Sporttinen ajotapa ja sähköauton range?

Jos wltp-range sähkiksessä on vaikkapa 600 km ja kesällä pääsee normaalilla ajolla 400 km ja talvella 300 km, niin minkä matkan sillä pääsee kesällä ja talvella jos ajotyyli on sporttinen kiihdyttelevä ja ajetaan aina matka-ajossa +20 - +30 km/h yli rajoitusten? Ohitellaan kovaa kiihdyttäen ja rampeilta motarille nappi laudassa nauttien väännöstä ja kiihtyvyydestä.

Itse veikkaan että kesällä 200 km ja talvella 100 km rangea.
9234
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Katso miksulla on sähköauto tuubista ja euroopan matka.
Polettaminen syö akun hetkessä.

Äänestä
  • Miksulla on sähköauto- ohjelmassa ajetaan 180 km/h ja verrataan siihen jos ajaa rajoituksen mukaan.
    "voitettu" aika tuhlaantuu ladattaessa. Isoa Teslaa

    Äänestä

Jos vastatuuleen niin kesällä 150km ja talvella 75km

Äänestä

Väärin!
Noita rangetestä kun on ajettu, niin kesällä päästään aikalailla kaikilla ilmoitettuun, toiset hieman alle ja jotkut jopa ylikin.

Äänestä
  • Tuo on persaukiselle pakoputkipojalle liian vaikea asia ymmärrettäväksi.
    Ymmärrys riittää juuri ja juuri siihen, että montako pulloa pitää kerätä saadakseen litran bensaa rippikouluikäiseen tojotaskoodaan.

    Äänestä

Tieliikenteessä aloittaja kyselemä ajotapa on laiton. Moottoriradat ovat tuota varten että kesken kehityksen jääneet pääsevät vakioautoilla rälläämään ja leikkimään ja kuvittelemaan olevansa Mika tai Kimi.

Äänestä
  • Suomessa ei tietääkseni ole kiihtyvyysrajoitus tiemerkkiä

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Suomessa ei tietääkseni ole kiihtyvyysrajoitus tiemerkkiä

    "+20 - +30 km/h yli rajoitusten?"

    Äänestä

Pidän mainittuja nopeuksia tieliikenteen vaarantamisina, vaikka sellaistakaan liikennemerkkiä ole olemassa!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Jos wltp-range sähkiksessä on vaikkapa 600 km ja kesällä pääsee normaalilla ajolla 400 km ja talvella 300 km, niin minkä matkan sillä pääsee kesällä ja talvella jos ajotyyli on sporttinen kiihdyttelevä ja ajetaan aina matka-ajossa +20 - +30 km/h yli rajoitusten? Ohitellaan kovaa kiihdyttäen ja rampeilta motarille nappi laudassa nauttien väännöstä ja kiihtyvyydestä.

Itse veikkaan että kesällä 200 km ja talvella 100 km rangea.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu