Rantasen päivät luetut?
Oppositiopuolue vihreiden eduskuntaryhmä esittää epäluottamusta sisäministeri Mari Rantaselle yhdenvertaisuusvaltuutetun selvityksen seurauksena, puolue kertoo tiedotteessaan.
Esityksen tekevät eduskuntaryhmän varapuheenjohtajat Saara Hyrkkö ja Inka Hopsu perjantain täysistunnossa.
Torstaina yhdenvertaisuusvaltuutettu julkisti kannanoton, jonka mukaan ministeriön ohjeistus pakolaiskiintiöstö syrji muslimaista tulevia pakolaisia.
Oppositiopuolue vihreiden eduskuntaryhmä esittää epäluottamusta sisäministeri Mari Rantaselle yhdenvertaisuusvaltuutetun selvityksen seurauksena, puolue kertoo tiedotteessaan.
Esityksen tekevät eduskuntaryhmän varapuheenjohtajat Saara Hyrkkö ja Inka Hopsu perjantain täysistunnossa.
Torstaina yhdenvertaisuusvaltuutettu julkisti kannanoton, jonka mukaan ministeriön ohjeistus pakolaiskiintiöstö syrji muslimaista tulevia pakolaisia.
Vastaukset 57
Vanhimmat
pi- pi- pi piiiiiip !
Varoitus Olet selviämässä/ vanha viina haisee
Juo pian uutta Tenttua.
Tuleeko Sebu Rantasen tilalle?
Sebusta tulee Suomen Trump?
Hahahaa. Himoitsee Putinin paikkaa ?
.
vihreät kompostiin , mitä ne sieltä ehdottelee ?
Vai laki on vihervasun ohje, miksi terrorisoidaan oikeusvaltiossa ja demokratiaa vastaan, vasut täysiä pellejä+vihervasuvosut.
https://yle.fi/a/74-20127345?utm_medium=social&utm_source=copy-link-share
Mari Rantanen on persu.Joten hän ei ymmärrä mitä tarkoittaa,lait ja niiden noudattaminen.Rantanen syyllistyi laittomuuteen ohjestaesaan sisäministeriötä valitsemaan
kristyttyjä kiintiöpakolaisia.Siitä huolimatta että häntä asiasta etukäteen varoitetiin.Eihän maailman tyhmin Janikaan ymmärrä mitä tarkoittaa rasismi? Janin mielestä pojat jotka eivät pärjää koulussa tai he ovat syrjäytyneitä,kokevat muiden taholta rasismia.Tällä tasolla on varmaankin myös Rantasen ymmärrys kyseisestä asista kuin on Janilla?
Jiri Keronen taitaa edustaa persujen kristillistä siipeä?
Mitäs persuissa nostettiin ylös, kun iranilaistaustainen Milad "Slim Mill" Dehghan otettiin puolueen riveihin takaisin? Muslimi onkin persun salarakas?
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18483023/tavio-lahti-taas-qatariin-eika-haitannut-tippaakaan-vaikka-cep-kehotti-boikotoimaan-hamasin-ystavia!
Persupakkomielle niin sairaalla tasolla että uskovaisena kieltää jopa jumalansa persujen nostaessa kristittyjä muslimien yläpuolelle. Avohoitopotilas eli kaiken hoidon ulkopuolelle jätetty skitso jolla ei ole edes lääkitys kunnossa saati että saisi tarvitsemaansa apua mielentervesongelmiinsa.
Kaikki pihalla.
Vieläkö puuppa olet hengissä ? Voi ei
Eli jyrkkä kuin piru. Hyihyi.
Mee töihin juuttaan pökiö!
"Arbeit macht frei" kuten Jiri sanoisi?
Vasun ymmärys ei riitä erottelemaan terroristeja.
https://yle.fi/a/74-20106484
Kyllä RANTANEN tuntee lait paremmin kuin te punikki raiskaajat te olette oikeesti rasisteja piste.
Persulla puuppaa päästä ja takapuolesta kun niin harmittaa. Hyvä !
Tottakai syrji.
Trumpismi noussut persuilla päähän?
Oppositio saa pulita mitä tahtoo ei heilauta laitaan eikä toiseen kun on hallituksen tuki takana .Esittäköön ihan mitä tahtojaan .Asian suhteen on toimitta aivan oikein.
