Huomaa, että venäläisten trollit ovat palstalla aktiivisina.
Yksi neropatti tuossa juuri väittää yhdessä ketjussa, että Suomen puolustusmenot 1930-luvulla olivat korkeat.
Väite on järjetön. Me kaikki suomalaiset tiedämme hyvin, miten onnettomassa tilassa Suomen armeija oli talvisodan alkaessa 1939.
Yksi neropatti tuossa juuri väittää yhdessä ketjussa, että Suomen puolustusmenot 1930-luvulla olivat korkeat.
Väite on järjetön. Me kaikki suomalaiset tiedämme hyvin, miten onnettomassa tilassa Suomen armeija oli talvisodan alkaessa 1939.
Vastaukset 120
Vanhimmat
Ilmeisesti Venäjällä on nyt usko omiin juttuihin kova, kun Trump on toimillaan laittanut kaiken sekaisin.
Se on hauska nähdä kuinka pari venäläistrollia on selvästi kehittänyt aloituksia, ja niihin myös yhden tai kahden lauseen vastauksia ja sitten tunkevat ne tänne, copypastettaen tuotoksensa kuvitellen että suomalaisista näyttäisi että noita trolleja ja heitä myötäileviä on muka paljon.
Käytännössä se mitä he tekevät on pelkkää spämmäystä.
Ja se on aina hauska nähdä kuinka tällä palstalla trollaileva venäläistrolli käy "keskustelua" esimerkiksi YLEn uutisketjuissa tai muiden medioiden uutisketjuissa, jossa hän ei voi niin kärkkäästi tuoda esiin oikeaa mielipidettään koska se joutaisi samantien poistoon.
Se on Moktar.Gubta...tuo Xw46. Imaami itse.
Ja taas TSH käy diaIogia itsensä kanssa. Ainoat anonyymit, jotka on "samaa mieltä" TSH:n kanssa on TSH:n omia kommentteja XD
"Suomi oli yksi varustautuneimpia valtioita Euroopassa 1930-luvulla, jos pohjaksi otetaan bruttokansantulo." Suomen puolustusmenot olivat 15–20 prosenttia valtion kokonaismenoista. Lisäksi 1930-luvulla vaikuttivat suojeluskunnat, ja ajan henki tuki vahvoja puolustusvoimia.'' google haku
Oliko Suomella siis talvisodan alkaessa hyvä aseistus?
Mitä tuo tähän kuuluu?
Varmaan parempi kuin 1920 luvulla jolloin sitä tuskin edes oli.
Oli.
Nyt se on vaan oikeassa.
No eihän ollut.
Joo. Sotilaille oli jakaa vyö, kokardi ja kivääri.
Verrattuna Neuvostoliittoon?? Ei ollut. Pappani (kirvesmies) laitettiin panssarintorjuntaan. Koulutuksessa ( kolme viikkoa) ei nähty yhtään panssarivaunua.
Suomella oli talvisodan alkaessa 10 kpl Vickers-panssarivaunuja. Lisäksi oli 32 Renault-vaunua, jotka olivat vanhentuneita ja kaivettu kannaksella maahan kiinteiksi tulipesäkkeiksi.
Noi ranskalaiset oli puupyöräisiä ja ostettu 1919 ensimmäisen maailmansodan jälkeen.
Sen takia niitä ei voinut enää maastossa liikuttaa.
Ja oma puukko.
Xw46 ON KOMMUNISTI
Antanet esimerkkejä?
Venäläisten trollit ovat aktiivisia aina samoihin aikoihin. Työpäivän alussa?
Työssäkäyviä venäläistrolleja Suomi siis täynnä. Jotenkin nämä ei sovi samaan lsuseeseen. Hyvä, että joku käy töissä, nämä trollit tuskin niin tekevät.
Venäläistrollit ovat trollitehtaalla töissä.
Pietarin trollitoimistolla on omat työajat.
