Miksi autoliikkeet tuovat espanjasta tai jostakin muusta etelän maasta autoja suomeen millä on ajettu alle 100 kilsaa. Niin mikä on homman nimi
Tuontiauto
Anonyymi-ap
12349
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Tuoko ne?
Onko yhtään tosielämän esimerkkiä laittaa niin voimme alkaa miettimään syitä.
Oisko jotain vedessä uineita ?
no mistä niitä sitten pitäisi tuoda?
WF0RXXTA5RRC78613. Tuontiauto.
Voi olla tuontiauto, mutta missään ilmoituksessa ei kerrota sitä Espanjasta tuoduksi.
Edes annettu rekisterinumero ei täsmää espanjalaisiin "standarddeihin"
Portugalin tuonti, mutta pilaako se auton jotenkin? Toki mahdollista että talvivarusteita (istuinlämmitys yms.) ei välttämättä ole mikä tietysti kannattaa tarkastaa.
Eihän noissa muuten tarvitse olla mitään ihmeellistä, esim. joku määräerä autoja jäänyt johonkin jotka on sitten myyty eteenpäin, kyllä monella autoliikkeellä on kanavia hankkia autoja ulkomailta. Lähtökohtaisestihan noissa pitäisi olla ihan normaalit tehdastakuut voimassa jne.
Lähtökohtaisesti noissa etelän autoissa on etelän ominaisuudet
-pienempi akku
-tehottomampi lämmityslaite
-ei penkinlämmittimiä
-ei talvirenkaita
Nuo mahdollisia eroja, mutta ei voi pitää nyrkkisääntönä kun ovat aivan auto/mallikohtaisia asioita. Istuinlämmitinten puute on ehkä se yleisin ero. Talvirenkaita ei toki ole uudessa suomiautossakaan vakiona.
Eikö alle 100 km ajettu ole yleensä uusi?
Ei kannata ostaa autoa jossa ei ole talvivarusteita ja Espanjasta tuodussa tuskin on.
Jaaha onpa vähä ajettuja ja renkaat kuluneet.
Lämppärin hytin kenno on yleensä pienempi kuin pohjoismaihin tehdyissä.