Viimeaikoina on ollut teismin aseman voimistumisesta johtuen puhetta islaminopin ottamisesta mukaan ylioppilaskirjoituksiin. Mitä mieltä palstalla ollaan siitä, että myös ateisminoppi, sen historia, ateismin perustelut, ateistiset liikehdinnät, aatteellinen puoli, ateismin henkilöhistoria, rajapinnat jne. otettaisiin myös mukaan?
Olisi yleissivistyksen kannalta hyvä, että ihmiset tietäisivät mitä ateismilla on tarkoittu eri aikoina erilaisissa yhteiskunnissa ja mitä merkityksiä se on saanut. Tällä voitaisiin välttää palsta-ateismin kaltaista perustelematonta ja harhaanjohtavaa näkemystä asiasta.
Ateismi mukaan
6
98
Vastaukset
- Anonyymi
Ateismin historia?
Miksi pitää huuhaata opiskella?- Anonyymi
Ihmistekoista huuhaat voi opiskella JW lippusista parhaiten!
- Anonyymi
Tulisi lyhyt yo kokeen vastaus kun kertoisi ateismin historia:
Ateismi on aina tarkoittanut teismin vastakohtaa eli sitä että ei uskota teistisiin jumaliin. - Anonyymi
Ateismi on sekä uskomattomuutta että kristinuskon käyttämistä pilailu aiheena. Tämä on historiallinen kehitys joka jatkuu ja henkistä kehitystä myös. Se mikä on pyhää kristityille. On hauskuuden aihe.
- Anonyymi
Ei kannata nostaa omia uskon harhojaan mitenkään muiden uskon harhojen yläpuolelle. Kyllä ateismi koskee tasapuolisesti kaikkia uskontoja eikä sillä ole mitään erityistä suhdetaa yhteenkään uskontoon kuten kristinuskoon.
- Anonyymi
uskonnot ovat ihan ankkalinan juttuja , ei sellaisia kouluun !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 722766
- 632674
- 681792
- 241627
- 201560
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä91490- 151402
- 481257
- 381233
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko91219