...tut ne missään töissä käy , yhdeksältä saa marketista lonkeroa ja niihin aikoihin se entinen "monopolikin avautuu ..
Oletpas sinä naiivi. Moni trollaa palstoilla tauoilla ja työn lomassa.
8.00- 20.00 Pietarin MoktarXW46Gubta päivystää
Joskus venyttää puoleen jos toiseenkin multinikeillään.
Sinäkin olet ollut taas aamutuimaan aktiivisena. Kenen lukuun troIIaat, TSH? Eikö sun pitäis mennä töihin, eikä notkua täällä paIstoiIIa troIIaamassa? Vai oletko sairaseIäkkeeIIä?
Minä olin täällä aamulla - ennen työhön lähtöä. Entä sinä, keskellä päivää? Sairaseläkkeellä?
Mikä ihmeen sairaseläke? Sellaista ei ole. Pitäisikö sinun perehtyä termeihin enne kuin enempää vingut.
Trollit ei käy töissä.
Minä saan muutamia kymmeniä ruplia, kun kirjoitan tänne.
Laatuvaatimuksia ei ole, kaikki valhe käy, eikä siitä palkka pienene.
Olet sinä kyllä naurettava pelle. Ei pitäisi ruokkia trollia, mutta: "Maailmansotien välisenä aikana Suomi käytti kuitenkin puolustushankintoihin 15–20 % valtion kokonaismenoista. Suhteellisesti Suomen panostukset olivat Euroopan kärkiluokkaa."
Lähde: Eloranta, Jari: Paljonko on paljon? Perspektiivejä Suomen sotilasmenojen kehitykselle maailmansotien välisellä ajalla. Historiallinen aikakauskirja, 2005, 103. vsk, nro 4, 7. artikkeli
Ainakin Suomi oli köyhä maatalousmaa ja väestöä kolmisen miljoonaa, kun nyt väestöä on lähes tuplasti, tosin ikääntynempää, ja ollaan maailman rikkaiden maiden joukossa.
Malli Cajander on pelkkä myytti, mutta eihan tuollainen täysääliö tiedä sitäkään.
Ei todellakaan ole mikään myytti. Suurelle osalle Talvisodan reserviläisiä ei ollut antaa edes asetta, mm JR 65:n sotilaista osa sai ensimmäisen aseensa kaatuneelta venäläiseltä kun rykmentti aloitti vastahyökkäyksen. Telttoja ei ollut, eikä suksiakaan kaikille. Aluksi miehet lämmittelivät muutaman tunnin vuoroissa muutamassa polttamatta jätetyssä talossa. Myöhemmin kotirintamalta tuli pahvitelttoja, jotka olivat kömpelöitä kuljettaa ja kasata, kaminoita niihin venäläisiltä sotasaaliina, kuten kangastelttojakin. Suksiakin tuli sitten kun hyökkäys oli jo pääosin suoritettu.
Suuri osa puolustukseen varatuista rahoista oli käytetty panssarilaivojen ja sukellusveneiden sekä Mannerheim-linjan järeiden betonilinnakkeiden rakentamiseen. Yhden linnakkeen nimikin oli Miljoona, joka tuli siitä, kuinka paljon sen rakentaminen oli tullut maksamaan. Lisäksi vastassamme oli niin paljon meitä isompi vihollinen, että tarvitsimme suuren reservin. Vielä Talvisodan lopullakin miehiä oli, mutta ei aseita eikä varusteita heille. Jo ennen sotaa päätettiin muodostaa sodan aikana vain 9 divisioonaa, koska enemmälle määrälle ei olisi antaa kiväärejäkään. Se voima sitoutui taisteluun jo lähes kokonaan jo jouluun mennessä, joten oli kovalla kiireellä koottava 2-3 divisioonaa lisää ja ne joukot jouduttiin lähettämään rintamalle todella onnettomasti varustettuina.
