Kirkon diakoniajärjestelmä on kallis ja vanhanaikainen

Anonyymi-ap

Suomen Diakoniatyöntekijöiden liittoon kuuluu noin 1.700 jäsentä, jotka kaikki työskentelevät Ev.Lut kirkolle. Tämän työntekijäryhmän palkkakulut Kirkolle ovat noin 60 miljoonaa euroa vuosittain. Ev. Lut kirkon vuosittain keräämä kirkollisvero on noin 916 miljoonaa euroa, josta siis noin 7% menee diakoniaväen palkkoihin.

Kirkko jakaa vuosittain diakonia-avustuksia noin 9 miljoonan euron verran. Tästä rahasummasta noin 3 miljoonaa tulee EU:lta erilaisina ruoka-avustuksina, 3 miljoonaa, yksityisiltä lahjoittajilta ja 3 miljoonaa katetaan kirkollisverosta.
Näin kirkko maksaa omasta 916 miljoonan rahasäkistään vain 0,3% verran diakonia-apuna hädänalaisille.

Kun 9 miljoonan euron diakonia-apu jaetaan 1700 työntekijäön kesken, jää yhtä työntekijää kohden 5300 euroa vuosittaista diakonia-apua jaettavaksi tarvitsijoille.

Näiden lukujen valossa on helppoa nähdä, että Kirkon koko diakoniajärjestelmä on tehoton ja siinä mielessä myös ajastaan jälkeen jäänyt.

Tehottoman diakonissoaväen omiin palkkakuluihin kuluu 6-kertaisesti se rahasumma, joka voidaan lopulta jakaa hädässä oleville.

11

219

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kirkon diakoniatyö on tärkeää.

      • Anonyymi

        Oliskos jotakin perusteluja esittää kanssa?

        Jos joku saa kirkolta ilmaisen rahalahjan, niin ainahan se on kivaa saajan kannalta. Nuo yllä olevat numerot, palkkakulut ja muut, ne eivät oikein osoita, että nykyinen apurahanjako ja diakonian järjestely olisi kovin hyvin harkittua kirkon taloushallinnon kanalta katsottuna.


    • Anonyymi

      Diakoniatyö on niin turhaa.

    • Anonyymi

      Iät ja ajat sitä diakoniajärjestöjen jakamaa ruoka-apua vastaan on saajan pitänyt olla kirkollismielinen. Ensin diakonissan kanssa rukoillaan yhdessä pöydän ääressä. Sitten luetaan yhteen ääneen vielä Uskontunnustus, jonka vanhempi väki osaa katekismuksen jäljiltä ulkoa.

      Sitten diakonissa voi vielä suusanallisesti kertoa ja kuvailla pelastusta sekä Taivaan iloja, jonne kaikki Jeesukseen uskovat ihmiset pääsevät.

      Näiden kirkollisten riittien jälkeen diskonissa sitten luovuttaa sen elintarvikekassinsa hädänalaiselle.

      • Anonyymi

        Toi diskonissojen rukoilujuttukin on hiukan jäänyt taka-alalle. Nyt diakonissojen uutena ja painotettuna tehtävänä on koettaa saada elämänsä ehtoopuolella olevia ihmisiä testamenttaamaan omaisuutensa Seurakunnalle ja Kirkolle.

        Etenkin yksinäiset ja vailla suoria perillisiä olevat ovat haluttuja, toistuvien käyntien "käyntikohteita" noille kirkon ihmisille.


      • Anonyymi

        Miten diakonissa selvittää onko hlö hädänalainen vai huijari?
        Miten ne rukoukset ja uskontunnustukset luetaan yhdessä muslimien kanssa arabiaksi ja somaliksi?
        Sulkeeko mahdollisest naiivi ja sinisilmäinen diakonissa silmänsä tosiseikoilta???


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Toi diskonissojen rukoilujuttukin on hiukan jäänyt taka-alalle. Nyt diakonissojen uutena ja painotettuna tehtävänä on koettaa saada elämänsä ehtoopuolella olevia ihmisiä testamenttaamaan omaisuutensa Seurakunnalle ja Kirkolle.

        Etenkin yksinäiset ja vailla suoria perillisiä olevat ovat haluttuja, toistuvien käyntien "käyntikohteita" noille kirkon ihmisille.

        ...vai johtuuko nuo toistuvat käynnit siitä, että kukaan muu ei käy heidän luonaan? Silloin kyseessä on huolehtiminen todellisesta avun tarvitsijasta.
        Vai ottaako diakonissa testamentin puheeksi?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ...vai johtuuko nuo toistuvat käynnit siitä, että kukaan muu ei käy heidän luonaan? Silloin kyseessä on huolehtiminen todellisesta avun tarvitsijasta.
        Vai ottaako diakonissa testamentin puheeksi?

        Ottaahan hän, heti alkuun.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ottaahan hän, heti alkuun.

        En usko tuota väitettä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En usko tuota väitettä.

        Totuus ei ole väite.


    • Anonyymi

      Kannattaa tuttavien ja naapurien soittaa poliisit perään, jos niitä testamentteja käydään toistuvasti painostelemassa ja kärttämässä ikäihmisiltä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      308
      1226
    2. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      72
      865
    3. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      61
      793
    4. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      120
      673
    5. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      38
      662
    6. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      42
      659
    7. mielikuva

      Mitä luulet hänen ajattelevan sinusta?
      Ikävä
      50
      596
    8. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      51
      568
    9. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      37
      538
    10. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      94
      535
    11. 45
      527
    12. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      48
      515
    13. 32
      511
    14. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      81
      479
    15. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      9
      456
    16. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      19
      447
    17. Olisitko nainen ihan nolona

      Jos et saisikaan sitä nousemaan...
      Sinkut
      78
      440
    18. Onko kahvila Retro samalla pub???

      Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm
      Kuhmo
      8
      437
    19. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      28
      414
    20. Iivari esittää poliisin tutkintaa

      Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj
      Kemijärvi
      21
      411
    Aihe