Kuinkahan monta aloitusta täällä on?

Siitä että Venäjä ei haluaisi rauhaa? Varmaan kymmenen. Tottakai se haluaa, tai hän. Vastahan hän sai tuon ehdotuksen, antakaa nyt Wladimir Wladimirovitsin istua alas ja miettiä hetken.
28237
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Kun se narratiivi on nyt toi niin se täytyy levittää ammattimaisesti kaikkialle.

Venäjän vastaus älyttömään kahden muunmaan sopimukseen on tiedossa.

Nyt vain odotetaan venäjän vastausta ja päästään toistaan koko lehdistön voimalla.

Venäjä ei halua...

Äänestä
  • Ei putin halua rauhaa sillä puutinilla on iso sotkiima hän voi tehdä rauhan halutessaan millon vain mutta ei halua kun hänellä on niin iso sotkiima päällä jo 3v putkeen putin sotakiima on vain kasvanut joka vuosi.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Ei putin halua rauhaa sillä puutinilla on iso sotkiima hän voi tehdä rauhan halutessaan millon vain mutta ei halua kun hänellä on niin iso sotkiima päällä jo 3v putkeen putin sotakiima on vain kasvanut joka vuosi.

    Joko Ukrainan laki, Putinin kanssa ei saa neuvotella, on kumottu vai vielä voimassa?

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Joko Ukrainan laki, Putinin kanssa ei saa neuvotella, on kumottu vai vielä voimassa?

    Voivat neuvotella toki putin kanssa mutta putin ei halua neuvotella ukrainan kanssa putin haluaa orjuttaa ukraianlaiset.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Voivat neuvotella toki putin kanssa mutta putin ei halua neuvotella ukrainan kanssa putin haluaa orjuttaa ukraianlaiset.

    Entä se laki mielipiteesi lisäksi?

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Entä se laki mielipiteesi lisäksi?

    Ei ole mikään este jos putin haluasi neuvotella. Venäjllä on itsellään laki joka kieltää hyökkäämisen toiseen maahan jotenka putin pitää mennä venäjän lain mukaan nyt oikeuteen kun on rikkonut lakia jo 3v.

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Ei ole mikään este jos putin haluasi neuvotella. Venäjllä on itsellään laki joka kieltää hyökkäämisen toiseen maahan jotenka putin pitää mennä venäjän lain mukaan nyt oikeuteen kun on rikkonut lakia jo 3v.

    Edelleenkään se laki ei kiellä Putinia neuvottelemasta vaan UKRAINALAISIA NEUVOTTELEMASTA PUTININ OLLESSA VENÄJÄN JOHTAJA.

    Äijällä on jäänyt aivopesu linkousasentoon ja vetää ehkä käpyjenkeräyksestä juttua seuraavaksi.

    Miten Ukr laki kierretään rauhanneuvotteluissa?
    Vastaa siihen, mitkä vaihtoehdot?

    Huom
    3 pisteen vihje:
    U k r a i n a n l a k i

    Äänestä

Putler san ja rauha joko saa nauraa? hahaha buahahaha.

Äänestä
  • No uutisissa tulee lisää koko illan ettei Venäjä halua rauhaa. Saattepa nähdä. Luuletteko, että Venäjä tieten tahtoen haluaa jatkaa ja pitkittää tuota sotaa ja tuhlata rahaa valtavat määrät, vaikka Putinista onkin kyse.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    No uutisissa tulee lisää koko illan ettei Venäjä halua rauhaa. Saattepa nähdä. Luuletteko, että Venäjä tieten tahtoen haluaa jatkaa ja pitkittää tuota sotaa ja tuhlata rahaa valtavat määrät, vaikka Putinista onkin kyse.

    Tiedän, että Venäjä aikoo jatkaa sotaa ja aloittaa naapureissa uusia.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    No uutisissa tulee lisää koko illan ettei Venäjä halua rauhaa. Saattepa nähdä. Luuletteko, että Venäjä tieten tahtoen haluaa jatkaa ja pitkittää tuota sotaa ja tuhlata rahaa valtavat määrät, vaikka Putinista onkin kyse.

    Ei toki putin olisi hallut valltoiaa ukrainan 3 päivässä ei vaan mennyt kuten putin unelmat oli nyt sitten jotuu jatkamaan sotaan kun ei ole saanut valloitettua koko ukrainaa vielä.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    No uutisissa tulee lisää koko illan ettei Venäjä halua rauhaa. Saattepa nähdä. Luuletteko, että Venäjä tieten tahtoen haluaa jatkaa ja pitkittää tuota sotaa ja tuhlata rahaa valtavat määrät, vaikka Putinista onkin kyse.

    Emme luule mitään vaan tiedämme että Venäjä haluaa jatkaa sotimista, koska se tekee sitä ja vain sitä koko ajan. Jos Venäjä haluaisi rauhaa se saisi sen välittömästi lopettamalla hyökkäyssotansa, mutta ei halua lopettaa sotimista. Joten ei halua rauhaa.

    Äänestä

Tuskinpa kenellekään on jäänyt epäselväksi Putinin unelmat. Suur-Veäjä hinnalla millä hyvänsä. Venäjän äidit, synnyttäkää taistelijoita kuolemaan rintamalla Venäjän puolesta. Suurempaa palvelua isänmaallenne ette voi tehdä.

