kuin kuolleiden. Olen aina pyrkinyt siihen, että eläviä saarnaajia saa arvostella, mutta annetaan kuolleiden levätä rauhassa, kun eivät enää voi itseään puolustaa. Mitä mieltä muut olette. Mielestäni sellainen joka arvostelee kuolleita on vellihousu, joka ei uskalla suutaan avata kun tapahtuu ja kun joku kuolee niin jopas alkaa arvostelu. Vellihousuja ja mammanpoikia tuntuu olevan ja niitä joilta henki puuttuu ja siksi ei tule muuta kuin arvostelua. Olisi kiva tietää kuinka paljon rukousvastauksia esim. tuo kaveri on saanut, joka arvosteli Niilo Yli-Vainion toimintaa.
Elävien arvosteleminen
ehkä reilumpaa
14626
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
annetaan levätä.
Kyllä minä arvostelin Niilo Yli-vainiota hänen eläissäänkin. Olitkos sinä vielä edes syntynyt silloin? Jos haluat oppia tuntemaan Niiloa, lue Ristin voiton joskus -73 julkaisema Niilon kirja "Käskynjaolla". Minä luin sen jo -70 -luvulla.
Voihan eläviäkin saarnaajia arvostella, mutta silloin arvostelija teurastetaan ja heitetään helvettiin, kuten Rea Stråhlmann sai tällä palstalla kokea keväällä. Saarnaajia VOI, muttei SAA arvostella.
on se, joka mollaa kuolleita Jumalan palvelijoita, joilla ei ole mahdollisuutta puolustautua.
Uskon, että puolustamisen hoitaa näissä tapauksissa itse Jumala omalla tavallaan.
Onhan näitä vainajien rienaajia esiintynyt tälläkin palstalla sekä Suomesta että Ruotsista.
sitä mieltä, että historian henkilöiden tekemisiä ei saisi jälkipolvet lainkaan arvioida?
Emme siinä tapauksessa voi ottaa oppia holokaustistakaan ja muista hitlerin tekemisistä.
noin?
Tuonhan mukaan Hitleriä tai Staliniakaan ei saisi arvostella, kun ovat kuolleita.
Laske ruumiit ja rinnasta
uudestaan.
Aloituksessa vain sanottiin, ettei kuolleita pitäisi arvostella.
joko kuolleita sukulaisia? anna palaa.
Minulla on kuolleita sukulaisia, kyllä. Kuinka se liitty edellisiin viesteihin?
reilumpaa arvostella niitä jotka tunsit.
tunsitko ylivainiota henk. koht.???
mitä joku henkilö teki, niin kyllä hänen teoistaan pitää silloin pystyä puhumaan ja asrvostelemaan, jos näkee tarvetta.
jos olet kuulunut tuohon yv:n seurakuntaan, niin tiedät totuuden ja olet oikeutettu arvostelemaan.
jos on tarvetta.
Kyllä voi arvostella kuulumattakin sellaiseen, jos asiat tietää.
PS. Minä en ole edes arvostellut kyseistä.