Vertaaminen muihin maihin on järjetöntä siksi, että pienen kokomme vuoksi jouduimme kampaamaan todella suuren osan miehistä rintamalle ja lisäksi talvi tarkoitti, että sotilaan täysi varustus tuli ilman muuta kalliimmaksi kuin etelämmässä sijaitsevissa maissa. Talvisodassa talvesta selviytyminen oli reserviläisillä suurelta osin siviilivaatteiden varassa ja osalla köyhistä kaupunkilaisista ei ollut esim kunnollisia talvikenkiä, kas kun lyhyen matkan työhön tehtaaseen pärjäsi kesäkengilläkin myös talvella. Lottien kutomilla villasukilla ja erilaisina lahjoituksina tulleilla varusteilla hekin jotensakin selvisivät, vaikka paleltumia tuli aika paljon myös meikäläisille.
Osalle ei ollut sotilasvaatetustakaan, ainoastaan kokardi siviilihattuun.
Jessus miten naurettava aasi sinä Xw pelle olet. Huh huh.
Hän on desantti.
Keskenkasvuinen rassukka.
Tulee mieleen persupalstalla aiemmin ollut addic tai joku vastaava se oli, täysin ulalla kaikesta.
Valtion kaikista menoista 15-20% koko 1930-luvun ajan käytettiin Suomessa sotilaalliseen varustautumiseen. Mitä tähän sanoo täysìdiootti Xw, joka ei tiedä mistään mitään?
Se oli paljon, mutta ei ollenkaan riittävästi. Se juuri oli ongelmamme. Pieni kokomme tuli meille kalliiksi ja teki hankalaksi kustantaa ne suuret summat, joilla yritimme luoda puolustuskykyämme. Mannerheim-linjan linnakkeet pelastivat meidät. Panssarilaivoista taas ei ollut paljoakaan hyötyä, niitä käytettiin ilmatorjuntaan. Myöskään sukellusveneet eivät paljon vaikuttaneet sodan kulkuun. Sitä ei kuitenkaan voitu etukäteen tietää. Oli totta kai valmistauduttava pahimpaan mahdolliseen vaihtoehtoon, eli hyökkäykseen kesällä niin, että olisimme joutuneet täysin yksin torjumaan myös mahtavan Neuvostoliiton laivaston hyökkäyksen ja maihinnousut rannikollemme. Olivatko panssarilaivat paras keino siihenkään, n vaikea kysymys, kun sitä koskaan jouduttu kokemaan.
Sota johti antautumiseen? Olis saatanan idiootit antautuneet ennen ensimmäistäkään kaatunutta.
Silloin ei olisi Suomea, eli onneksi eivät antautuneet. Suomi olisi korkeintaan yksi unohdettu perähikiä Venäjän tuhabsien unohdettujen perähikiöiden joukossa, jossa ei olisi sähköjä, sisävessoja, eikä edes juoksevaa vettä. Ah autuutta.
Miksi sitten viro esimerkiksi on edelleen olemassa vaikkei vaivautunutkaan maatansa puolustamaan.
Turhaa paskanjauhantaa siis tuo että piti sotia koska muuten olisi kaikki tapettu ja suomi valtiona ikuisesti menetetty.
Puolustus sota on käytävä hinnalla millä hyvänsä,vaihtoehto olis ollu Stalinin monttu.mutta tuo jatkosodan kiihko tehdä Suur-suomea oli virhe!olis pitäny vain vanha raja turvata niin paljon olis säästyny.
Entä jos NL olisi kuitenkin
hyökännyt sillä voimalla
,kun Valkeasaaressa nähtiin?
Ei NL ollut luopunut
etupiireistä,jotka sai 23.8.1939.
Tiukille se ottaa , tiukille hyvinkin ...
Kuten Baltian maat, jotka menettivät itsenäisyytensä?
Voisitte kysyä Baltianmailta sitä ihanuutta olla ryzzän miehittämä maa.
Oliko Suomella talvisodassa hyvä aseistus? Kyllä vai ei?
