Näin sanovat orpo, stubb ja valtonen sekä lukemattomat kansalaiset foorumeilla. Mutta yksikään sanoja ei ole menossa itse, vaan ne "sotilaat" ovat aina jotain muita. On helppo vaatia ja julistaa toisia uhrilampaiksi.
Suomen pitää lähettää sotilaita Ukrainaan?
Anonyymi-ap
41436
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 41
Vanhimmat
Ehdottomasti. Ja mitä pikemmin ja mitä enemmän, sen parempi.
Mitä sitten vielä täällä teet? Sinun pitää mennä itse ensin
Reinoilla on vaikea liikkua maastossa. Siksi pysyttelee kotona ja yllyttää muita.
Ei ikinä suomalaisia juutalaisten oligarkkien varainsiirtoja takaamaan.....
Tämä. "Meidän" pitää lähettää ei koske "meitä". Lähetettäviä pidetään siis materiaalina. Menkööt sanojat itse.
Tätä sontaahan yhtenäisyydestä ja "meistä" aina jauhetaan, sitten kuitenkin tarkoitus on tapattaa 5% ns. kansasta loppujen etuja suojellessa, etupäässä nuoria miehiä.
Onhan täällä ukrainalaisia joita lähettää..
Mut eihän niitä voi. Vain kotimaisia valkoisia heteromiehiä sopii tapattaa.
Olen vannonut sotilasvalan. Mutta se jolle valan vannoin on lakannut olemasta. Se maa on muuttunut matujen, homojen ja vokettajien lääväksi. Nuo populistit eivät käy armeijaa, heillä ei ole maan rajoja , he elävät työtä tekevien tolkun ihmisten verorahoilla. Jonkun sortin puhdistus olisi tarpeen. Vai mitä tähän yhdenvertaisuus vihervasuri valtuutettu.
Juuri näin. Ja globalisaation idea on varallisuuden ja ihmisten liikkuvuus. Miksi tuhlata ainutkertainen elämä.
Sinne voidaan lähettää ainoastaan palkkasotilata.Jolloin palkan maksaa sodan aloittaja ja hyödyn tavoittelija , tässä Ukrainan tapauksessa BRYSSEL. Brysselillä ON tavoitteena ryöstää Venäjän luonnonvaroja, ja herraskansalle orjatyövoimaa, näin toimitaan, kun ranska. britit ja pahin ja julmin kaikista BELGIA on Afriikan ALUSMAAT menettäneet. Eikö olisi oikeus ja kohtuus, että tuonkaltaiset lopetetaan Terveisin uhanalainen katoava luonnonvara Suamalainen tarkkanäköinen tolkunmiäs😎🇫🇮🇫🇮😎 ps. MIKSI SUOMI ON TÄSSÄ JÄLLEEN MUKANA. Kerro se meille näivistö!!!!!!
Kyllä. EU tuki maidanin aseellista vallankaappausta luonnonvarojen vuoksi. EU on uusi natsisaksa.
Häkkänen ainakin sanoi että ei voida lähettää kun ollaan itsekin eturintamaa.
Mutta Häkkänen voisi mennä itse.
Tappelisi kuin Roger Moore James Bondina ilman että edes tukka menisi sekaisin.
Ainakin 50.000 reserviläistä sinne meiltä heti, raskasta tykistöä, taistelupanssareita, kaikkea. Ukraina taistelee Suomen olemassaolon puolesta.
Ja paskat.
Ukraina on sijoitus Suomelle samalla tavalla kuin USAllekin.
Suomi on antanut rahaa ja apua 25 miljardia, ne on saatava takaisin!
Suomalaisjoukkojen on pantava Zelenskyn kopla matalaksi ja pakotettava rauhaan.
Sitten otetaan mineraaleja sama määrä kuin on rahaa käytettykin.
Näin toimii Trumpkin, näin pitää Suomenkin tehdä.
Sinä et ole itse menossa,.mutta puhut "meistä". Mene itse edeltä ja tee vlogia eturintamalta muita vaatien.
Minäpä en lähde.
Lähdetpäs.
Juu ei.
Suomessa elätetty ukrainalaisia 4 vuotta ,
Venäläisiäkin tuhat joiden oleskelupaa mietitty vuoden ja elätetty heitäkin suomen varoilla ihan älyttömän kauan.
