Menetkö mieluummin lääkäriin vai hengellisen puoskarin käsien alle ?
- parantavaa sairaita - Jeesus kehoittaa !
Anonyymi-ap
11119
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Vähäuskoiset
Matt 14:31:
"Niin Jeesus kohta ojensi kätensä, tarttui häneen ja sanoi hänelle: "Sinä vähäuskoinen, miksi epäilit?""
Kyllä, Jeesus parantaa.
32 Ja tapahtui, että Pietari, kiertäessään kaikkien luona, tuli myöskin niiden pyhien tykö, jotka asuivat Lyddassa.
33 Siellä hän tapasi Aineas nimisen miehen, joka kahdeksan vuotta oli maannut vuoteessaan ja oli halvattu.
34 Ja Pietari sanoi hänelle: "Aineas, Jeesus Kristus parantaa sinut; nouse ja korjaa vuoteesi". Ja kohta hän nousi. ( Apt 9)
Rukouksien kautta.
14 Jos joku teistä sairastaa, kutsukoon tykönsä seurakunnan vanhimmat, ja he rukoilkoot hänen edestään, voidellen häntä öljyllä Herran nimessä.
15 Ja uskon rukous pelastaa sairaan, ja Herra antaa hänen nousta jälleen; ja jos hän on syntejä tehnyt, niin ne annetaan hänelle anteeksi.
16 Tunnustakaa siis toisillenne syntinne ja rukoilkaa toistenne puolesta, että te parantuisitte; vanhurskaan rukous voi paljon, kun se on harras. ( Jaak 5)
Pelastuksen evankeliumin ja sydämen uskon puolesta.
Usko Toivonen
Seurakunnan vanhimmat saati Usko Toivonenkaan ei sitten varmaankaan jalallaan terveyskeskukseen astu?
Lääkäriäkään vaivoihinsa tarvitse.
Parantamisen armolahja - toimiiko ?
"Ja parantakaa sairaat siellä ja sanokaa heille: 'Jumalan valtakunta on tullut teitä lähelle'."
Kun hengellinen puoskari ojentaa kätensä niin mitä sitten tapahtuu ?
Apt 4:30:
"Ja ojenna kätesi, niin että sairaat parantuvat ja tunnustekoja ja ihmeitä tapahtuu sinun pyhän Poikasi Jeesuksen nimen kautta."
Kysymys on Jumalan käden ojentamisesta.
22 Sillä sivu neljänkymmenen oli jo vuosiltaan se mies, jossa tämä parantumisen ihme oli tapahtunut.
23 Ja päästyään vapaiksi he menivät omiensa tykö ja kertoivat kaiken, mitä ylipapit ja vanhimmat olivat heille sanoneet.
24 Sen kuultuansa he yksimielisesti korottivat äänensä Jumalan puoleen ja sanoivat: "Herra, sinä, joka olet tehnyt taivaan ja maan ja meren ja kaikki, mitä niissä on!
25 Sinä, joka Pyhän Hengen kautta, isämme Daavidin, sinun palvelijasi, suun kautta, olet puhunut: 'Miksi pakanat pauhaavat ja kansat turhia ajattelevat?
26 Maan kuninkaat nousevat, ja ruhtinaat kokoontuvat yhteen Herraa ja hänen Voideltuansa vastaan.'
27 Sillä totisesti, tässä kaupungissa kokoontuivat sinun pyhää Poikaasi Jeesusta vastaan, jonka sinä olet voidellut, sekä Herodes että Pontius Pilatus pakanain ja Israelin sukukuntain kanssa,
28 tekemään kaiken, minkä sinun kätesi ja päätöksesi oli edeltämäärännyt tapahtuvaksi.
29 Ja nyt, Herra, katso heidän uhkauksiansa ja anna palvelijaisi kaikella rohkeudella puhua sinun sanaasi;
30 ja ojenna kätesi, niin että sairaat parantuvat ja tunnustekoja ja ihmeitä tapahtuu sinun pyhän Poikasi Jeesuksen nimen kautta."
31 Ja kun he olivat rukoilleet, vapisi se paikka, jossa he olivat koolla, ja he tulivat kaikki Pyhällä Hengellä täytetyiksi ja puhuivat Jumalan sanaa rohkeasti. ( Apt 4)
"Herra, sinä, joka olet tehnyt taivaan ja maan ja meren ja kaikki, mitä niissä on!"
Pelastuksen evankeliumin ja sydämen uskon puolesta.
Usko Toivonen
Kunhan puoskarilla ei ole tekofallos kädessä ja kuvittele sillä olevansa kaikkivoipa.
Jo viranomaiset puuttuvat asiaan jos poppamiehiä esiintyy Suomessa. Paljon vähemmästäkin puuttuvat. Elät 1600-lukua. Ei kirkossasi muodosteta huomenna rukousjonoja . Sateenkaarimessuja järjestettä.
Niin ovat puuttuneetkin.
Ja sinänsä hyvä jos itse ei tajuta tehneensä mitään virhettä.
Uskosta et tiedä mitään. Olet juuri tyypillinen luterilainen.
Henkien erottamisen armolahjasta.
Matt 10:8: "Parantakaa sairaita, herättäkää kuolleita, puhdistakaa pitalisia, ajakaa ulos riivaajia. Lahjaksi olette saaneet, lahjaksi antakaa."
Kun jenkkipastorista tuli kristitty.
VAROITUS: Demonien poisajaminen. Ei sovellu herkille.
https://youtu.be/uy30EVrOhhU?si=LL3gqYh7bo3PCIEB