Jos 1920 lähtökohta on 1 metsästyskivääri maalla asuvalla niin talvisodassa oli tässä vertailussa erinomainen aseistus.
Lähdit aloituksessa asiaan, olit väärässä.
Nyt tinkaat toisesta asiasta että olisit aloituksessa oikeassa.
Itsepetoksen kunniamaininta.
Oli.
Kysyhän miten kivaa siellä Virossa oli välillä 1945 -1990 ????
Ei se niin mennyt. Viro oli ankea neukkumaa itsenäistymiseensä saakka 1991. Rikollisuus, korruptio, prostituutio rehotti samoin kuin Leningradissa. Kaksoistodellisuudessa elivät. Kaupoissa oli Leninin kipsipäitä ja pietarinkimppua. Suomalaiset vei purkkaa, sukkahousuja, farkkuja ja nahkatakit ostettiin päältä!
Viro menetti 12,5% asukkaistaan, osa tapettiin, osa pakkosiirrettiin jonnekkin Siperiaan. Tilalle venäläisiä. Niinkuin muissakin miehitetyissä maissa. Kouluissa opetus oli venäjäksi.
Suomi maksoi itsenäisyydestään kalliin hinnan, 12.5% maa-alasta meni, puoli miljoonaa evakkoa asutettiin ja sodissa menetettiin väestöstä 4,7%.Noi luvut on lähteistä riippuen erilaisia. Mehän oltiin pieni maa ja puoli miljoonaa uuta asukasta vääristää prosenttilukuja. Sodissa kuoli 2,2% väestöstä, varman laskettu siitä joka oli ennen evakkojen tuloa!
Melkein 20 vuoden aikana ei siihen puolustukseen paljon rahaa laitettu.
"Puolustuslaitos sai vuosina 1919-1938 perushankintoihin tilinpäätösten mukaan
yhteensä 2 708 miljoonaa markkaa (Taulukko 1). Todennäköisesti lähempänä todelli-
suutta on taulukossa 8 esitetty 2 384 miljoonaa markkaa. Suojeluskuntajärjestön val-
tioita saarnat 207 miljoonaa markkaa ja puolustuslaitoksen työttömyyden Iieventämis-
varoista saarnat 100 miljoonaa markkaa nostavat hankintoihin käytetyn kokonais-
summan 2 691 miljoonaan markkaan."
"Määrärahojen riittämättömyys johtui paljolti sisäpoliittisista ja taloudellisista syis-
tä. Lisäksi poliitikkojen usko sotilaiden hankintasuunnitelmien perusteisiin oli oikeu-
tetusti epäilevä, sillä vasta uusitun hätäohjelman yhteydessä tilanne selvisi sotilailIe-
kin. Upseereiden keskinäiset riidat eivät varmaankaan auttaneet poliitikkojen taivut-
telussa. Poliitikkojen virheenä voitaneen pitää kyvyttömyyttä ymmärtää puolustus-
voimien taistelu kelpoisuuden ja ulkopolitiikan välistä yhteyttä."
https://journal.fi/ta/article/view/47629/13504
No mitäpä muuta voi noilta Pietarin trolleilta odottaakkaan, kun valeita.
Et osaa muuta kuin tuon loppuunkuluneen Persujargonin. Märät sahajauhot.
Osui ja upposi Venäjämieliseen punapanssiin😅😅😅
Itse jos olisin ISON valtion päämies ja komentelisin pienempiä maita niin en kyllä hyväksyisi ollenkaan että ne aloittavat sodan mun valtiota vastaan.
Perkele teurastaisin viimeisenkin kansalaisen siittä maasta. Mitään rauhanneuvotteluita en hyväksyisi. Tekisin perkele kerralla selväksi että kannattaa ajatella kaksi kertaa ennenkuin alkaa sotimaan.
Jotain tuollaista varmaan tapahtunutkin. Joissain puolueettomammissa maissa ehkä asioita tutkitaankin niin että totuus voi joskus löytyä, mikä se sitten onkin.
