YLE rikkoo yhdenvertaisuutta

Anonyymi-ap

Tänään näytetään Talvisota-elokuva, jossa on paljon kirkollisia kohtauksia. Eräässä kohtauksessa näytetään jopa kommunistin virrenveisuuta.

Kyse on kiistellystä Enkeli taivaan -virrestä, jota Vapaa-ajattelijain liitto vastustaa kouluissa. Ainakaan sitä ei saa laulaa seisten. Elokuvassa kommunisti veisaa seisten!

Yhdenvertaisuuden (Perustuslaki 6 §) toteuttamiseksi YLE:n tulee joko jättää elokuva näyttämättä tai poistaa elokuvan kirkolliset kohtaukset tai näyttää samaan aikaan kaikille sopiva uskonnoton ohjelma.

Venäjältä olisi saatavissa tuoreita, hyviä ja tasokkaita dokumentteja Stalinista. Nykyisessä militaristisessa ilmapiirissä olisi hyvä avata luottamuksellisia kahdenvälisiä suhteita suureen itänaapuriimme ja tutustua heidän näkökulmiinsa ilman Talvisota-elokuvan kirkollis-militaristista paatosta.

15

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Moskovan rauhan voimaantulosta tulee tänään kuluneeksi 85 vuotta. Mielenkiintoista, että rauhaa ei muisteta mediassa eikä valtiovallan taholta. Sama ilmiö koski syyskuun 1944 välirauhansopimuksen 80-vuotispäivää. Historiallisesti katsoen siinä vaiheessa kun rauhansopimukset unohdetaan on uusi sota lähempänä. Siinä ei sitten välttämättä virrenveisuu auta. Vaikka median mukaan Suomen joukot taistelivat yli 100 päivää voitollisesti, 105. päivän kohdalla tehtiin rauha raskain ehdoin. Se oli tietenkin herran tahto. Tahtooko herra nyt unohtaa rauhansopimukset?

    • Anonyymi

      Sitä tikulla silmään, joka vanhoja muistelee.

    • Anonyymi

      No jopa veti aloittaja kommenttinsa ja ajatuksensa täysin överiksi!!
      Jonkin asteisesta järjen köyhyydestä täytyy olla kyse! Osanottoni!!

      • Anonyymi

        Mikä vika yhdenvertaisuudessa ja uskonnottomien oikeuksissa?


    • Anonyymi

      Miksi kommunisti ei voisi tai saisi virttä laulaa? Tuolloin etulinjassa oli ateistit vähissä.

    • Anonyymi

      Olipa persumainen mielipide. Perustuslaissa taataan ilmaisunvapaus mihin elokuvat kuuluu.

      • Anonyymi

        Ei ole persua nähnytkään. Mikä vika yhdenvertaisuudessa ja uskonnottomien oikeuksissa?


    • Anonyymi

      Juokse suolle!

      • Anonyymi

        Mikä vika yhdenvertaisuudessa ja uskonnottomien oikeuksissa?


    • Anonyymi

      Sen tietää mitä on tulossa kun valtionkanava alkaa luomaan Talvisodan henkeä itsenäisyyspäivän ulkopuolella...

      • Anonyymi

        Juuri näin. Venäjältä olisi saatavissa tuoreita, hyviä ja tasokkaita dokumentteja Stalinista. Nykyisessä militaristisessa ilmapiirissä olisi hyvä avata luottamuksellisia kahdenvälisiä suhteita suureen itänaapuriimme ja tutustua heidän näkökulmiinsa ilman Talvisota-elokuvan kirkollis-militaristista paatosta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Juuri näin. Venäjältä olisi saatavissa tuoreita, hyviä ja tasokkaita dokumentteja Stalinista. Nykyisessä militaristisessa ilmapiirissä olisi hyvä avata luottamuksellisia kahdenvälisiä suhteita suureen itänaapuriimme ja tutustua heidän näkökulmiinsa ilman Talvisota-elokuvan kirkollis-militaristista paatosta.

        Vapaa-ajattelu on sairaampaa kuin osasin edes kuvitella.


    • Anonyymi

      En katsonut. Miksi aloittajankaan pitäisi? Haiskahtaa taas vapaa-ajattelulle, kun loukkaannutaan kaikesta.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2075
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      330
      1274
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      91
      1166
    4. 149
      1055
    5. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      928
    6. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      67
      919
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      859
    8. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      797
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      23
      796
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      759
    Aihe