Elättäiskö suomalaisia venäläiset?
Paljon terveitä miehiä jotka lähtenee pakoon velvollisuutta sotia oman maansa puolesta. Menköön he nyt ensin puolustamaan omiaan.
TARVITSEMME OMAN MAAMME MIEHET JOS TÄÄLLÄ SUOMESSA TARVITAAN PUOLUSTAJIA ja myös sotakalusteita sekä ammuksia. EI NIITÄ KAIKKIA TARVITSE UKRAINAAN LÄHETTÄÄ.
Joitakin Afrikkalaisia on elätetty 30 vuotta ja iso-osa niistä ei osaa edes Suomea vieläkään.
- ei valituksen sanaa
300 000 ukrainalaista ku tulis niin olis hyvä.
-Kauhee hätä kun on ulkonäöltä kuin me
Juu lähetetään tinsotilaita.
Kaikki halukkaat saavat sinne nytkin mennä joten soro noo vaan
Onhan täällä ukrainalaisia jotka voidaan sinne kaikki lähettää.
Orpo ja kumppanit voisivat mennä win win.
Orpo ja Stubb voisivat mennä ensin itse.
Lupaan harkita asiaa sen jälkeen kun Stubb vetää auki 10 vuoden tukisopimuksen Ukrainan kanssa vai onko se salainen sopimus pelkästään Zelenskin kanssa.
800 miljardia meinataan taas kipata Ukrainan korruptiosyövereihin, Zele ja kumppanit pitävät sotaa yllä koska se on niin valtava bisnes. Itse en ala tämän kusetuksen takia kuolemaan, tai yleensä laittamaan tikkuakaan ristiin.
Tai kipataan länsimaiselle sotateollisuudelle, sitten voidaan taas kipata "vanhentuneita" aseita Ukrainaan. Lisäksi sitten Ukrainan saamat muut avustukset, joiden niidenkin summat liikkuvat miljardeissa. Kalliiksi käy tämä USA:n aloittama konflikti eurooppalaisille veronmaksajille.
Lähtevät eivät menisi pakosta vaan palkasta. Meneekö jakeluun ?
Niin että sotilaille pitää maksaa palkkaa? Suomellahan ei sitten ole käytännössä armeijaa. Tärkeä asia ymmärtää tämä.
Ei suomesta löydy sellasia jotka olis valmiit kuolemaan vaikka mun tai sun puolesta. Niille oma elämä on tärkeämpi kuin sun tai mun taikka Petteri Orpon....
Joku mielivikainen voi löytyy mutta siihen jää.
Lähden heti täältä kun tilanne käy vaaralliseksi. Mamut ja vasemmistolaiset feministiämmät saavat itse puolustaa etujaan...
Toisaalta on meidän järjetöntä maksaa työttömyyskorvauksia Ukrainan marjamiehille kun voisivat olla hyödyksi kotimaassaan,,jos ei taisteluihinnedes soppatykille,sinne tulisikin hyvä miehitys
Mikä maksaa suomalaiset nato Niilot?
Ukrainaan voi mennä koska tahansa vapaaehtoisena taistelijana...
Pelkoko tuon tekee heheeh.
Jep, sinne nyt vaan kaikki slavaukrainia hokevat poserit...
Sjomessa noita slavoja pilvin pimein,kotiin vaan ja heti,,,emme j ää kaipaamaan
Minun puolesta sais ensi lähettä pikku flunssa ihmiset kun ei ole 5 kaan vuodessa heränyt unista.
Jaa että ukkoja on tullu tänne pakolaiseks ja ny sitte Suomalaisten pitäs lähtee sotii heijän sota ,just joo .Oliko vielä muuta?
Pikku itikän pisto ja keskikalja myös.
Yksi asia on unohtunut tyystin. Mennyttä aikaa emme voi muuttaa. Tulevaisuutta emme tarkalleen tiedä, mutta tänään voimme tehdä parempia päätöksiä. Viha ja katkeruus ei johda mihinkään parempaan, se tuo eteemme vain uusia ongelmia. Ihmisellä on oikeus muuttaa asennettaan ja suhtautumistaan. Tässä maailman tilanteessa pitää kyetä tekemään uusi tilannearvio, joka perustuu tosiasioihin.
Lakki kouraan ja pyytämään Venäjältä anteeksi sitten.