Ja jossakin isossa valtiossa saattaa päämies ajatella että opettaa heikompia ajattelemaan tarkemmin ennenkuin aloittavat suutaan pieksemään. Ennen oli sellainen sananparsi kun joku oikein aukoi päätään että -kaivaa verta nenästään-.
Mitähän aloittajapoju muka luulee tietävänsä mistään mitään, vaikuttaa muutenkin henkisesti alikehittyneeltä.
Ilmeisesti nauttii siitä kun saa joka suunnalta pataan jatkuvasti.
Venäjä on suurempi kuin pieni Suomi, asian kanssa kannattaa oppia elämään.
Paskamaa se on.
Ollaanhan me opittu. Ei me koskaan mitään sieltä haluta. Eikö siellä TOSIAAN riitä tavaraa että pitää varastaa? Voisittekai jotain yrittää itsekin?
Todella surkealle ja ohuelle näyttäytyy 20- ja 30-lukujen varustautuminen kaikissa osissaan:
>>1930-luvun alun taloudellinen lama vaikutti voimakkaasti puolustusministeriön
budjettityöhön, sillä valtiovarainministeriö vaati joko nollalinjaa tai supistuksia. <<
>>Tarkasteltaessa markkamääräisiä osuuksia voidaan todeta kaikkien puolustushaarojen saaneen tarpeeseen nähden liian vähän. <<
>>Maavoimien materiaalisen kehittämisen edellytyksiä voidaan pitää huonoina aina vuoteen 1934 asti. <<
Lähde:
TALOUDELLISET EDELLYTYKSET
PUOLUSTUSVOIMIEN MATERIAALISELLE
KEHITTÄMISELLE
1920- JA 1930-LUVUILLA
Kapteeni Markku Iskanius
- - - - -
Siinä sitä onkin trolleille kova pala puhua sotia edeltänyttä aikaa vankan varustautumisen aikakaudeksi.
Vaikka olisivat saaneet sata kertaa isommat summat puolustusmenoihin niin ihan samalla tavalla olisi turpiin tullut.
Naurettavaa edes kuvitella että joku pieni mitätön kylän kokoinen väki kykenisi hakkaamaan ja voittamaan tuhansien kylien väen.
Sama suhdeluku kun jos itse hommaisin kunnolla ja reilusti aseita. Ja sitten kuvittelisin että kyllä mä sitten niillä kykenisin niittaamaan kaikki suomen poliisit.
No Venäjän trollikoirat vain toistavat sitä, mitä Venäjän telkkarissa sanotaan ja sehän on totuus heille 😄
Ei Suomessa näy Putintv kuin Persulassa.
ei näy mulle Moskovan uutiset, sinäkö niitä seuraat tiiviisti?
Sinun kotonasi se on auki 24/7 vassarinretku
Täällä on ollut tekstejä
,jotka eivät ole edes
kommentin arvousia.
"Älä vastaa tyhmälle hänen hulluutensa mukaan,
ettet olisi hänen kaltaisensa sinäkin.".
No ei nää nuoret sitä tiedä, eivät tiedä paljon muutakaan.
Miljoonat ihmiset kuolee ja kärsii kun EU johtajat leikkii koviksia, nuo oman lapsuutensa nynnyt ja hissukat 😭😭😭😭
Tällaista on menossa.
Putin on naZi.
Niin on. Myös Gubta on.
Juu, tuolla joku on jo avannutkin aikoinaan valehteluketjunsa
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14119783/suomi-varustatui-ja-liittoutui-jo-1930-luvulla
Mutta kuinka se sinun islamisaatiotoiveisiisi liittyy moktar?
Tsuhnia pelotellaan ja syytetään "Mainilan laukauksista". Jep jep. Hirmuinen hyökkäysarmeija, jolla jopa kaksi rannikolla merikelpoista panssarilaivaa ja panssarivaunut ilman aseita, koska ei rahaa.
Löysin prosentin, sillä Suomen fasistia osoitin!