Ohittaako "hallituksen tuki" lakikirjassa kirjoitetun?
Ei ohita.
Rantanen voi palata hoitamaan keharityttöään.
Kukahan se pitäisi sinusta sinimustakeharista huolta ja silittäisi päätä?
Liian isot saappaat Rantasen täytettäviksi.
Samaan aikaan, kun hallitus on näennäisesti sitoutunut rasismitiedonannollaan edistämään yhdenvertaisuutta, toimii sen ministeri häikäilemättömän syrjivästi. Yhdenvertaisuusvaltuutetun kannanoton jälkeen on ilmiselvää, ettei ministeri voi jatkaa tehtävässään !
Höpö, höpö
Rantasen "joulukortti"
https://x.com/maripsrantanen/status/1340635608717385728
Höppö ja Hupsu vihreistä 😄
Hassuttelevat 😆
Hän on tehnyt hyvää työtä. Nyt kun vaalit lähestyvät, niin keksitään ties mitä pahaa kilpakumppaneista. Vihreät+ vas. Saavat mennä huitsinnevadaan.
Onko rasismi" hyvää työtä"?
onko jonkin maan rikolliset sellainen ryhmä vainotuista , että pitää ottaa ???
muistaakseni kiintiöpakolaiset voi valita ihan miten lystää , jokainen maa saa valita kenet ottaa !!!
Ei ole siitä kyse !!!
Rantasella meni herne nenään, kun luuli että Rantasta ja puoluetta moititaan.
''Valmistelun aikana annetut ohjeet olivat yhdenvertaisuusvaltuutetun mielestä syrjiviä.
Nyt asian käy vielä kerran omalta osaltaan lävitse valtioneuvoston oikeuskansleri.''
eiköhän se lakimiehenä tiedä mitä siellä laissa lukee , joten turha ongelmalaseineen varustettu suojatyöpaikkalainen piipittää 😠
ULOS virka-aseman väärinkäytöstä !
Höpö,höpö...
Yhdenvertaisuusvaltuutetulla taitaa olla ruuvit löysällä.
Kristittyjen asema muhamettilaisissa maissa on huonompi kuin muhamettilaisten.
Sisäministeriö on toiminut terveen järjen ja moraalin mukaan, kun on edellyttänyt vainottujen (kristityt) suojelua vainoajien (muhamettilaiset) sijaan.
Missä maassa? Missä on sellainen pakolaisleiri, jossa on enemmän kristittyjä kuin muslimeja?
Toisella puolella maailmaa valtameren takana Venezuelassa.
Sieltä asti Rantanen haluaa hilata kristittyjä pakolaisia, joilla ei ole ollenkaan
niin huonot oltavat kuin muutamissa muissa maissa. jotka Rantanen ohitti-.
Itse olet ulalla, koska et muuta lue kuin suomi24:ää ja PersuPravdaa.
Ei ole ruuveja ollenkaan. Pöljä ottanut kantaa puolueohjelmaan , joka ei hänelle kuulu...
Sinä et tiedä tuosta asiasta mitään.
Konstaapeli Rantanen olisi noheva kestitysleirin nicevartija.☠️
Voiko ministeri kävellä perustuslain yli? Nyt nähdään mikä on oikeuskanslerin tulkinta perustuslaista?
Onko oikeuskansleri jo todennut asian????
Orpo: "Minulla on nollatoleranssi rasismin vastusta vastaan".
Ahaa, että silleen....
Keskittyisi retardin hoitoon
Tuolla tavalla ne vihervasemmistolaiset puhuvat, tuoko on teidän ideologian mukaista??
Sinä olet paljon vajaa, kamalaa jos tuollaiset pääsevät valtaan.
Olet vajaa
Hakkaako Rantanen taas päätään perustuslakiin?
Vai pakeneeko taas saikulle kun pää hajoaa kyvyttömyydestä ymmärtää asioita. Vuorottelevat saikuista Juuson kanssa.
Höpö, höpö..,
Väärien tietojen levittämisen välttämiseksi, koulutukseltaan Rantanen on poliisi, ensihoitaja, sairaanhoitaja ja lähihoitaja.