Entä jos Venäjän naiset kieltäytyvät tuosta kunniasta, synnyttämästä. Tekevät lakon. Eivätkö venäläiset naiset ole jo kylliksi surreet nuorukaistensa menehtymisiä taistelukentille. Pelkästään Putinin tähden. Putinin, joka katutappelutaustansa jälkeen eteni myrkytysten erikoisasiantuntijaksi ja edelleen koko maailman hankalimmaksi neuvottelijaksi, tyhjän puhujaksi. ”Putiniin ei voi luottaa” on tunnettu hokema ja hänen kanssaan tarinointi ei johda mihinkään. No kaaokseen kylläkin johtaa.

Tuon teatterin kun saisi päättymään.

Äänestä
  • Toisen käsikirjoituksen mukaan toimit etkä edes huomaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Toisen käsikirjoituksen mukaan toimit etkä edes huomaa.

    Putinin toimet eivät jää keneltäkään huomaamatta. Hän on kuin avoin kirja. Luomansa pelon kautta hallinnut rautaisesti. Mutta myös itse tuntenut pelon nahoissaan. Ei uskalla syödä, eikä liikkua ilman että pelko on koko ajan kintereillä. Tämä on se tappajien kohtalo. Ei ikinä enää normaalia päivää.

    Äänestä

  • Ei kukaan välitä kuolleista venäläisistä, kaikkein vähiten venäläiset itse. Ihmisen hengellä ei ole Venäjällä mitään merkitystä kenellekään.

    Äänestä

Ei sotaa halua venäläinen milloinkaan!

Mutta sotilasoperaatiot on sille ihan ok!
Kuten Afganistaniin 10v alkaen 1979.
Kuten Tsetseniaan pari kertaa v 1999 ja 2006.
Kuten Georgiaan 2008.
Kuten Ukrainaan alkaen 2022.

+ sitten sotilasoperaatiot Afrikassa ja Lähi-idässä.

Mutta ehkä Kalsarimyrkyttäjä ansaitsee Nobelin rauhanpalkintonsa näistä huolimatta?

Äänestä

Kalsarimyrkyttäjä putiinin venäjä haluaa rauhan vain omilla ehdoillaan!!!

Kalsarimyrkyttäjä putin haluaa samaa kuin vihapappa trump jenkeistä, Make Russia Great Again!!!!

Äänestä

Venäjä saisi rauhan välittömästi jos vain haluaisi. Ei tarvitsisi tehdä muuta kuin lopettaa se aloittamansa hyökkäyssota toisen valtion alueella.

Mutta kun ei halua lopettaa hyökkäyssotaansa, vaan haluaa vain jatkaa sitä. Joten Venäjä ei halua rauhaa.

Venäjä haluaa vain jatkaa ja kiihdyttää imperialistista valloittussotaansa naapurimaan valtaamiseksi. Mitään rauhaa Venäjä ei halua, koska sehän saisi rauhan heti jos haluaisi.

Äänestä

Suomella on maailmassa eniten rauhoja. Ainakin aloitteita kun nytkin työministeriö ajaa sellaista takaa.

Äänestä

Venäjä aloitti sodan ja haluaa jatkaa sitä. Fakta.

Venäjä voisi lopettaa aloittamansa sodan koska tahansa ja saisi heti rauhan, mutta ei halua lopettaa. Joten ei halua rauhaa. Fakta.

Äänestä

Todellisuudessa kiihkomielinen kansanosa, esim. natonasut ja russofobiset, ei halua rauhaa, ellei se tapahdu sodan voittamisen ja vihollisen nöyryyttämisen kautta.

Äänestä

Todellisuudessa kiihkomielinen Kalsarimyrkyttäjä putiinin kannattaja valehtelee aina!!!!

Äänestä

Ennen vuotta 2025 ei rauhaa edes mainittu länsimediassa Ukrainan kohdalla, yhtä kielletty kuin Bidenin höperyys.

Miettikää!

Äänestä

Asiat olisi varsin helppoja, jos länsimaat lopettaisi miljoonat sukupuolet ja muun vitun typerän, ylimielisen ja sekopäisen paskan. Oikeasti, olisi niin vitun helppoja. Mutta ei...

Äänestä

Venäjä omalle maalleen pois Ukrainasta.
Ukrainalle itsenäisyys ja koskemattomuudentae Venäjältä:ei puuuttumista toisen valtion asioihin.
Heti tulisi rauha.

Äänestä

Venäjä on yli 10 vuotta halunnut rauhaa Ukrainaan. Kiovan vallankaappaajat eivät ole vain halunneet rauhaa. Lopultakin Trump sai pakotettua Zelenskyin neuvottelemaan.

Äänestä

Teidän pitäisi päättää haluatteko te että kuuluuko Itä-Ukraina Ukrainaan vai ei. Jos haluatte niin sen voi saada sotimalla vuosien ajan, vaaditaan myös Suomalaisia uhreja. Venäjä ei vuosien taistelujen jälkeen vapaaehtoisesti vetäydy Ukrainasta.
Toinen vaihtoehto on neuvotella. Ainoa keino voi olla Minsk 3 sopimus, jolloin Itä-Ukraina saa itsehallinnon, Ahvenanmaan tapaan, kuten Minnsk 1 ja 2 lupasi.
Tai sitten Ukraina voi luovuttaa Itä-Ukraina Venäjälle, jolloin Venäjä ei voi sekaantua Ukrainan sisäisiin asioihin.
Pietarin Trollien ja kaiken maailman tonttujen näkeminen on vain keino kieltää keskustelu.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Siitä että Venäjä ei haluaisi rauhaa? Varmaan kymmenen. Tottakai se haluaa, tai hän. Vastahan hän sai tuon ehdotuksen, antakaa nyt Wladimir Wladimirovitsin istua alas ja miettiä hetken.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu