa. Tällaisen törkimyksen munan koon voi jo huomioida. Ja pieniä ovat olleet. Jos siitä syystä minä olen sovinisti, että jollain on pieni kusiletku, niin mistähän kaikesta muusta olenkaan vastuussa. En tiennytkään olevani noin merkityksellinen ihminen.
Mitä isompi sen parempi, eikös tuo nyt ole kaikille selvää. Eikä se ole mitään sovinismia, vaan ihan käytännön juttu. Eroa voi selventää vertaamalla kevyttä sivelyä kunnon hartiahierontaan. Kevyt sivelykin on ihan ok, mutta kunnon hieronta tuntuu päästä varpaisiin.
Muistaaksni käy niin, että jos sinulle vinoilee, niin sinä menet kertomaan äitille, ylläpidolle ja tasa-arvo valtuutetulle....
Jos Jöris vittuilee kyseessä on ihana naisellinen huumori, jos taas Jörikselle vittuillaan kyseessä on kamala tasa-arvo loukkaus ja henkilökohtaisuuksiin meno.
Miksi muuten 50v vanhat akat hölväävät sitä hyönteismyrkyn hajuista dödöä päälleen niin pirusti. Meinaako tulla ikäiselle naiselle tyypillinen pissinhaju läpi?
tiukka pimpsa on ehdottomasti paljon parempi kuin synnyttänyt räpylä.
..onko hesasta tullut ikävä kaupunki, ennenvanhaanhan siellä tapasi yläosattomissa aurinkoa ottavia nuoria naisia harva se päivä, muistaakseni uimastadionilla tai jossain niillä tienoin, samoin suoranaisia akteja luonnonhelmassa, mitä kummallista siinä on..??
..nuoria tyttöjä kusella julkisella paikalla olen nähnyt lahdessa, mutta eipä tuo oikeastaan järkytä mitenkään..
..ehkä nämä esimerkit eivät olleet varsinaista itsensäpaljastamista, vaikka enhän voi olla siitä mitenkään varma..
,joka taisi olla Playboy. Lindako se oli vai mikä muusikko, joka paljasti sen v:llä alkavan instrumenttinsa meille "lukijoille", joista joku saattoi tosin keskittyä vain kuvien katseluun.