Gubta; haista perse.
TSH taas virittelee riitaa "omilla totuuksillaan". Miksi elät tuollaisessa mielikuvitusmaailmassa? Saako siitä kiksejä?
Truth multinikkailee moktarinakin. Peukuttaa hahmojaan.
Minfossa useammalla sukkanukellaan myös...
Sillä on kilpirauhasen vajaatoiminta. Oireilee mm. kiukkuna. Tosin ei sekään kaikkea tuota toimintaa selvitä.
Moktarin tavaramerkki on oma peukutus.
Truthstillhurts, Truthreallyhurts, MoktarKumbitta, Reperuutikallio, xw46, jne
rakkaalla lapsosella monenmonta hellyyyttelynimeä, siis?
vaan!
samariini oli sentään nuorempana hyvännäköinen nainen!
Onneksi täällä on sentään kaltaisesi ANONYYMI rohkeasti huutamassa.
Oikeasti aika epistä roikkua täällä ja yrittää vaikuttaa ketään mistään.
Naurettavaa. Ihan kuin poliitikot lukisivat jotain suolipalstaa. Ja tavalliset toopet eivät vaikuta yhtään mitään mihinkään päätöksiin.
Ne poliitikot valitaan kansalaisten äänillä, eikä kuten Venäjällä.
Ja luitenkin ennen talvisotaa on laitettu 25 % valtion budjetista puolustusmenoihin, 2,5 miljardia markkaa. Edellisenä vuotena 1,5 miljardia markkaa.
Me kaikki tiedämme sinun olevan väärässä.
Pitkän 19 vuoden ajanjakson aikana 1919-1938 laitettiin vain 2,69 miljardia markkaa.
https://journal.fi/ta/article/view/47629/13504
Älä koskaan vastaa trollien ketjuihin, jos vastaat, autat niitä täyttämään palstaa propagandalla!
Täh??
Tiedätkö termin 'hyödyllinen idiootti'?
Kyllä ne varmaankin oli korkeat suhteessa kansan vaurauteen. Tuolloin oli osassa taloista vielä maalattiat ja elukat olivat talven porstuassa.
Voisi ottaa tunnistautumisen käyttöön, Suomalaiset verkkopankit, jäisi nuo ryzzä apinat pois. Silti vois anonyymisti kirjoittaa kuin tähänkin asti.
Juuri niin. Pakollisin nimimerkein, mutta ei nimin.
Sitä en osaa sanoa, miten se toimisi että ylläpidolle tunnistautumisen jälkeen voisi kirjoittaa Anonyymina. Parempi varmasti sekin olisi kuin nykyinen trollaukseen villisti kannustava systeemi.
Eihän ne alhaiset olleet, mutta laivasto oli täysin väärä kohde sitten kun tuli tosipaikka keskellä talvea, eikä ne pommikoneetkaan ehkä kaikkein hyödyllisintä kalustoa olleet. Oikeammin voidaan sanoa, että panostus maavoimiin oli aivan surkea.
Kyllä.
1920-luvun lopulla ajateltiin että kauppalaivaston turvaaminen on elinehto ja panostettiin kaikki laivaston hankintoihin. 30-luvun taitteessa tuli syvä lama ja pula-aika. 1930-luvulla ei mennyt läpi yksikään puolustusmenohanke ja varat meni sen laivaston ylläpitoon. 30-luvun lopussa sosialistit varsinkin vastusti lainan ottamista puolustusvälinehankintoja varten. Maavoimat ja ilmavoimat oli heikosti varustettuja kun Neuvostoliitto hyökkäsi 1939.
Varmaan väittääkin, kun niillä ei se talvisota oikein kulkenut... Lienee pyyhitty pois historiankirjoista.
Tämä alusta sopii niille.
Pietarirölleille maksetaan siitä että trollaavat tälläkin palstalla. Pienet lisätulot kelpaavat varmasti.
Niinpä, mutta olispa kiva jos lukisivat sellaistakin historiaa, joka on oikeasti tapahtunut kuvatun mukaisesti!
https://www.rferl.org/a/history-world-war-soviet-union/26538932.html
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/veikkohuuska/216658-punatahden-liitto-hakaristin-kanssa-brestin-salailtu-voitonparaati-22-9-1939/
https://www.youtube.com/watch?v=9IFmBQS8FDc
https://en.wikipedia.org/wiki/German–Soviet_military_parade_in_Brest-Litovsk
Että oikein hyvin varustautunut.
Missä olivat lentokoneet ? Tykit? Panssarivaunut ?
Niinpä. Niitä ei juurikaan ollut.
Onneksi puna-armeija ystävällisesti jätti perintönään käyttökelpoista kalustoa mm. Raatteen tielle.
Suomella ei taida vielläkään olla kunnon aseita. USAkin käytti irakissa köyhdytettyä uraania ammuksissa. Osu tai ei niin vihollinen pasko verta ja teki kuolemaa.
Ukrainan sota tuossakin mielessä leikkimistä venäjän taholta. Olishan niilläkin noita ammuksia. Siellä oikeasti pyrkivät minimaalliseen määrään kuolleita.
Suomella oli talvisodan alkaessa 10 kpl Vickers-panssarivaunuja. Lisäksi oli 32 Renault-vaunua, jotka olivat vanhentuneita ja kaivettu kannaksella maahan kiinteiksi tulipesäkkeiksi. Noi Renaultit oli Ranskalta ostettuja puupyöräisiä joita ei voitu käyttää liikkumiseen maastossa.
Talvisodassa T-26 oli yleisin neuvostovaunu, joka aiheutti suomalaisille monia harmaita hiuksia. Niitä oli Suomen rintamalla satoja.
Tosin vaunu oli rakenteensa takia poikkeuksellisen kiitollinen maali polttopulloille, niin sanotuille Molotovin cocktaileille.
Tää viesti oli poistettu: Mun kirvesmiespappa laitetiin panssarintorjuntaan. Kolmen viikon koulutuksen aikana eivät olleet nähneet edes panssarivaunua.
Venäläiset valehteli Stalinille, että kahdessa viikossa niitten pitää toppuutella ettei niitten panssarijoukot mene Ruotsin puolelle!
Sama juttu kuin Ukrainan kanssa, Putin luuli, että siellä tytöt kukkakimppujen kanssa hurraa pelastajilleen!
Stalin laittoi sen Terijoen hallituksenkin, joka ei sanut juurikaan vastakaikua Suomesta. Sen elinaika jäikin alle kuukauden mittaiseksi!
"Suomen puolustusmenot olivat 15–20 prosenttia valtion kokonaismenoista ja olivat kasvaneet reaalisesti maailmansotien välisen ajan. Suhteellisesti Suomi käytti tuolloin enemmän puolustukseensa kuin Britannia. Suomi rakensi mittavan oman puolustusteollisuuden."
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000001051595.html
Lue nyt sitten myös tuo;
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/201706022200180641
Lue myös tämä:
https://www.suomenmaa.fi/uutiset/talvisodan-myytti-kiehtoo-tutkijoita/
Linkin teoksessa muuten on paljon muutakin kuin vain tuo irrallinen kohta.
Suomen väkiluku oli vuonna 1939 3,7 miljoonaa, Neuvostoliiton 170 miljoonaa.
Ihan kai sama minkä prosentin Suomi puolustukseen laittoi, meitä vastaan tuli tulivoimaa enemmän ja miljoona miestä. Ja turpiin tuli, mutta itsenäisyys säilyi!
Uskoisin että kukaan ei halua kansaa, jota ei voi alistaa!
Sama juttu nytkin. Laitto suomi vaikka viimeisetkin siemenperunansa maanpuolustukseen niin mahdollista sotaa ei suomen aseet ratkase suuntaan tai toiseen.
Meillehän se oli torjuntavoitto. Ei tullut neukkuhallintoa! Hyvin kävi! Paljon paremmin kuin puolelle Eurooppaa!
Ei tullut Ukarin kansannousua, ei Prahan kevättä, ei Berliinin muuria, jolla DDR:stä tehtiin avovankila. Neukkula oli jo!
Vitsi DDR:stä. Miksi DDR:ssä ei tarvitse ajokorttia? Suljetulla alueella saa ajaa ilman korttia!
Eli puolustusvoimia ei siis tarvita? Niinkö? Venäjän armeija puolustaa meitä?
Sun pakkomieIteesi päästä ränkyttämään on käsittämättömän voimakasta. Eikö ne sun "tauot", eli hoitojaksot auta ollenkaan, tai Iääkkeet?
Väite puolustusmenojen korkeudesta 1930-luvulla on fakta ja tämän faktan kehtaat vääristellä tarkoitushakuisesti "venäläisten totuudeksi palstalla", jotta saat kritiikkiä aikaiseksi, mitä haluat vimmaisesti päästä arvostelemaan. Terve ihminen ei tuolla tavalla käyttäydy. Minkä diagnoosin olet saanut ammattiauttajilta? Onko aIkohoIiIIa osuutta asiaan?
Kerrohan: kun Suomen puolustusmenot olivat niin VALTAVAT, miksi ne eivät näkyneet rintamalla? Miksi maavoimien aseistus oli retuperällä ja esimerkiksi tykistön ammuksia oli vain aivan minimaalisen käyttöön? Kertoisitko?
Venäjällä päätyy mielisairaalaan, koska mielipide. Leimataan sairaaksi. Samaa jankutat.
Yksikään hieman ajatteleva ihminen ei jonkun anonyymin "heittämän" prosenttiosuuden perusteella arvioi Suomen armeijan tilaa.
Olet koko ajan systemaattisesti varonut erittelystä, millainen se Suomen "hyökkäys-armeija" oli v. 1939. Sehän vain kertoisi Sinun valehtelevan. Talvisodan SA taisteli reserviläisille pitkin kyliä kerätyt päällystakit ja villasukat yllään, vailla mitään kaluston määrävahvuuksia. Suojeluskuntalaiset oli varustettu jotenkin omalla rahalla, mutta onko toimiva kivääri ja kenttäpuku jokin hyökkäys-fasismin mittari?
Suomalaiset tajuavat, että ei kaupasta prosenteilla saa ruokaa, jos rahaa ei ole. Jos on teetetty "prosenteilla" kalliita laivoja, ei niitä rahoja enää ole. Venäjä taas on kleptokratia, jossa sinulla on sitä mitä varastat.
Jännästi 30-luvun Suomi onkin nyt venäjällä varsinainen hyvinvointivaltio. Talvisodassahan Puna armeijaa motivotiin vapauttamaan Suomen kansa kurjuudesta. Stalinin mielistelijät uskottelivat, että köyhä Suomen kansa ottaa heidät avosylin vastaan. No, jo rajalla totuus valkeni. Piti keksiä uusi motivaatio, uhka Pietarille. Ja sama toistuu.
Vanjat trollit trollaa täällä paljon.
Se on totta.
Lapualaishenkiset telaketjuänkyrät trollaa täällä päivin öin.
Jotku on pahasti juuttuneet kiinni talvisodan juoksuhautoihin. Esi- isien teot rintamalla vois jo unohtaa ja elää elämää eteenpäin, jatkuva menneiden muistelu on rasittavaa.
Ahaa. Unohdetaanko myös Neuvostoliiton hyökkäys maahan, jonka kanssa oli hyökkäämättömyys-sopimus v. 1939?
Kuka siitä unohtamisesta päättää? Missä se sananvapaus nyt on?
Venäläisten trollit eivät näytä pääsen irti talvisodasta. Ja venäläisten juttujen mukaan natseja on puoli maailmaa täynnä.
Noh - paljonko ne sitten oli - per kapita?